www.infoglobe.cz » Slovinsko: jezero Bohinj a nedaleký vodopád Savica

Slovinsko: jezero Bohinj a nedaleký vodopád Savica

Publikováno: 20.2.2013
Dnes se opět vydáme obdivovat krásy slovinské přírody. Od jezera Bled se přesuneme k neméně zajímavému jezeru Bohinj, kde navštívíme i nedaleký vodopád Savica.

Po snídani jsme si sbalili věci, naposled pohledem zkontrolovali apartmán, zda jsme si něco nezapomněli a autem vyrazili směr Bohinjské jezero. Cesta nám uběhla opravdu rychle. Za chvíli jsme už stáli na břehu jezera a přemýšleli, kde se dnes ubytujeme. Ani nevíme jak, a už jsme byli v družném rozhovoru s Čechy, kteří podobně jako my, cestovali po Slovinsku. Oni se chystali přesunout k jezeru Bled a my jsme měli v plánu strávit u jezera Bohinj poslední noc ve Slovinsku. Slovo dalo slovo a oni nám poradili levné, avšak velmi útulné ubytování v rodinném penzionu v osadě Ukanc. My jsme jim zase doporučili apartmán, ve kterém jsme byli ubytováni posledních pár nocí.

Jezero BledBohinjské jezero
Ještě chvíli jsme se procházeli a obdivovali krásu Bohinjského jezera. Jelikož počasí nebylo zrovna nejpříjemnější a stále trošku mrholilo, přesunuli jsme se do malého rodinného penzionu, kde jsme se ubytovali. Uvítala nás milá paní domácí, pohostila nás kávou a čajem, a také vynikajícím koláčem. Ukázala nám pokoj, půjčila nějaké turistické mapy a popřála příjemný pobyt. Musím uznat, že Slovinci patří k nejmilejším lidem, se kterými jsme dosud na našich toulkách Evropou setkali.

Jezero Bohinj
Krása Bohinjského jezera se dá jen těžko popsat, a bohužel ani fotky, které vám pro ilustraci přikládám, kvůli špatnému počasí nevyšly nejlépe. Přesto Vám návštěvu tohoto jezera, ledovcovo-tektonického původu, vřele doporučuji. Jeho obejití vám příjemným vycházkovým tempem zabere přibližně 4 hodiny (délka pobřeží je skoro 11km). Bohinjské jezero leží v nadmořské výšce 525 metrů, je dlouhé 4,35 km a široké 1,25 km, přičemž v nejhlubší části dosahuje až 45 metrů. Od roku 1981 je součástí Triglavského národního parku a za pěkného počasí je od jezera vidět i vrchol nejvyššího štítu Slovinska - Triglav (2864 m n. m.), ten pro nás však zůstal ukrytý za hustými mraky. Hned u jezera leží i dva kostelíky. Nedaleko vesnice Ribčev laz stojí kostel sv. Jana Křtitele. Během procházky jsme na levé straně jezera objevili i kostelík Ducha Svatého, který musí být za lepšího počasí ideálním objektem pro milovníky fotografování.

Bohinjské jezero – pohled z lanovky

Vodopád Savica
Na pozdní oběd jsme si odskočili do malé místní restaurace. Počasí se zatím umoudřilo, a tak nám nic nebránilo v tom, abychom se odpoledne vydali ke krásnému vodopádu Savica, který patří k největším turistickým lákadlům v oblasti Bohinjského jezera.

    pokladna a obchůdek se suvenýrylesní cestička k vodopádu Savicaodpočívadlo pro turistylesní chodník občas vystřídaly schody

Podobně, jako je to u jiných přírodních krás, i vstup k vodopádu Savica byl zpoplatněn. Ale ani zde se naštěstí nejednalo o příliš vysokou částku. Od dřevěného domku, ve kterévýhled do okolím byl kromě pokladny také obchůdek se suvenýry, je to k samotnému vodopádu asi půl hodina chůze. My jsme si tu už tradičně koupili magnetku, která nám spolu s ostatními zdobí ledničku, a neustále připomíná krásné chvíle strávené ve Slovinsku. Turistický chodník, který hravě zvládnou projít i děti, vede příjemnou, mírně stoupající lesní cestičkou, na které jsou občas vybudovány schody. Odměnou za tuto nenáročnou vycházku vám bude okouzlující pohled na zurčící vodopád, který je vysoký skoro 80 metrů. Hned u vodopádu stojí i malý altán, ze kterého se naskýtá krásný výhled jak na krajinu Triglavského národního parku, tak na jezero Bohinj. I když byla letní turistická sezóna pomalu u konce, turistů zde bylo ještě víc, než dost. A není se čemu divit! Bylo tu prostě nádherně. A tak, pokud se i vy někdy ocitnete v této části Slovinska, návštěvu vodopádu Savica, si rozhodně nenechte ujít.
                     vodopád Savica

