www.infoglobe.cz » Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VI

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VI

Publikováno: 25.9.2016
Po sjíždění delty Dunaje a návštěvě přímořského letoviska Mamaia jsme zamířili do hlavního města Rumunska – Bukurešti. Toto dvoumilionové město nabízí zajímavé památky, historii a samozřejmě zábavu v podobě nevšedních atrakcí.

Název Bukurešť vznikl podle pastýře Bucura, což v rumunštině znamená veselý. Kdo byl pastýř a proč právě podle něj dostalo město pojmenování, bohužel už průvodce neuváděl. Město je obklopeno úpatím Karpat na jedné straně a Dunajem na druhé. Ale pojďme pěkně popořadě, tedy začněme krátkou historií.

Bukurešť

Bukurešť – Vítězný oblouk   Bukurešť

Historie Bukurešti je poměrně mladá. První zmínky pocházejí z roku 1459 v listině knížete Vlada Tepese, i když pod jiným názvem se vzpomíná už v roce 1368. Později je uvedena jako zimní rezidence valašských panovníků, kteří ji v roce 1659 povýšili na jejich sídelní město. Díky své poloze se stala důležitou křižovatkou obchodních cest, což přispělo k její proměně. Zároveň se stala i duchovním centrem pravoslavných křesťanů. V roce 1862 se stává hlavním městem nezávislého Rumunska. Toto období se nazývá i zlatým věkem města, jelikož její krása začala vzkvétat (hlavně vlivem pozvání francouzských architektů). Proto není divu, že si svého času vysloužila označení „Paříž východu“. Brzy nato přišly rány v podobě světových válek, přírodních katastrof (například zemětřesení v roce 1977) a nesmíme opomenout ani socialistický režim, během kterého vznikla paneláková sídliště, mnohé administrativní budovy i nechvalně známý Palác parlamentu.

Bukurešť – Palatul Parlamentului (Palác parlamentu)

Bukurešť – Palatul Parlamentului (Palác parlamentu)   Bukurešť – Palatul Parlamentului (Palác parlamentu)

Ale nechme už historii a vydejme se vstříc památkám. Mezi ty turisticky nejatraktivnější dozajista patří pravoslavný chrám Stavropoelos z 18. století, takzvaný monastýr Plumbuita (něco jako klášter, kde žijí mniši), který se kromě skvostné architektury pyšní i vůbec první vytištěnou knihou ve městě. Dále zmíníme Vítězný oblouk, který symbolizuje boje a vítězství rumunské armády v první světové válce. Pokud vám bude připomínat ten v Paříži, tak se nemýlíte, byl jeho vzorem. Dozajista triumfální je i Palatul Regal (čili královský palác) či Palatul Parlamentului (Palác parlamentu), palác někdejšího diktátora Ceausesca, kde se projevuje megalomanství komunistického režimu.

Bukurešť – Palatul Parlamentului (Palác parlamentu)

Bukurešť – Palatul Parlamentului (Palác parlamentu)   Bukurešť – bulvár

A právě tento palác je největší atrakcí rumunské metropole. Při jeho výstavbě byla zbořena velká část historického centra. Budova má 12 nadzemních a 8 podzemních pater. Celkově nabízí 1 100 místností o rozloze 330 000 m2, což z ní činí jednu z největších staveb světa. V jejích útrobách byste našli protiatomový kryt i únikové tunely. Při stavbě a zařizování bylo použito 700 tun bronzu, 3 miliony tun mramoru, 1 milion m3 dřeva, 250 tisíc m2 koberců a mnoho dalších materiálů a zařízení. Kolem paláce je vytvořen park o rozměrech 300 000 m2. V současnosti zde sídlí státní orgány. Zajímavostí má budova více než dost – dosud není zcela dokončena, některé místnosti se ještě vůbec nevyužily a najdete tu 2tunový závěs. Prohlídku paláce lze absolvovat nejen z vnějšku, ale i během expresní 45minutové komentované prohlídky.

