www.infoglobe.cz » Nízké Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhledna v lokalitě Žiarce

Nízké Tatry: Pavčina Lehota – turistická rozhledna v lokalitě Žiarce

Publikováno: 28.11.2013
Několik dní strávených v Nízkých Tatrách jsme si vychutnali plnými doušky přesto, že nám počasí příliš nepřálo. Odhodlaného turistu a milovníka hor přece neodradí pár dešťových kapek, které navíc s sebou přinášejí krásně voňavý horský vzduch. Našim dalším cílem se stala turistická vyhlídka nad obcí Pavčina Lehota.

Přestože sluníčko nevylezlo ani po snídani a my jsme nevěděli, jestli z vyhlídky vůbec něco uvidíme, protože hustá mračna napovídala, že ani dnes se dešti nevyhneme, rozhodli jsme se přece jen vyrazit alespoň na krátký výlet. Nasedli jsme do auta a přesunuli se na začátek Demänovské doliny, pro turisty a lyžaře dobře známé obce Pavčina Lehota.

Pavčina Lehota

Pavčina Lehota - ideální místo rekreace

Obec Pavčinu Lehotu jistě není třeba představovat. Leží na začátku Demänovské doliny, po pravé straně hlavní silnice ve směru od Liptovského Mikuláše vedoucí do známé lyžařsko- turistické lokality Jasná. Zejména v posledních desetiletích se obec stala oblíbeným útočištěm pro lidi, kteří hledají klid v lůně krásné nízkotatranské přírody. V létě jistě oceníte její ideální výchozí polohu na procházky do Demänovské doliny, nebo náročnější túry v Národním parku Nízké Tatry. V zimě to zas máte co by kamenem dohodil do největšího slovenského lyžařského areálu - do střediska Jasná Nízké Tatry. Pokud ovšem máte rádi spíše menší lyžařská střediska s rodinnou atmosférou a nižšími cenami, na své si jistě přijdete i na lyžařských svazích za vesnicí ve středisku Ski Žiarce.

Ski Žiarce koncem léta 2013

Pokud si neumíte představit dovolenou bez nějakého adrenalinového zážitku, ani v tomto směru vás návštěva Pavčiny Lehoty nezklame. Od jara do podzimu si zde můžete vyzkoušet jízdu na horské bobové dráze s délkou jeden kilometr, na které můžete dosáhnout rychlosti až 45 km/hod. Bobová dráha však během deště bohužel není v provozu, a tak jsme si tuto jedinečnou kratochvíli nemohli vyzkoušet. Auto jsme zaparkovali ve středu vesnice, na hlavu natáhli kapuci a vydali se na malou procházku po katastru obce. Musím říct, že je vidět, že místní mají svou vesničku opravdu rádi. Vše bylo pěkně upravené, staré dřevěnice pěkně zrekonstruované a i novější domy se v rámci možností snažily zapadnout do tohoto příjemného vesnického prostředí. Navštívili jsme místní obchod se smíšeným zbožím, kde nás obsloužila velmi milá a sdílná prodavačka, zastavili jsme se u památníku padlých hrdinů SNP, za plotem hřbitova jsme obdivovali krásnou dřevěnou zvonici, která je od roku 1963 prohlášena za kulturní památku a zastavili jsme se i u melioračního pluhu, který se v minulosti používal na zúrodňování katastru, ale od roku 2006, kdy byl vytažen z porostu a ošetřen, slouží už jen jako výstavní exponát .

náměstí v Pavčině Lehotě a památník padlým hrdinům SNP melioračný pluh

dřevěná zvonice

Déšť se postupně měnil na příjemné mrholení a i viditelnost začala být lepší, proto jsme neváhali ani chvíli a naše kroky namířili k turistické rozhledně v lokalitě Žiarce hned za vesnicí.

