www.infoglobe.cz » SR, Krušetnica – oravská vesnička s vůní kávy

SR, Krušetnica – oravská vesnička s vůní kávy

Publikováno: 10.10.2018
Dnes se vydáme do okresu Námestovo, kde se na soutoku řeky Bílé Oravy a potoka Klinianka rozprostírá malebná obec Krušetnica. Vesnička obklopená podbeskydskou vrchovinou nabízí návštěvníkovi prohlídku tradiční domovní zástavby, nádherný barokní kostel, a dokonce i lyžařský areál. Ale my vás zavedeme do jednoho unikátního muzea, kde voní káva.

Oravakafe, Krušetnica

Ještě než navštívíme muzeum, řekneme si něco z historie této oravské obce. První písemná zmínka pochází z roku 1593. Jak okolní vesničky, tak i Krušetnica byla pod správou Oravského panství, její obyvatelé se věnovali převážně obhospodařování půdy, salašnictví, košíkářství nebo domácí výrobě sukna. Co se týče architektury, byly zde zastoupeny unikátní dřevěnice dolnooravského typu, které postupně nahradily zděné domy. Avšak i to málo, co zůstalo, určitě stojí za obdiv. Obec se může pochlubit dvěma významným rodáky, a to Dr. P. Florekem a A. Granatierem, kteří patřili k významným slovenským politikům první poloviny dvacátého století.

Farský kostel, Krušetnica

Nicméně naším cílem se stalo muzeum kávy, o kterém jsme již dlouho poslouchali od známých či z médií. Pár desítek metrů od farského kostela sv. Michala se nachází zrekonstruovaný dům, ve kterém je situována expozice Oravakafe.

Oravakafe, Krušetnica

Oravakafe, Krušetnica   Oravakafe, Krušetnica

Hned po vstupu dovnitř se vám před očima začne odehrávat příběh kávovníkového zrnka od počátku až po jeho lahodný konec. Jednotlivé stěny expozice tvoří mozaika. A ne ledajaká! Jedná se o největší mozaiku z kávových zrn na světě, na které je vyobrazena mapa světa s oblastmi pěstování kávovníků, portrét znalce kávy Josefa Augustina a další tematické motivy. Mozaika byla oceněna certifikátem ze Slovenska a už brzy snad přibude i zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Kromě nádherně zdobených stěn máte možnost vidět staré mlýnky, kávovary, hrnky, šálky a mnoho dalšího, co souvisí s kávou. V jedné z místností se nachází také pražírna, kde si můžete zakoupit a případně dát semlít kvalitní kávy nebo se potěšit koupí suvenýrů v podobě magnetek, hrnků a jiných drobností. Při vstupu do muzea zas visí světová mapa s vyznačením míst, odkud přišli návštěvníci muzea.

Oravakafe, Krušetnica   Oravakafe, Krušetnica

Oravakafe, Krušetnica

Při procházení jednotlivých místností se dozvíte nesčetně zajímavostí. Například, že muzeum budovali 4 roky, kmotrem mu byl indonéský velvyslanec, 2 roky a 7 měsíců byla lepená samotná největší mozaika světa, z níž by se dalo připravit téměř 60 000 káv, také že její plocha zabírá 107 metrů čtverečních a tvoří ji více než 4 miliony kusů kávových zrn o hmotnosti 400 kilogramů. Dozvěděli jsme se také, že nejstarší exponát má 200 let, vystavených je již více než 550 exponátů, jejichž počet se neustále rozrůstá. Byly nám ukázány vzorky těch nejdražších káv na světě a sympatickou průvodkyní zodpovězeny všechny naše zvídavé otázky. Jediné, co bychom muzeu mohli vytknout, je to, že kávu si tu po prohlídce dát nemůžete. Ale byli jsme ujištěni, že už se na tom pracuje, aby byl zážitek z návštěvy Oravakafe doveden k dokonalosti.

Oravakafe, Krušetnica

Oravakafe, Krušetnica   Oravakafe, Krušetnica

Celé muzeum vzniklo díky nadšenci Romanu Florekovi, který svou vášeň pro kávu přetavil do provedeného snu. Díky němu se dnes můžete přijít podívat na příběh kávy, kterou si každý den tak rádi vychutnáváme.

