www.infoglobe.cz » SR: Červený Kláštor – lázně pod křídly legendárního mnicha Cypriána

SR: Červený Kláštor – lázně pod křídly legendárního mnicha Cypriána

Publikováno: 9.1.2019
Dnes vás zavedeme do klidného prostředí Zamaguria, které se rozprostírá na severovýchodě Slovenska. Navštívíme lázně Červený Kláštor Smerdžonka, kde od nepaměti vyvěrá zdravá minerální voda. Zvěsti o této léčivé vodě pod Třemi Korunami (982 m n. m.) se začaly šířit již na počátku 14. století, kdy ji ve své léčitelské praxi využívali kartuziánští a později kamaldulští mniši z nedalekého kláštera.

Nejznámějším z nich byl „létající“ mnich Cyprián, který mimo jiné spravoval klášterní lékárnu. Díky jeho poznatkům o medicíně či farmacii se stala místní minerální voda známou v širokém okolí. Jeho celoživotním dílem byl herbář sestávající z 283 exemplářů rostlin.

ubytování

Po zrušení kláštera začal počátkem 19. století poskytovat místní mlynář ve své stodole teplé vanové koupele právě ze Smerdžonky. Vodu nejprve ohříval v kotlích, aby ji následně mohl vlít do dřevěných kádí. Zpříjemnil tak návštěvu a zkrátil čekání lidem, kteří si k němu přišli umlít svou úrodu na mouku. Místní mlynář se stal tedy malým průkopníkem, lázně ze Smerdžonky nevyužíval primárně na léčení, ale i jako formu uvolnění a relaxu. O pár let později (kolem roku 1820) se datuje vznik lázeňské osady a původních Lázní pod Třemi Korunami. Během desetiletí přežily lázně několik vzestupů a pádů, přičemž po druhé světové válce zanikly. Čas ověřil blahodárné účinky jedinečné vody, čistého vzduchu i pozitivní vliv samotného prostředí kouzelných Pienin na lidský organismus. V tradici a odkazu našich předků se naštěstí od roku 2012 pokračuje v obnovených Lázních Červený Kláštor Smerdžonka.

lázeňský dům Zdraví

V lázních se léčí kožní choroby, onemocnění dýchacích cest, duševní a onkologické nemoci, pooperační stavy štítné žlázy a nemoci z povolání.

procedura (elektroléčba)

Ať už potřebujete zlepšit svůj zdravotní stav, nebo si jen odpočinout a načerpat čerstvé síly, lázně se díky komplexní vybavenosti stávají výborným místem k pobytu. Také jsou díky modernímu kongresovému sálu, stylové restauraci nebo venkovnímu sezení oblíbeným místem i pro různé firemní a rodinné akce.

léčebné procedury

Kneipp terapie a volnočasové aktivity

Jedním z unikátů v širokém okolí je venkovní Kneipp terapie s balančním chodníkem. Vodoléčebná otužovací procedura a chození naboso po různých druzích povrchu je pro vás a vaše nohy příjemným zážitkem.

Kneipp terapie

Několik dalších oddechových a sportovních zón s volnočasovými aktivitami si přímo v areálu lázní užijí návštěvníci v každém věku. Ti menší se vyřádí na dětském hřišti s trampolínou nebo na velké lanové pyramidě. Pokud máte rádi kolektivní sporty, k dispozici je volejbalové i minifotbalové hřiště. Svou šikovnost, obratnost, vytrvalost nebo um prověříte také na badmintonovém hřišti, při hře pétanque, ruských kuželkách a velkém šachu. Kondici prověří venkovní fitness stroje a osvěžení zajisté poskytne venkovní bazén s protiproudem. Celkový zážitek z krásného prostředí dotváří lázeňský park s bylinkovou a květinovou zahrádkou nebo načerpání klidu a duchovní síly v kapli Matky ustavičné pomoci.

balanční chodník

Dokonalý odpočinek je zajištěn prostřednictvím bohaté nabídky procedur poskytovaných odborným zdravotnickým personálem. Stačí si vybrat a užívat vanové koupele, různé masáže, sauny obohacené o solnou terapii, oxygenoterapii či další léčebné a relaxační procedury. Jako jediné lázně z okolí zde aplikují speciální bezbolestné kosmetické procedury.

