www.infoglobe.cz » SR: Bojnice – lázeňské město se slavným zámkem – VIDEO

SR: Bojnice – lázeňské město se slavným zámkem – VIDEO

Publikováno: 15.8.2017
Jedním z nejslavnějších měst na západě Slovenska jsou rozhodně Bojnice – ať už díky léčebným koupelím, zámku, který vypadá, jako by patřil spíš do kreslených pohádek, nebo nejstarší zoologické zahradě v zemi.

Začněme na zámku, který díky jeho vysokým věžím se zelenou střechou uvidíte už zdálky. Původně na jeho místě stál gotický hrad, první zmínky o opevnění dokonce sahají až do roku 1113. V 16. století nechal tehdejší majitel František Turzo hrad přestavět na renesanční zámek a zhruba o sto let později začal zámek získávat i barokní rysy. Tehdy vznikla například unikátní barokní kaple s jedinečnou štukovou klenbou, doplněnou o figurální fresku s náboženskými motivy.

pohled z náměstí na zámek

Poslední velká přestavba, kdy zámek získal svou současnou neogotickou podobu, pak proběhla na přelomu 19. a 20. století v době, kdy ho vlastnil poslední feudální majitel – Ján František Pálffy. V dnešní době je zámek součástí Slovenského národního muzea a do velké části se můžete v rámci prohlídek podívat.

zámek   zámek

Součástí zámku je i rozlehlý zámecký park, kde před vchodem do zámku roste vzácná sedmsetletá lípa – pravděpodobně nejstarší strom na Slovensku. Součástí parku je i zmíněná zoologická zahrada s mnoha exempláři exotických živočichů.

park

Bojnice jsou ale zároveň i lázeňským městem s mnoha léčivými teplými prameny. První koupele zde vznikly už v 16. století, velký rozmach lázeňství ale přišel až kolem roku 1900. Dnes tu tedy najdete několik léčebných domů a koupališť, mimo jiné termální koupaliště Čajka a Jánovy kúpele.

kaple sv. Jana Nepomuckého   kostel sv. Martina z Thur a kaple sv. Jana Nepomuckého

Každé léto se také v Bojnicích koná několik zajímavých kulturních akcí, mimo jiné „Hornonitrianske kultúrne leto“ v místním amfiteátru. Celé město je ale v první řadě oázou klidu a pohody a také skvělou základnou pro výlety po celém Hornonitrianském regionu.

Bojnice   Bojnice

GPS: 48°46'48.8"N 18°34'43.6"E

Text foto a video: Matouš Vinš 

Hudba: Scott HolmesDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Prievidza – město uprostřed Hornonitranské kotliny
Publikováno: 5.5.2011
Území regionu Horná Nitra je v podstatě totožné s územím okresu Prievidza, do kterého kromě okresního města patří ještě další tři městečka. První z nich jsou Bojnice, proslavené svým pohádkově krásným zámkem, lázněmi a nejstarší ZOO na Slovensku. Dalším městem jsou Nováky, v současnosti nejvýznamnější průmyslové město regionu a posledním Handlová, známá těžbou hnědého uhlí.

SR: Prievidza – důležité centrum Horní Nitry – VIDEO
Publikováno: 12.9.2017
Pokud se vypravíte na výlet do oblíbených Bojnic, pravděpodobně se nevyhnete ani nedalekému městu Prievidza. Mnoho lidí ale městem jen projede, což je škoda – i Prievidza má jako přirozené centrum regionu co nabídnout.

Podolie: Park miniatur oslavuje 15. výročí!
Publikováno: 25.3.2018
Letos království hradů a zámků – Park miniatur v obci Podolie slaví 15. výročí a následující sezonu připravuje mnoho novinek.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.


Souvisejicí videa

SR: Prievidza – důležité centrum Horní Nitry
Na prohlídku města Prievidza vám postačí jen pár hodin, ale když to spojíte s návštěvou nedalekýc...

SR: Bojnice – lázeňské město se slavným zámkem
Zámek jako z pohádky, lázně, nejstarší zoo na Slovensku, i proto jsou Bojnice opravdu hojně navšt...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2018
V sobotu 26. května na brněnském výstavišti začíná Festival RE:publika. Připomene sté výročí vzniku Československa a devadesát let od otevření výstaviště. Důležitou součástí festivalu bude výstava ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY, která zkombinuje dva protipóly tvorby světoznámého secesního malíře Alfonse Muchy – majestátní cyklus Slovanská epopej a sbírku plakátů.
23.5.2018
Během června bude v hlavním městě Slovenska probíhat v pořadí již 11. ročník festivalu Dolce Vitaj, který nabídne výběr současného italského umění ve všech žánrech.
22.5.2018
Jubilejní desátá Noc kostelů se bude konat v pátek 25. května. Návštěvníci tak budou mít příležitost nahlédnout do věží, sakristií, kaplí, křížových chodeb a nechat se provést slovem, hudbou či potěšit setkáním.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ISLAND:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 24. 5. 2018
svátek:Jana
dnes:
čtvrtek 24.5.
24 °C
zítra:
pátek 25.5.
23 °C