www.infoglobe.cz » SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami

Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.

Jednoho dne jsme se po návštěvě krásného historického města Kežmarok přesouvali směrem k Popradu. Těsně za městem nás zaujala budova, sice s opadanou fasádou a plechovou střechou, ale zato architektonicky zajímavá. Těsně pod střechou se skvěl hnědý nápis Turbína a datum 1910. Ani na chvíli jsme nezaváhali a auto jsme zastavili u krajnice. Přistoupili jsme blíž. Nic nenapovídalo tomu, že se jedná o elektrárnu, a to ne jakoukoli. Postupně jsme ji v poměrně zarostlém okolí oběhli. Zjistili jsme, že v sobě ukrývá zajímavé stavební prvky, jako vodní nádrž, vodní vrata a přes okna jsme zpozorovali i strojovnu. Dovnitř se nám dostat nepodařilo, a tak jsme si vše nafotili a pokračovali jsme v cestě dál.

Elektrárna Turbína

Po našem společném výletě s přáteli mi to nedalo a začal jsem zjišťovat o jakou budovu se to vlastně jedná. Moje zjištění předstihlo všechna očekávání, které jsem doposud měl. Jednalo se totiž o 103 let starou malou vodní elektrárnu, jejíž turbíny se točily již v době rakousko-uherské monarchie (roku 1910) a k mému překvapení se točí dodnes.

Od minulosti po současnost

Už dvě desetiletí spravuje Turbínu rodina Chlebovců, která ji vlastní a zároveň provozuje. A co bylo mementem jejího vzniku, to si hned povíme. Psal se počátek 20. století, průmyslový rozvoj země byl v plném proudu a v okolí Kežmarku vyrůstaly továrny, jejichž provoz zajišťovaly tzv. transmise, čili zařízení pro mechanický přenos hnací síly a mechanické práce z jednoho zdroje k více spotřebičům a v našem případě továrním strojům. Tento způsob dodávání energie měl řadu nevýhod, a proto se začalo uvažovat nad alternativním řešením. To přišlo těsně po objevení tzv. Francisovy turbíny. Majitel velké továrny (nynějšího Tatralanu) Karol Wein přišel s myšlenkou napojit svoji továrnu na elektromotory. Nezůstal však jen u myšlenky, ale začal ji i realizovat. Jako nejvhodnější lokalita pro stavbu malé elektrárny se mu jevilo místo u obce Huncovce, kde stál předtím starý mlýn, ke kterému vedl přívodní kanál. Tyto podmínky byly ideální, a tak vznikla na území Slovenska první malá vodní elektrárna. Vnitřní zařízení bylo dovezeno z Budapešti. Jednalo se o již výše zmiňované Francisovy turbíny spolu s generátory. V listopadu 1910 byla elektrárna uvedena do provozu. Zajímavostí, či spíše obrovskou raritou s ohledem na dnešní dobu je to, že huncovská Turbína se dodnes může pochlubit originálními Francisovými turbínami, generátory a budíky, které jsou v neustálém provozu již více než 103 let! Úpravy v zařízení byly prováděny jen minimálně.

Elektrárna Turbína

Historickými mezníky pro elektrárnu Turbína byly světové války. Zatímco v první světové válce byla zasažena jen nepatrně, druhá s sebou přinesla ztrátu. Nejednalo se o materiální, spíše o ztrátu správcovskou. Majitel Karol Wein na začátku války z dosud neznámých příčin zanechal svůj majetek a utekl do Rakouska. Po skončení války v 50. letech prošla elektrárna transformací a do té doby vyrobená energie sloužící pouze pro továrnu se napojila na celostátní síť a začala napájet obě sousedící obce. V období socialismu byly malé elektrárny určené k odpisu, ale jako zázrakem elektrárna Turbína přežila. O její (ne)činnosti však chybí informace. A zhruba v tomto období právě nastupuje rodina Chlebovců, která se stala jejím správcem. Bylo to přibližně v roce 1979. Nejenže ji rodina spravovala, ale také se přestěhovala do obytných prostor budovy. Podmínky pro život zde byly kruté, protože v zimním období zde teplota dosahovala - 35 °C. Autobus zde zastavil jen sporadicky, a tak se rodina musela přesouvat pěšky. Téměř po 10 letech se Chlebovci přestěhovali do nedalekých Huncovců, ale dodnes se o Turbínu s obrovským zanícením starají. 

Elektrárna TurbínaElektrárna Turbína

Turbína vyrobí při plném výkonu 500 kW, což kdysi stačilo k rozsvícení celého města Kežmarok. V dnešní přetechnizované době už jen dodává energii celé slovenské elektrické síti. Zajímavostí je, že tento typ elektrárny je neškodný pro životní prostředí, jelikož průtokovou vodu okysličuje, a tím pádem se v její blízkosti daří rybám.

Každopádně, když někdy půjdete z Kežmarku do Popradu huncovskou cestou, tak se zkuste zastavit u technického unikátu, který nemá na Slovensku obdoby.