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovinsko: Národní park Triglav
Publikováno: 27.5.2017
Národní park Triglav je jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Nese název po nejvyšší hoře země, která se nachází na území parku. Hlavním cílem turistů jsou především jezera, krátké výlety i výstup na samotný vrchol hory. Jednodenní výstup na Triglav je striktně zakázán, stejně jako nocování na území parku (mimo horské chaty). Jedná se o velmi náročný výstup, který je možné podniknout z různých světových stran.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Rakousko, Klagenfurt: Minimundus - Zmenšený svět architektonických skvostů
Publikováno: 6.3.2013
V poznávací dovolené přes 3 státy pokračujeme i dnes. Naše kroky vedou do Rakouska, poslední země, kterou jsme kromě Slovinska a Chorvatska během 10 denní poznávací cesty navštívili. V dnešním článku nahlédneme do zmenšeného světa nejvýznamnějších architektonických skvostů, který se nachází ve známém tematickém parku Minimundus, v rakouském Klagenfurtu.

Slovinsko: Lanovkou na Vogel
Publikováno: 27.2.2013
A je to tady, náš poslední den ve Slovinsku. Opět jsme se probudili do zamračeného rána, ale tentokrát alespoň nepršelo. V plánu jsme měli jednoduchý výlet lanovkou na Vogel a odtud pěšky na vyhlídkový bod Točka.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – I.
Publikováno: 23.1.2013
Jelikož jsme se rozhodli, že ve Slovinsku strávíme několik dní, bylo by hříchem nenavštívit snad nejznámější slovinské jezero Bled, které je považováno za jeden z jeho symbolů. Toto nádherné jezero se nachází na východním okraji Julských Alp, hned vedle rušného městečka se stejným názvem.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – II. část
Publikováno: 30.1.2013
Dnes se nebudeme nikam přesouvat. Celý den strávíme v městečku Bled, které patří k nejznámějším turistickým centrům celého Slovinska. Vydáme se na návštěvu jedné z jeho nejkrásnějších a nejvzácnějších památek. Zavítáme na majestátný hrad, tyčící se na skalním ostrohu nad stejnojmenným jezerem Bled a navštívíme místní trh.

Slovinsko: Vyjímečně krásná soutěska Vintgar
Publikováno: 13.2.2013
Pokud navštívíte Slovinsko, rozhodně nevynechejte návštěvu překrásné soutěsky Vintgar, která leží jen pár kilometrů od známého městečka Bled.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – III. část
Publikováno: 6.2.2013
Probudili jsme se do pěkného, avšak opět o něco chladnějšího rána. Dali jsme si něco na zub, zkontrolovali batoh, jestli v něm máme vše potřebné, protože opět chceme strávit celý den venku a pomalu jsme se vydali k jezeru. Dnes jsme se rozhodli navštívit kostel na ostrově uprostřed jezera a odpoledne trošku pobíhat po městě.

Slovinsko: Město Postojna
Publikováno: 2.1.2013
Asi je to tím, že jsme vždy spěchali, když jsme jeli do Chorvatska nebo zpět domů na rodnou hroudu, že až dosud jsme přes Slovinsko vždy jen projížděli. I když je pravda, že o jeho krásách jsme již mnoho slyšeli, jaksi jsme si nikdy neuměli najít pár dní, nebo alespoň hodin, abychom se tu zastavili. Konečně jsme to však změnili a část pozdní letní dovolené jsme strávili ve Slovinsku.

Slovinsko: město Postojna – unikátní jeskyně Postojnská jáma
Publikováno: 9.1.2013
Město Postrojna, ležící v jihozápadní části Slovinska, znají milovníci přírody a cestování z celého světa díky unikátnímu systému jeskyní, který se nazývá Postojnská jáma. Nám se tuto unikátní přírodní památku a jednu z hlavních turistických atrakcí celé země podařilo navštívit koncem léta a musím přiznat, že to byl opravdu úchvatný zážitek.

Slovinsko: Hrad Predjama (Predjamski grad)
Publikováno: 16.1.2013
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k najfascinujícím hradům na světě. Ukrývá se ve stejnojmenné obci, vzdálené jen 10 kilometrů od turisticky vyhledávaného města Postojna, které je celosvětově proslulé díky unikátnímu jeskynnímu systému.

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko: Piran – starobylé městečko s úžasnou atmosférou
Při jarních toulkách zabloudily naše kroky do malebného slovinského přímořského městečka Piran (m...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...

Slovinsko: městečko Postojna a krásy okolí
Nevelké slovinské městečko Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel, znají milovníci ce...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k nejvíce fascinujícím...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
26 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C