www.infoglobe.cz » SR, Hniezdne – Nestville Park

SR, Hniezdne – Nestville Park

Publikováno: 1.11.2017
Dnes nás čeká výlet na severovýchodní Slovensko, kde se jen pár kilometrů od Staré Lubovně rozprostírá vesnička Hniezdne. Obec nabízí jednu unikátní turistickou atrakci, kterou byste široko daleko nenašli.

Tato vesnička slovanského původu začala svou historii psát v roce 1286. Od počátku pojmenování označovalo hnízdo, ale proč je tomu tak, jsme bohužel nezjistili. Snad to bylo podle každoročně hnízdících čápů. Kdo ví? Obec byla v roce 1412 vyhlášena uherským králem Zikmundem Lucemburským za svobodné královské město. Měla několik privilegií a sdružovali se zde různorodí řemeslníci. Připomínkou na toto období jsou oltáře v místním římskokatolickém kostele sv. Bartoloměje.

Nestville Park – areál

Nestville Park – areál   Nestville Park – areál

Při procházení ulicemi obce narazíte i na dvoupodlažní měšťanské domy, z nichž je několik zkrášleno nástěnnými malbami. Všimněte si také budovy staré školy či radnice. Zjistili jsme, že se tu dříve nacházel špitál a lázně, a to v údolí Mládeže, což je krátká dolina v Levočské vrchovině blízko obce. V současnosti tímto místem vede značená turistická trasa.
Nestville Park – expozice

Nestville Park – expozice   Nestville Park

Avšak ani jedna ze zmíněných pamětihodností nebyla naším hlavním cílem. My jsme totiž mířili na okraj Hniezdného do Nestville Parku. Tento park je totiž jakousi vstupní branou k poznávání jednoho z nejmalebnějších koutů Slovenska.

Nestville Park – vstupní brána

Jedná se o lihovar doplněný o historické expozice, které zachycují zdejší řemesla a výjimečnou zručnost lidí žijících na tomto území. Postupně si projdete dějinami řemesel souvisejícími s lihovarnictvím. Zde si budete moci kromě výkladu průvodce užít i společné fotografování nebo si vyrazit vlastní minci. Postupně projdete do moderny čili do rafinerie na výrobu lihu, kde se podíváte na výrobní technologie. Závěrem se přesunete do Řezbářského sálu, kde budete moci obdivovat největší vyřezávaný dřevěný obraz v Evropě, který je skvostným dílem místních řezbářů a zachycuje život v obci ze 13. století. Prohlídka této místnosti bude spojena s ochutnávkou první slovenské whisky Nestville, která zde zraje v dubových sudech. V závěru prohlídky navštívíte obchod se suvenýry, kde najdete úžasné upomínkové předměty a pochutiny.

Nestville Park

Nestville Park – sklady   Nestville Park – sklady

Celý areál je jakousi připomínkou na historii nejstaršího doloženého lihovaru na Slovensku, který je popsán v dějinných dokumentech nedalekého hradu Lubovňa. Jeho stavební základy stojí pod hradem dodnes. Nesville Park se neustále rozrůstá a navzdory moderní výrobě si stále zachovává tradice lidí z regionu severního Spiše.

Nestville Park – lihovar

Nestville Park – dřevořezba   Nestville Park – whisky v sudech

Teprve nedávno zde otevřeli i čokoládové království, které láká návštěvníky nejen ze Slovenska, ale i z celé Evropy. My jsme si návštěvu Hniezdného a Nestville Parku užívali. 

Nestville Park – prodejna suvenýrů

Navíc pokud si výlet dobře naplánujete, můžete se zúčastnit i některé z každoročně konajících se akcí, které přispějí k získání neopakovatelných zážitků.

GPS: 49°18'04.4"N 20°38'25.7"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy
Publikováno: 15.9.2011
Na Slovensku existují dvě desítky lázní, z nichž většina je založena na léčivých pramenech. Mnohá tato vřídla a jejich léčivé účinky znali lidé už v dávné historii a patří k nim i dnešní Kúpele (Lázně) Vyšné Ružbachy.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnice II.
Publikováno: 25.10.2012
V první části článku o tatranské železnici jsme si řekli o začátcích její historie a dozvěděli jsme se o světovém technickém unikátu - "tatranském meziměstském trolejbusu". Dnes se zaměříme na novodobou historii železnice od počátku 20. století po současnost.

SR, Poprad: tatranská křižovatka - VIDEO
Publikováno: 18.12.2012
Ze seznamu měst, kterými jsme z Prahy projížděli cestou do Vysokých Tater, se zdá být Poprad jedním z nejkrásnějších, už kvůli kulise Vysokých Tater, která nad městem visí jako plakát.

SR: Kežmarok – království pod Tatrami
Publikováno: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasměrujeme na východ Slovenska, konkrétně do královského města Kežmarok, které je nejen významným historickým centrem regionu Spiše, ale i místem různorodé kultury a jedinečných osobností.

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Kežmarok – královské město východu
Vydejte se s námi prostřednictvím fotogalerie do okresního města Kežmarok. Toto královské mě...

SR, Poprad – vstupní brána do Tater
Okresní město Poprad se nachází na severovýchodě Slovenska a již od nepaměti je považováno za vst...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2017
Nenechte si ujít netradiční fúzi divadla, cirkusu a folkloru v podobě inscenace Younák, kterou můžete vidět 5 a 6. prosince ve Staré tržnici v Bratislavě.
18.11.2017
Katalogový či internetový prodej zájezdů? Katalogy jsou prostě potřeba. Lidé jsou na ně zvyklí a pro provizní prodejce jsou nutností. Cestovní kancelář Čedok vydala pro sezonu 2018 hned 8 samostatných katalogů, které přehledně dělí celý svět.
17.11.2017
Bardějovské lázně a severovýchod Slovenska jsou opět atraktivnější i pro rodinnou dovolenou. V lázních a jejich okolí přibyl třetí léčivý singletrack, tentokrát určený pro rodiny s dětmi.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BOSNA A HERCEGOVINA:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 19. 11. 2017
svátek:Alžběta
dnes:
neděle 19.11.
6 °C
zítra:
pondělí 20.11.
5 °C