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Prešov
Publikováno: 4.3.2009
Prešov nebo také rusínsky Prjašev, německy Preschau nebo maďarsky Eperjes, se nachází na východním Slovensku a je hlavním městem Prešovského samosprávného kraje.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

SR, Hniezdne – Nestville Park
Publikováno: 1.11.2017
Dnes nás čeká výlet na severovýchodní Slovensko, kde se jen pár kilometrů od Staré Lubovně rozprostírá vesnička Hniezdne. Obec nabízí jednu unikátní turistickou atrakci, kterou byste široko daleko nenašli.

SR, Litmanová – hora Zvir
Publikováno: 8.11.2017
V dnešním článku se vydáme do okresu Stará Lubovňa. Navštívíme obec Litmanová, která je známá lyžařským areálem, ale hlavně nedalekým poutním místem, kde se údajně zjevovala Panna Marie.

SR, Červený Klášter: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO
Publikováno: 16.11.2023
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.

Hniezdne: Farmář – tradice a zvyky
Publikováno: 19.8.2020
Poslední srpnový víkend (29.–30. srpna) se můžete těšit na farmářskou akci, jejímž cílem je představit veřejnosti výsledky práce slovenských zemědělců, chovatelů, farmářů, zpracovatelů i drobných řemeslníků a poděkovat za jejich práci.

SR, Prešovský kraj – region majestátních štítů I
Publikováno: 18.3.2024
Nejlidnatějším krajem Slovenska je Prešovský kraj, který se nachází na severu východního Slovenska. Na jeho území se rozprostírají regiony Spiše, Šariše a Zemplína. Ty oplývají nádhernými městy, osobitou kulturou i přírodními unikáty, které budeme v následujících týdnech představovat a inspirovat vás k jejich návštěvě.

SR: Kežmarok – království pod Tatrami
Publikováno: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasměrujeme na východ Slovenska, konkrétně do královského města Kežmarok, které je nejen významným historickým centrem regionu Spiše, ale i místem různorodé kultury a jedinečných osobností.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.

SR, Poprad: tatranská křižovatka - VIDEO
Publikováno: 18.12.2012
Ze seznamu měst, kterými jsme z Prahy projížděli cestou do Vysokých Tater, se zdá být Poprad jedním z nejkrásnějších, už kvůli kulise Vysokých Tater, která nad městem visí jako plakát.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku I.
Publikováno: 26.12.2013
Minulý týden jsme byli na toulkách královským městem pod Tatrami - Kežmarkem a dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat. Tentokrát se vydáme do ulic historického centra, kde se společně seznámíme s architektonickými dominantami a skvosty.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku II.
Publikováno: 2.1.2014
Minulý týden jsme navštívili pamětihodnosti města Kežmarok, a to dřevěný artikulární kostel, Kežmarské lyceum, nový evangelický kostel, radnici či muzeum bytové kultury. Dnes budeme v naší cestě po památkách pokračovat.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní II.
Publikováno: 16.1.2014
V minulé části jsme si stručně přiblížili bohatou historii Kežmarského hradu. Dnes se společně vydáme navštívit unikátní muzeum, které v sobě ukrývá hrad a jehož návštěvu vám vřele doporučujeme.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR: Svit – Baťovo městečko I.
Publikováno: 26.10.2023
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnice II.
Publikováno: 25.10.2012
V první části článku o tatranské železnici jsme si řekli o začátcích její historie a dozvěděli jsme se o světovém technickém unikátu - "tatranském meziměstském trolejbusu". Dnes se zaměříme na novodobou historii železnice od počátku 20. století po současnost.

SR, Vysoké Tatry: Historie a současnost Smokovců
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malý skanzen versus zámeček
Dnes vás opět zavedeme na dvě turisticky atraktivní místa. Prvním z nich bude Malý skanzen Bubela...

SR: Podzimní splavování Dunajce
Pokud plánujete na podzimní období rodinné výlety, určitě navštivte i oblast Pienin, přesněji mal...

SR, Nestville Park – ráj vyznavačů whisky
Jen pár kilometrů od Staré Lubovně se rozprostírá vesnička Hniezdne, která nabízí jednu unikátní ...

SR: Spišská Nová Ves – město unikátů a rekordů
Nejen vstupní brána do Slovenského ráje, ale i místo nevšedních procházek, to v sobě snoubí Spišs...

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR, Svit – výjimečné místo na procházku
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...

SR: Kežmarok – královské město východu
Vydejte se s námi prostřednictvím fotogalerie do okresního města Kežmarok. Toto královské mě...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

SR, Poprad – vstupní brána do Tater
Okresní město Poprad se nachází na severovýchodě Slovenska a již od nepaměti je považováno za vst...


Souvisejicí videa

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce
Pro všechny, co mají rádi Slovensko, jsme připravili malou ochutnávku splavu průlomu Dunajce. Vyc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X