Turistická rozhledna Žiarce

Dřevěná turistická rozhledna stojící na okraji lesa nedaleko sjezdovek v lokalitě Žiarce byla postavena a zpřístupněna pro veřejnost jen poměrně nedávno, na jaře v roce 2007. Když se dostanete na parkoviště pod sjezdovkami ve středisku Ski Žiarce, napravo uvidíte odbočku na polní cestu, která vás za pár minut dovede až k rozhledně. Jelikož dřevěnou rozhlednu postavili na úpatí severního svahu hned pod výběžkem lesa, výhled z ní je značně omezen, ale přesto byl velmi zajímavý. Jako na dlani máte Liptovskou kotlinu i hory za ní. Za dobrého počasí můžete obdivovat i Malou a Velkou Fatru, Chočské vrchy, Západní Tatry a každý milovník hor hravě identifikuje i vysokotatranský vrch Kriváň. Kdybyste však měli nějaké pochybnosti v tom, co přesně vidíte, zorientujete se i podle barevných a přesně popsaných panoramatických fotografií, které jsou umístěny pod stříškou rozhledny.

Rozhledna Žiarcecestička k rozhledně

výhled z rozhledny Žiarce

Nám se bohužel opět silně rozpršelo, a tak jsme se rychle přesunuli do nedaleké koliby, kde jsme si na oběd objednali brynzové halušky a talíř skvělé zelňačky. Takto posíleni jsme se ještě chvilku motali po okolí, a pak celí zmoklí, ale zato příjemně odpočatí jsme se autem přesunuli zpět do Jasné, kde už na nás čekala vyhřátá káď s teplou vodou umístěná pod střechou na terase hotelu, v níž jsme si lebedili až do večeře. I když nebylo zrovna nejlepší počasí, opět se nám potvrdilo, že příroda a zdravý horský vzduch dokáží udělat s člověkem divy. Zapomene na všechny starosti a alespoň na chvilku má pocit, že ho nic netrápí. Příjemně unavení a dobře najedení jsme se zakuklili do peřin a se skleničkou vínka v ruce jsme si vychutnali skvělý film. Opět jsme měli za sebou krásný den na čerstvém vzduchu, ze kterého budeme čerpat síly ještě dlouho po návratu do reality běžných dní.

Text a foto : O. Maňáková

Překlad: Stanslava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Nízké Tatry: Chata Magurka – neuchopitelná krása
Publikováno: 22.9.2019
Dnes vás zavedeme na místo obklopené nedotčenou přírodou, kde si odpočinete od uspěchané každodenní reality. Vydáme se do malebných Nízkých Tater, přesněji do osady Magurka, která je součástí obce Partizánská Ľupča.

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikováno: 10.11.2019
Cyklistická sezona je pomalu u konce, ale my jsme ještě vyrazili na krásnou cyklotúru v obklopení hor. Naším výchozím bodem byla snad jedna z nejkrásnějších, historicky, turisticky i architektonicky nejvýznamnějších obcí Liptova – Liptovský Ján.

SR, Liptovský Hrádok – méně známá turistická místa
Publikováno: 1.3.2020
Vracíme do malého, ale nádherného městečka Liptovský Hrádok. Kromě přírodních krás v podobě soutoku Váhu s Belou, vyhlídkového přírodního bradla Skalka nebo výjimečného arboreta nabízí i řadu technických, středověkých či historických památek a zajímavostí.

SR: Využijte své dny volna a naplánujte si letní dovolenou v Tatrách
Publikováno: 22.3.2020
Vysoké Tatry jsou často spojovány se zimní dovolenou. S lyžemi, svařeným vínem a výhledem na krásné zasněžené hory. Ve skutečnosti je však tento region v létě ještě hezčí a určitě osloví i milovníky pěší turistiky a přírody. My dnes přinášíme malou inspiraci.

SR, Nižná a Vyšná Boca – krásky Bocianské doliny
Publikováno: 3.2.2021
Dnes vás zveme na procházku horním Liptovem, kde se u Ďumbierské a Královoholské části Nízkých Tater rozprostírají dvě rázovité obce – Nižná a Vyšná Boca.

