www.infoglobe.cz » Lucembursko, Echternach – nejstarší město země

Lucembursko, Echternach – nejstarší město země

Publikováno: 3.3.2019
Dnes se vrátíme do Lucemburska, abychom navštívili městečko Echternach nacházející se ve stejnojmenném kantonu nedaleko hranic s Německem. Přibližně pětitisícové městečko se rozprostírá v blízkosti řeky Sûre (Sauer) a je hlavním výchozím bodem turisty vyhledávaného Malého Lucemburského Švýcarska.

Malé Lucemburské Švýcarsko (Müllerthal) je rekreační oblast, kterou místní obyvatelé využívají na aktivní odpočinek v podobě cyklistiky, lezení po skalách či na procházky po lesnaté pahorkatině, dále také navštěvují jeskyně a kochají se četnými vodními toky. Avšak my se vraťme zpět do města, jehož patronem je svatý Willibrord.

Echternach – vstupní portál do opatství

Tento anglosaský benediktinský mnich je zároveň zakladatelem Echternachu. Už v 7. století zde založil klášter a postupně se i jeho okolí začalo osídlovat až do současné podoby. Městečku se v průběhu časů nevyhnuly ničivé požáry ani mocenské boje, dokonce se nakrátko stalo i hlavním městem země. Do historie se zapsalo i osvícenskou literaturou, např. Zlatými evangelii Echternachu. Po druhé světové válce bylo s citem zrekonstruováno a dnes se tak může pyšnit titulem nejstaršího (snad i nejkrásnějšího) města v Lucembursku. Zároveň byl Echternach prvním městem v Lucembursku s veřejným i soukromým osvětlením (1886) a také se zde konala první filmová projekce (1896).

Echternach

Echternach   Echternach

Patrona i dějiny si zde každoročně připomínají během období letnic, kdy se koná pestrý a originální průvod ulicemi. Účastníci jdou zvláštním tanečním krokem, udělají několik procesí a celá akce vrcholí u světcova hrobu.

Echternach – bazilika Abbey sv. Willibrada, krypta (interiér)

Musée de la Préhistoire (Hihof)   bazilika Abbey sv. Willibrada (interiér)

Z pamětihodností byste měli vidět baziliku Abbey sv. Willibrada s kryptou, která je obklopena opatstvím i oranžérii (v současnosti zde sídlí střední škola) a situovaná je v samotném srdci historického centra města. Dalším skvostem je farní kostel sv. Petra a Pavla nebo unikátní Muzeum prehistorie (Musée de la Préhistoire) mapující dějiny lidstva za poslední desetitisíce let. Muzeum sídlí v gotické budově Hihof na rohu Rue du Pont. Určitě se zastavte i u jedné z nejstarších památek města – budovy bývalého soudního dvoru (Denzelt) s fasádními sochami. Za vidění stojí i radnice, kříž Spravedlnosti, archeologické vykopávky Římské vily, jižní opevnění, starý most Sauer či strážní věž. Z novodobých staveb doporučujeme návštěvu koncertního a konferenčního domu Trifolion, kde se ročně koná přes 200 akcí.

Denzelt

V blízkosti města se nachází stejnojmenné jezero využívané nejen k rekreaci, ale i jako místo konání různých festivalů. Echternach nabízí na malé ploše pestrou paletu vyžití, ať už jste milovníkem historie, architektury, umění, zábavy, nebo přírody.

bazilika Abbey sv. Willibrada (interiér)   bazilika Abbey sv. Willibrada (interiér)

bazilika Abbey sv. Willibrada

GPS: 49°48'49.5"N 6°25'18.0"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lucembursko – návštěva hlavního města
Publikováno: 4.2.2018
Minulý týden jsme si představili Lucemburské velkovévodství obecně, dnes zavítáme do jeho hlavního města, Lucemburku. V následujících řádcích si řekneme něco o jeho historii, památkách i zajímavostech.

Belgie, Arlon – hlavní město provincie Lucemburk
Publikováno: 10.3.2019
Slyšeli jste už někdy o belgickém Lucembursku? Dnes vás zavedeme do této provincie v Belgii, která se rozprostírá na jihu Valonské oblasti. Původně byla součástí Lucemburského velkovévodství, avšak podepsáním Londýnské dohody z roku 1839 byla připojena k již zmíněné Belgii.

Lucembursko, Koerich – vesnička s nádechem středověku
Publikováno: 17.2.2019
Malá velká země Lucembursko v sobě skrývá mnoho krásných míst. Jedním z nich je i malebná vesnička v západní části země – Koerich. Obec je součástí kantonu Capellen a žije v ní něco přes 2300 obyvatel.

Lucembursko – malá, ale bohatá země
Publikováno: 28.1.2018
Tentokrát navštívíme malý stát v západní části Evropy – Lucembursko. Dnes si tuto bohatou zemi představíme jako celek a později navštívíme i některá malebná místa.

Lucembursko – výlet do země červených skal
Publikováno: 11.2.2018
Jeden z nejbohatších států světa nabízí nádhernou přírodu. Dnes se vydáme do města Esch-sur-Alzette. Od hlavního města Lucemburk je vzdálené necelých 15 kilometrů a je jakousi vstupní branou do země červených skal (Redrock).


Souvisejicí fotogalerie

Lucembursko – bohaté království
V naší dnešní fotogalerii vás zavedeme do sice malé, zato bohaté evropské země – Lucemburska. Uká...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.3.2019
Milujete moře a sluncem zalité pláže? Celosvětově známý cestovatelský portál sestavil žebříček těch nejoblíbenějších pláží na světě a my vám přinášíme jejich přehled.
23.3.2019
Letiště Václava Havla Praha bylo vyhlášeno nejlepším evropským letištěm v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících. Cenu Airport Service Quality Award uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících.
22.3.2019
Od 29. do 31. března bude probíhat mezinárodní festival anime, mangy, fantasy a her v bratislavském Domě kultury Ružinov.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 24. 3. 2019
svátek:Gabriel