GPS:49°22'30.8"N 19°20'24.9"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Orava – Leštiny: obec s památkou UNESCO
Publikováno: 24.9.2017
Tentokrát nás toulavé boty zavedly na Oravu, přesněji do okresu Dolný Kubín. Rozhodli jsme se navštívit nějaké krásné vesničky, které jsou výjimečné buď díky památkám, působnosti významných osobností, nebo jsou výchozím bodem pro zajímavou turistiku.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikováno: 25.4.2013
V dnešním článku vás zavedeme do malebné oravské obce Hruštín, která v sobě skrývá jedinečnou architekturu, zajímavé nářečí, množství sportovních atrakcí a v neposlední řadě krásnou okolní přírodu oblasti Středních Beskyd.

SR: Orava – sedlo Príslop, Vajcôfka a krásné louky
Publikováno: 23.8.2017
Jednoho slunečného dne jsme se rozhodli, že letních veder máme už dost, sbalili jsme si pár věcí a vydali jsme se z Bratislavy na sever země, konkrétně na Oravu. Jelikož nemáme zrovna skvělou fyzičku a nechtěli jsme potkávat davy turistů, vydali jsme se do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na nejvyšší vrch
Publikováno: 12.10.2016
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň i turisticky tím nejvhodnějším. Je třeba sice počítat s brzkým stmíváním, ale na druhou stranu doteky slunce už nejsou tak horké. Proto jsme se rozhodli absolvovat výlet do hor.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova vesnička
Publikováno: 11.10.2017
Naše cestování po Oravě ukončíme v obci Jasenová, která leží v malé kotlince kousek od Vyšného Kubína. Kromě domovní zástavby nabízí pohled do historie, a to prostřednictvím unikátních památek, které vám v následujících řádcích představíme.

SR, Orava: Puchmajerové jezírko – přírodní klenot mezi stromy
Publikováno: 15.5.2014
Naše kroky dnes namíříme do oblasti Horní Oravy, konkrétně k jednomu malému rašelinovému jezírku, které má velký přírodní i kulturní význam.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodiště P. O. Hviezdoslava
Publikováno: 1.10.2017
Poté co jsme minulý týden navštívili a zároveň poznávali malebnou obec Leštiny, která se pyšní památkou zapsanou ve světovém dědictví UNESCO, se dnes přesuneme jen o necelý kilometr dál – do oravské vesničky Vyšný Kubín.

SR, Klin – obec pod náručí Krista – VIDEO
Publikováno: 8.12.2015
Dnes zavítáme na Oravu (konkrétně jen pár kilometrů od okresního města Námestovo) do obce Klin, jejíž název byl odvozen od výběžku hory, který rozdělovaly dva potoky. Tato svérázná vesnička nabízí ideální výchozí bod pro výlety, ale i jednu velkou atrakci.

SR, Námestovo – město spjaté s vodou
Publikováno: 29.5.2014
Na břehu Oravské přehrady leží okresní město Námestovo, které obklopují nádherné vrchy Oravské Magury a podbeskydské vrchoviny. Díky své poloze a malebné okolní přírodě, která patří do chráněné krajinné oblasti Horní Orava, se toto město stalo centrem místní kultury a turistického ruchu.

SR, Oravská Lesná – horská cyklistika po okolí I.
Publikováno: 9.10.2014
Rázovitý region Orava, který patří k nejkrásnějším, ale zároveň i nejdrsnějším koutům Slovenska, jsme v minulosti navštívili už mnohokrát. Tentokrát jsme se však jeho krásy a zákoutí nevydali obdivovat pěšky, tak jak jsme zvyklí, ale osedlali jsme jednostopé oře a otestovali si kondičku během náročnější, ale zároveň překrásné cyklotúry.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Krušetnica – muzeum kávy
V malebné oravské obci Krušetnica najdete vedle tradiční domovní zástavby, nádherného barokního k...

SR, Orava – malebné vesničky
Navštivte spolu s námi tři oravské vesničky, které se rozprostírají pod úbočím Chočských vrchů. N...

SR, Orava – cesta na nejvyšší vrchol
V dnešní fotogalerii vás zavedeme na nejvyšší vrchol Oravské Magury – Minčol (1 394 m n. m.). Výc...

SR, Klin – nevšední turistická atrakce
Pokud se vydáte na Oravu, určitě nevynechte obec Klin, která se chlubí nevídanou památkou – socho...

SR, Orava – Královna regionu
Majestátní Babia hora je právem nazývaná "Královnou Oravy". Leží na slovensko-polské státní hrani...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C