SR: Začíná léto v horách i ve vodních parcích I.
Publikováno: 29.6.2023
Horská střediska ve Vysokých Tatrách a v Jasné vstoupili do denního provozu se všemi lanovkami určenými pro letní režim. Tatralandia oslavuje 20.let a spolu s Vodním parkem Bešeňová připravili množství akcí i zábavy.

SR, Banská Bystrica: atraktivní centrum středního Slovenska – VIDEO
Publikováno: 16.10.2018
Každý Slovák vám při návštěvě středního Slovenska logicky doporučí výlet do Banské Štiavnice. Pozornost si ale určitě zaslouží i její větší „sestra” a přirozená metropole kraje – Banská Bystrica. Pojďme se do ní společně vypravit.

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.

SR, Nízké Tatry – Z Chopku přes Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikováno: 14.11.2013
Milovníci přírody mi jistě dají za pravdu, že konec léta a začátek podzimu patří k těm nejkrásnějším obdobím pro turistiku. Vše je jakési klidnější a tišší, protože letní turistická sezóna je již nenávratně pryč a ta zimní ještě nezačala. Příroda se převlékla do pestrobarevného podzimního kabátu a zvěř můžete potkat i tam, kde byste ji jistě nečekali - přímo na turistickém chodníku.

SR, Nízké Tatry – turistická rozhledna na Ostredku
Publikováno: 23.1.2014
V Nízkých Tatrách se člověk nikdy nenudí. Od jara do podzimu sem přicházejí především turisté, kteří si vychutnávají kratší či delší túry v lůně krásné tatranské přírody, v zimě zas houfy lyžařů a snowboardistů, kteří nedají na nízkotatranské sjezdovky dopustit. My vás dnes však zavedeme na místo, které stojí za to navštívit v každém ročním období.

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

SR, region Liptov: Liptovský Ján – Podzemí pod věžemi
Publikováno: 10.7.2014
Po týdnu se opět vracíme na Liptov. Tentokrát vás nebudu lákat na žádné bláznivé adrenalinové hrátky, spíše naopak, zvu vás do muzea. Nikoliv však do ledajakého! Podzemí pod věžemi, jak se toto maličké muzeum v Liptovském Jánu jmenuje, v sobě ukrývá poutavou expozici, která vám přiblíží život mince od jejího úplného zrodu v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně.

SR, region Liptov: Stanišovská jeskyně – jedinečný zážitek pro celou rodinu  
Publikováno: 17.7.2014
Po návštěvě maličkého, ale velmi zajímavého muzea s názvem Podzemí pod věžemi v Liptovském Jánu, které dokumentuje život mince od jejího úplného početí v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně, jsme se rychle auty přesunuli do Jánské doliny, kde na nás měl čekat průvodce ze Stanišovské jeskyně.

SR, vodní nádrž Liptovská Mara - ráj pro milovníky vodních sportů a koupání
Publikováno: 24.7.2014
Pokud i vy patříte k těm, kteří si léto bez koupání a dovádění u vody nedovedou představit, a místo přeplněných koupališť nebo aquaparků upřednostňujete raději koupání v jezerech, rybnících či vodních nádržích, tak vám Liptovskou Maru určitě není potřeba vůbec představovat.

SR, Nízké Tatry – Kamenná chata pod Chopkem
Publikováno: 10.10.2013
Dnes společně navštívíme třetí nejvýše položenou vysokohorskou chatu na Slovensku - Kamennou chatu pod Chopkem, které mnozí milovníci našich hor neřeknou jinak než Kamienka.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikováno: 26.9.2013
Vydejte se spolu s námi na nenáročnou procházku kolem překrásného Vrbického plesa, od kterého se vám naskytnou zajímavé výhledy na okolní heben Nízkých Tater.

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.


Souvisejicí fotogalerie

Demänovská dolina v Nízkých Tatrách
Jádrové pohoří Nízké Tatry jsou nejrozsáhlejší pohoří Slovenské republiky a zároveň druhé nejvyšš...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X