Bukurešť – historické centrum

 Bukurešť    Bukurešť – sakrální stavba

Pokud se chcete pohybovat pouze po centru, tak vám postačí vaše nohy. Ale pokud toužíte poznávat i širší zákoutí Bukurešti, můžete využít veřejnou dopravu. Kromě standardních prostředků využívá i podzemní rychlodráhu (metro) či tzv. lehkou železnici.

Bukurešť
Při cestování vám dozajista i vyhládne, proto návštěva nějaké restaurace přijde určitě vhod. V Bukurešti se najíte velmi chutně a alespoň podle nás i vcelku zdravě a levně. Pokud nebudete vyčerpaní chozením po památkách, navštivte některou z diskoték, kde má silnou převahu turecká hudba. Určitě navštivte i místní divadla, taneční kluby nebo koncerty. Pro ty, kdo rádi nakupují, jsou zde velká centra a historické bulváry. Ten největší nese jméno Calea Victoriei a připomíná legendární Champs-Élysées.

Bukurešť

Bukurešť je plná kontrastů, což jí dodává nevšední atmosféru. Na jedné straně je vidět chudoba, ale vzápětí přepych. Nové se střídá se starým, moderní se zaostalým. Bukurešť je městem mnoha tváří, ale každá z nich rozhodně stojí za návštěvu. Příští týden se vydáme na toulky Rumunskem naposled, proto se nechte překvapit, které místo či město ještě navštívíme.

Bukurešť – park

GPS: 44°25'37.7"N 26°05'24.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly I
Publikováno: 21.8.2016
V severní části Balkánského poloostrova se rozprostírá dosud nepříliš vyhledávaný stát Rumunsko. My vás prostřednictvím našeho miniseriálu pozveme na místa, která se vyplatí vidět. Rumunsko je země s krásnou přírodou, osobitou kulturou a unikátními památkami, za kterými se v následujících řádcích vydáme.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VII
Publikováno: 2.10.2016
Návštěva hlavního města Rumunska – Bukurešti – byla vskutku úžasná. Naše dovolená se pomalu, ale jistě blížila ke konci, a tak jsme se vydali vstříc poslednímu dobrodružství. Za cíl jsme si zvolili město Sibiu.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly II
Publikováno: 28.8.2016
Minulý týden jsme začali objevovat balkánskou zemi Rumunsko a navštívili jsme města Arad a Brašov. Dnes v putování budeme pokračovat a naším cílem bude legendární hrad Bran, který proslavil irský spisovatel Bram Stoker ve svém hororovém románu Drákula.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly III
Publikováno: 4.9.2016
Po návštěvě hradu Bran, který byl údajně sídlem hraběte Drákuly, jsme se vydali zpět do Brašova. Po cestě jsme v dálce zahlédli neméně atraktivní hrad Râşnov, který leží nad stejnojmennou obcí.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly IV
Publikováno: 11.9.2016
Brzy ráno jsme se vydali z Brašova směrem do města Tulcea. Cestou jsme míjeli těžební pole, rozsáhlé pastviny a pomalu se nám před očima měnila hornatá krajina na nížinu.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly V
Publikováno: 18.9.2016
V minulé části našeho seriálu o putování Rumunskem jsme navštívili město Tulcea, které je jakousi branou do delty Dunaje. Tu každoročně navštíví statisíce turistů z celého světa. My nebudeme výjimkou a pomalu se vydáme na přibližně 120kilometrovou vodní cestu ústící do Černého moře.

Rumunsko, Timisoara – město mnoha jmen
Publikováno: 29.5.2015
Výlet, který spolu dnes podnikneme, nás zavede na jihovýchod do rumunského města Timisoara.


Souvisejicí fotogalerie

Rumunsko – perla Balkánu
V jihovýchodní Evropě, přesněji v severní části Balkánského poloostrova, se rozprostírá Rumunsko....

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 5. 2019
svátek:Jana