www.infoglobe.cz » SR: Bojnice – lázeňské město se slavným zámkem – VIDEO

SR: Bojnice – lázeňské město se slavným zámkem – VIDEO

Publikováno: 15.8.2017
Jedním z nejslavnějších měst na západě Slovenska jsou rozhodně Bojnice – ať už díky léčebným koupelím, zámku, který vypadá, jako by patřil spíš do kreslených pohádek, nebo nejstarší zoologické zahradě v zemi.

Začněme na zámku, který díky jeho vysokým věžím se zelenou střechou uvidíte už zdálky. Původně na jeho místě stál gotický hrad, první zmínky o opevnění dokonce sahají až do roku 1113. V 16. století nechal tehdejší majitel František Turzo hrad přestavět na renesanční zámek a zhruba o sto let později začal zámek získávat i barokní rysy. Tehdy vznikla například unikátní barokní kaple s jedinečnou štukovou klenbou, doplněnou o figurální fresku s náboženskými motivy.

pohled z náměstí na zámek

Poslední velká přestavba, kdy zámek získal svou současnou neogotickou podobu, pak proběhla na přelomu 19. a 20. století v době, kdy ho vlastnil poslední feudální majitel – Ján František Pálffy. V dnešní době je zámek součástí Slovenského národního muzea a do velké části se můžete v rámci prohlídek podívat.

zámek   zámek

Součástí zámku je i rozlehlý zámecký park, kde před vchodem do zámku roste vzácná sedmsetletá lípa – pravděpodobně nejstarší strom na Slovensku. Součástí parku je i zmíněná zoologická zahrada s mnoha exempláři exotických živočichů.

park

Bojnice jsou ale zároveň i lázeňským městem s mnoha léčivými teplými prameny. První koupele zde vznikly už v 16. století, velký rozmach lázeňství ale přišel až kolem roku 1900. Dnes tu tedy najdete několik léčebných domů a koupališť, mimo jiné termální koupaliště Čajka a Jánovy kúpele.

kaple sv. Jana Nepomuckého   kostel sv. Martina z Thur a kaple sv. Jana Nepomuckého

Každé léto se také v Bojnicích koná několik zajímavých kulturních akcí, mimo jiné „Hornonitrianske kultúrne leto“ v místním amfiteátru. Celé město je ale v první řadě oázou klidu a pohody a také skvělou základnou pro výlety po celém Hornonitrianském regionu.

Bojnice   Bojnice

GPS: 48°46'48.8"N 18°34'43.6"E

Text foto a video: Matouš Vinš 

Hudba: Scott HolmesDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Prievidza – město uprostřed Hornonitranské kotliny
Publikováno: 5.5.2011
Území regionu Horná Nitra je v podstatě totožné s územím okresu Prievidza, do kterého kromě okresního města patří ještě další tři městečka. První z nich jsou Bojnice, proslavené svým pohádkově krásným zámkem, lázněmi a nejstarší ZOO na Slovensku. Dalším městem jsou Nováky, v současnosti nejvýznamnější průmyslové město regionu a posledním Handlová, známá těžbou hnědého uhlí.

SR: Prievidza – důležité centrum Horní Nitry – VIDEO
Publikováno: 12.9.2017
Pokud se vypravíte na výlet do oblíbených Bojnic, pravděpodobně se nevyhnete ani nedalekému městu Prievidza. Mnoho lidí ale městem jen projede, což je škoda – i Prievidza má jako přirozené centrum regionu co nabídnout.

Bojnice: Muzeum studentům
Publikováno: 10.11.2017
Slovenské národní muzeum – Muzeum Bojnice dne 17. listopadu zpřístupní studentům expozice Bojnického zámku za zvýhodněné vstupné. V rámci prohlídky muzea budou moci poznat posledního šlechtického majitele nejen jako milovníka a sběratele umění.

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot
Publikováno: 18.5.2016
Město proslulé hornickou minulostí, ale i Slovenským národním povstáním, tak bychom mohli v krátkosti charakterizovat Banskou Bystrici. Její historie je již od nepaměti spjata s těžbou nerostů – především stříbra a mědi.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.


Souvisejicí videa

SR: Prievidza – důležité centrum Horní Nitry
Na prohlídku města Prievidza vám postačí jen pár hodin, ale když to spojíte s návštěvou nedalekýc...

SR: Bojnice – lázeňské město se slavným zámkem
Zámek jako z pohádky, lázně, nejstarší zoo na Slovensku, i proto jsou Bojnice opravdu hojně navšt...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2017
Katalogový či internetový prodej zájezdů? Katalogy jsou prostě potřeba. Lidé jsou na ně zvyklí a pro provizní prodejce jsou nutností. Cestovní kancelář Čedok vydala pro sezonu 2018 hned 8 samostatných katalogů, které přehledně dělí celý svět.
17.11.2017
Bardějovské lázně a severovýchod Slovenska jsou opět atraktivnější i pro rodinnou dovolenou. V lázních a jejich okolí přibyl třetí léčivý singletrack, tentokrát určený pro rodiny s dětmi.
16.11.2017
Navštivte broumovský klášter plný unikátních děl, historických odkazů a poznejte barokní komplex při mimořádné prohlídce zvané Klášterem od sklepa po půdu. V sobotu 18. nahlédnete od 10 a 14 hodin do míst, která jsou jindy nepřístupná.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BOSNA A HERCEGOVINA:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 18. 11. 2017
svátek:Romana
dnes:
sobota 18.11.
6 °C
zítra:
neděle 19.11.
6 °C