www.infoglobe.cz » SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO

Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

Malebné městečko, které se rozprostírá uvnitř propadlého jádra štiavnického stratovulkánu, je od pradávna spjato s těžbou vzácných kovů (zejména stříbra). Toto hornické městečko v sobě ukrývá kostely, zámky, paláce i měšťanské a hornické domky, které jsou pospojovány úzkými uličkami a stezkami se stovkami schodů. Jejich jedinečnost a krása byla odměněna zápisem do seznamu UNESCO.

Banská Štiavnica

My vám postupně představíme ty nejzajímavější a nejvzácnější pamětihodnosti města, podíváme se do okolí a zmíníme i nějaké ty akce. Začneme tedy u zámků.

kostel sv. Kateřiny

Banská Štiavnica je má hned dva. Starý zámek, který se nachází v centru města na úpatí vrchu Paradajs, je vůbec nejstarší místní památkou a kromě prohlídky dominantní kostelní věže a opevnění nabízí i pohled na fajfkářskou dílnu, mučírnu či kovářskou expozici. Naproti tomu několik stovek metrů dále vzdálený Nový zámek představuje protitureckou strážní věž. Tato renesanční budova se čtyřmi baštami a střílnami v sobě ukrývá expozici protitureckých bojů a nejvyšší patro slouží jako turistická vyhlídková plošina.

kalvárie

Pokud se vám výhledy zalíbily, určitě nevynechte návštěvu dalšího štiavnického unikátu, a to kalvárie. Tento barokní sakrální komplex sestává z kaplí a kostelů postavených na kuželovém kopci zvaném Scharfenberg. Na samotném vrcholu budete moci obdivovat nádherné přírodní panoráma.

náměstí Svaté Trojice

V centru za návštěvu rozhodně stojí náměstí Svaté Trojice, jehož dominantou je nevšední sloup Svaté Trojice. Náměstí je obklopeno měšťanskými domy, v jednom z nich je umístěna expozice minerálů, kterou nevynechejte. O kousek dál se již hrdě tyčí pozdně gotický kostel sv. Kateřiny a za ním radnice s pozoruhodnou hodinovou věží, která má vyměněné ručičky na hodinách. Pokud budete pokračovat hlavní ulicí dolů, budete míjet nejen množství krásných historických budov, ale i trotuar, což je neobvykle vyvýšený chodník. Nacházejí se zde obchůdky a restaurace, ideální místo na odpočinek u dobré kávy.

trotuar

Po krátkém oddechu navštivte impozantní objekt – Kammerhof, který vám představí historii hornictví na Slovensku. Později se přesuňte k Hornické akademii, která byla vůbec první univerzitou svého druhu na světě, a načerpejte energii v přilehlé botanické zahradě, kde najdete například obrovské sekvoje či japonský cedr.

Banská Štiavnica

Pokud by se vám hornictví a jeho historie zdálo málo, kousek od města se nachází skanzen – Banské muzeum v přírodě, kde si na vlastní kůži můžete vyzkoušet fárání v dole. Za návštěvu stojí i okolní doly či tajchy, které jsou v létě přírodním koupalištěm a v zimě ideálním místem na bruslení.

Banská Štiavnica

Pro milovníky myslivosti doporučujeme návštěvu nedalekého zámečku a muzea ve Svatém Antonu, turisté jistě ocení výstup na legendami opředené Sitno s bývalým hradem a níže položeným Počúvadlianským jezerem. Cyklisté si to určitě užijí na některé ze štiavnických cyklostezek.

radnice a kostel sv. Kateřiny

Město Banská Štiavnica je neustále živé i kulturními akcemi, z nichž vynikají Salamandrové dny, Dny sv. Huberta, 4 živly, „Husí kůže“ a další, proto pokud máte rádi města, kde panuje čilý turistický ruch, výlet si naplánujte na některou z uvedených akcí. Ale pokud chcete vychutnávat klidnou romantiku starobylého hornického městečka, určitě si zvolte mimosezonní termín.

GPS: 48°27'34.2"N 18°53'33.4"E

 

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Keep Going – Myuu

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Banská Štiavnica – stříbrné město
Publikováno: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – město zapsané na seznamu UNESCO, ležící v centru Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvatel (2007) 10 640. Jedno z nejkrásnějších a zároveň i nejstarší slovenské město. Zcela právem patří od roku 1993 do světového dědictví UNESCO.

Banská Bystrica: Afrika na Pionýru
Publikováno: 14.7.2017
Všechny milovníky cestování upozorňujeme na prezentaci a vyprávění banskobystického cestovatele Marka Slobodníka z cest napříč Afrikou na Jawách Pionýr. Koná se 26. července od 21.00 v místním amfiteátru.

Sliač: Mezinárodní letecké dny SIAF 2017
Publikováno: 23.7.2017
Desetitisíce návštěvníků se i letos mohou těšit na Mezinárodní letecké dny SIAF 2017, které se uskuteční 26. a 27. srpna na letecké základně Sliač.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR: Banskoštiavnické vodní nádrže – tajchy
Publikováno: 15.4.2010
Pokud se zeptáte, co to jsou tajchy (tajch – odvozeno z německého teich = rybník), potom asi většina lidí jen pokrčí rameny a neví, o co se jedná. Jde o unikátní díla techniky, jež se rozhodlo chránit i mezinárodní společenství, když v roce 1993 zapsalo Banskou Štiavnici s jejími technickými památkami do seznamu UNESCO.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

SR, Kremnica – turistika jak se patří
Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.

SR, Kremnica – město humoru a mincí
Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.

Sitno – nejvyšší vrchol Štiavnických vrchů
Publikováno: 11.3.2010
Štiavnické vrchy jsou největší chráněná krajinná oblast Slovenské republiky, jež návštěvníky zaujme v každém ročním období. Rozlohou jsou Štiavnické vrchy největším vulkanickým pohořím Slovenska se zastoupením téměř všech fenoménů sopečného reliéfu, mají významnou biogeografickou polohu na rozhraní teplomilných panonských a chladnomilných karpatských horských druhů flóry a fauny.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Symbolický střed Evropy
Symbolický střed Evropy najdete nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech. Záleží jen na...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...


Souvisejicí videa

K SR, Banská Štiavnica – starobylá kráska
Pojďte spolu s námi nahlédnout do tajemných uliček starobylého městečka v obklopení hor - Banské ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejkrásnější místa

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci ve Wellness relax areálu Hnačov
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Roadster Black Night v hodnotě 7 890 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.7.2017
Jedná se o Kamenický motoráček, který jezdí po muzejní „sklářské lokálce“ z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli i ve státní svátek. V provozu je od 1. 4. do 29. 10. 2017.
24.7.2017
Klub slovenských turistů Liptova, město Vysoké Tatry, město Liptovský Mikuláš, Matice slovenská a obec Pribylina organizují Národní výstup na Kriváň 2017, který se uskuteční 19. srpna.
23.7.2017
Desetitisíce návštěvníků se i letos mohou těšit na Mezinárodní letecké dny SIAF 2017, které se uskuteční 26. a 27. srpna na letecké základně Sliač.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BOLÍVIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 7. 2017
svátek:Jakub
dnes:
úterý 25.7.
20 °C
zítra:
středa 26.7.
18 °C