www.infoglobe.cz » Německo: Görlitz, Bautzen – prohlídka měst s návštěvou vánočních trhů

Německo: Görlitz, Bautzen – prohlídka měst s návštěvou vánočních trhů

Publikováno: 8.12.2016
Jelikož již máme zkušenosti s velice přelidněnými vánočními trhy v Drážďanech či ve Vídni, letos padl návrh navštívit méně známá německá města Görlitz (Zhořelec) a Bautzen (Budyšín). Tento výlet můžu jen doporučit, protože vše bylo doslova nad očekávání – města leží kousek za hranicemi (z našeho startovního místa v Mladé Boleslavi se do centra Görlitzu pohodlně dostanete za necelé 2 hodinky, Bautzen je od něj pak o cca 40 min dále), není zde problém s parkováním a trhy jsou plné až s přicházejícím večerem.

Návštěvu je možné spojit i s nákupy ve větších obchodních centrech, která se nacházejí hned vedle vánočních trhů. Obě města jsou také historicky zajímavá a stylová, jejich centra jsou menší a vše je tak pohodlně dostupné pěšky – výlet je určitě vhodný pro rodiny s dětmi i seniory. Pokud každému městu věnujete přibližně 3–4 hodiny, stihnete pohodlně naprosto vše (prohlídku, vánoční trhy i obchodní centrum) a rozhodně se nestane, že po klobáse a pár svařených vínech vás napadne – a co dělat teď...

Dicker Turm před náměstím Obermarkt, Görlitz   Kulturně historické muzeum na Demianiplatz, Görlitz

Původně slovanské město jménem Gorelitz mívalo 120 tisíc obyvatel, postupně ale docházelo ke germanizaci. Po válce v roce 1945 se rozdělilo na německou (Görlitz) a polskou část (Zgorzelec). Hranici tvoří řeka Nisa a obyvatelé se tak pouze přejitím mostu mohou dostat do Polska. Zároveň státy spojuje i tramvajová doprava. Německý Görlitz je plošně poměrně rozsáhlý, ale Němci město spojili pod jednu radnici a obnovili. Bylo zde natočeno také mnoho filmů – např. verneovka Cesta kolem světa za 80 dní s Jackie Chanem.

mezi polskou a německou částí

Frauenkirche, Görlitz Reichenbacher Turm na Demianiplatz, Görlitz Reichenbacher Turm, Görlitz radnice, Görlitz

Kulturně historické muzeum na Demianiplatz, pohled z parku, Görlitz

Prohlídku města Görlitz začínáme na náměstí Demianiplatz, kterému vévodí 49 m vysoká věž Reichenbacher Turm. Přímo proti věži se nachází Kulturně historické muzeum a za ním se rozkládá park. Pokračujeme podél trasy tramvajových kolejí k secesnímu obchodnímu domu, který je momentálně nefunkční, i když se měl otevírat již letos. O pár kroků dál přicházíme ke kostelu Frauenkirche, který si můžete prohlédnout i zevnitř. Za kostelem se již nachází náměstí Postplatz s krásnou budovou pošty, před kterou nalezneme prvních pár vánočních stánků s atrakcemi pro děti. Pokud se napojíme zpět na trasu kolejí (ač ty zde brzy končí) na Schützenstraße, dorazíme k městskému parku, za kterým se již nachází most do polské části. Podél řeky Nisy se pak můžeme dostat až ke krásnému farnímu kostelu Petra a Pavla, který je již jen malý kousek od hlavních vánočních trhů. Malebné vánoční trhy se nacházejí pod radnicí a pokračují až na náměstí Obermarkt.

vánoční trhy   vánoční trhy na Postplatz, Görlitz

vánoční trhy, v pozadí Reichenbacher Turm, Görlitz   vánoční trhy po setmění, Bautzen

Bautzenu věnujeme pozdní odpoledne a prohlídku začínáme na mostě Friedensbrücke, ze kterého je úžasný výhled na historické dominanty města – Michaelskirche, Mühltor a Hexenhäusl, pod nimiž protéká řeka Spréva (Spree). Bautzenu se také přezdívá „město věží“ a právě na tomto mostě uvidíte proč. Bautzen je také proslaven výrobou hořčice, seženete zde mnoho originálních příchutí. Hlavní vánoční trhy se rozkládají pod radnicí na náměstí Hauptmarkt a pokračují ulicí Reichenstraße až na Kornmarkt.

výhled na polskou část od kostela sv. Petra a Pavla, Görlitz   výhled z mostu Friedensbrücke na Michaelskirche a Mühltor, Bautzen

GPS: (Görlitz) 51°09'17.6"N 14°59'17.6"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Německo, Braniborsko: Benátská romantika a buddhistický klid na řece Sprévě
Publikováno: 7.9.2015
Chcete proplouvat říčními toky na gondole, sledovat lužickou přírodu, potkat hasičskou a pošťáckou pramičku, ochutnat spreewaldské okurky a palačinky s jablkovým pyré? Tak navštivte lužickosrbský Spreewald (Sprévský les).

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 23.10.2010
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.


Souvisejicí fotogalerie

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2018
V industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea. Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal potrvá 15 měsíců. Ostrava tak získá první státní muzeum.
19.10.2018
Podzimní nadílka plná výzev, adrenalinu, otlaků a zápachu nekvalitního benzínu. Pro všechny milovníky cestování přichází svátek v podobě podzimního vydání cestovatelského festivalu Cestou necestou v 16 městech na Slovensku.
18.10.2018
Svátek slavený každý rok třetí sobotu v říjnu s sebou přináší společenské a kulturní akce na téma archeologie. Například v klášteře Plasy je pro zájemce objevování v sobotu 20. října připraven archeologický výzkum na vlastní kůži.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 10. 2018
svátek:Vendelín
dnes:
sobota 20.10.
14 °C
zítra:
neděle 21.10.
13 °C