lázeňský areál – bylinková zahrada

Nezapomenutelné zážitky si odnesete i z různých tradičních, folklorních, duchovních i moderních akcí nebo koncertů, které se zde konají v průběhu roku.

restaurace

Díky romantickým lázeňským domečkům nebo větším ubytovacím zařízením v atraktivním prostředí Pieninského národního parku se zde budete cítit opravdu královsky. Budete obklopeni čistou přírodou a nádhernou architekturou v podobě první zděné lázeňské budovy z roku 1884. Díky výborným restauracím s kulinářskými specialitami a bezproblémovému parkování si to tu budete doslova užívat. Určitě doporučujeme spojit pobyt v kouzelných lázních s návštěvou okolních obcí či turistických stezek, které vám přinesou ještě více nezapomenutelných zážitků.

GPS: 49°23'20.3"N 20°25'17.5"E

 

Zdroj a foto: (OOCR) SEVERNÍ SPIŠ PIENINY

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR: Lázně jak je neznáme
Publikováno: 6.2.2014
Koncem minulého roku se na pulty našich knihkupectví dostala velmi zajímavá knižní publikace, která mapuje slovenské lázně na starých pohlednicích. Prostřednictvím těchto jedinečných pohlednic přibližuje specifickou oblast přírodního a kulturního bohatství Slovenska široké veřejnosti.

SR, Bardějovské lázně – deset důvodů k návštěvě
Publikováno: 21.5.2017
Při rozhodování se, kde si má člověk dát do pořádku zdraví nebo kvalitně strávit volný čas, má dnes neomezený výběr. Jak si tedy vybrat to nejlepší z nejlepšího? Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste měli zvolit právě Bardějovské lázně.

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikováno: 18.7.2013
Rafting je adrenalinový vodní sport na divoké vodě, kde se dvou-až šestičlenná posádka plaví na gumových nafukovacích člunech. I na Slovensku si tento sport získal množství příznivců a každým rokem se k ním přidávají další.

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO
Publikováno: 18.9.2018
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy
Publikováno: 15.9.2011
Na Slovensku existují dvě desítky lázní, z nichž většina je založena na léčivých pramenech. Mnohá tato vřídla a jejich léčivé účinky znali lidé už v dávné historii a patří k nim i dnešní Kúpele (Lázně) Vyšné Ružbachy.

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 2.10.2018
V severovýchodní části Slovenska v Prešovském kraji najdete nenápadné město Stará Ľubovňa, nad kterým se tyčí majestátní hrad stejného jména. Pojďme ho nyní společně navštívit a zastavit se i v přilehlé expozici Muzea lidové architektury.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.

SR: Spišská Magura – návštěva Bachledovy doliny
Publikováno: 28.2.2018
Oblast Spiše se může právem pochlubit nejen četnými historickými památkami, ale také pozoruhodnými přírodními krásami. Zajímavou a v poslední době stále více navštěvovanou lokalitou ve spišském regionu je i Bachledova dolina – sportovně-rekreační středisko, které leží v jižní části pohoří Spišská Magura.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Podzimní splavování Dunajce
Pokud plánujete na podzimní období rodinné výlety, určitě navštivte i oblast Pienin, přesněji mal...

SR: Kežmarok – královské město východu
Vydejte se s námi prostřednictvím fotogalerie do okresního města Kežmarok. Toto královské mě...

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.3.2019
Letiště Václava Havla Praha bylo vyhlášeno nejlepším evropským letištěm v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících. Cenu Airport Service Quality Award uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících.
22.3.2019
Od 29. do 31. března bude probíhat mezinárodní festival anime, mangy, fantasy a her v bratislavském Domě kultury Ružinov.
21.3.2019
Od slavné bitvy u Sudoměře, která je považovaná za jednu z nejslavnějších českých bitev, uplyne letos 599 let. K tomuto výročí bude v sobotu 23. března připravena historická rekonstrukce bitvy, z níž jako vítěz vzešel husitský vojevůdce Jan Žižka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 3. 2019
svátek:Ivona