www.infoglobe.cz » SR: Levoča – město Mistra Pavla

SR: Levoča – město Mistra Pavla

Publikováno: 6.7.2016
Dnes zavítáme do jednoho starobylého města, které nabízí nejucelenější a zároveň nejhodnotnější památkový celek na Slovensku, který je spolu se Spišským hradem, Spišskou Kapitulou a památkami v okolí zapsán do světového dědictví UNESCO (od r. 2009). Tím městem je krásná Levoča.

Na Slovensku snad není město, které se může pochlubit slavnou minulostí, zachovalou architekturou a rozmanitostí, jakou má Levoča. Město se nachází v severovýchodní části Slovenska. Pokud chceme být přesnější, leží v Prešovském kraji, regionu Spiš, přibližně půl hodinky autem od Popradu, v objetí Levočských vrchů. V těsné blízkosti města je dálnice D1 a spojení zde zajišťuje i železniční doprava. Takže dostat se do Mekky slovenského turismu není žádný problém.

Levoča – historické centrum

Dějiny Levoče se začaly psát v roce 1249. Malá osada se díky blízkosti obchodní cesty zvané Via Magna velmi rychle rozrůstala a brzy získala i městské výsady. Postupně se stala hlavním centrem německé kolonizace, až nakonec v roce 1271 byla prohlášena za hlavní město Společenství spišských Sasů. To však netrvalo dlouho a Levoča se v roce 1323 stala svobodným královským městem. Hlavní příjem měla z obchodu a nejen z regionálního hlediska. Levoča svého času obchodovala i s Krakovem, nebo dokonce s Benátkami. Často se zde konaly trhy, jarmarky a vzkvétal zde i společenský život, město se tak stalo významným centrem renesance a humanismu v bývalém Uhersku.

historické centrum   kostel sv. Jakuba

V současnosti tento velkolepý rozmach snad nejlépe ilustrují památky. Jen v samotném centru jich najdete desítky, možná i stovky. Při vstupu vás nejprve upoutají poměrně zachovalé městské hradby se třemi branami. Za nimi se nachází jedno z největších náměstí se středověkým tvarem obdélníku (v poměru stran 3 : 1) v Evropě, kde stojí i mohutný římskokatolický farní kostel sv. Jakuba ze 14. století.

Levoča – kostel sv. Jakuba a stará radnice

Tento sakrální unikát patří mezi nejvýznamnější stavby na Slovensku. Jeho vysoká štíhlá věž přibyla ke kostelu „až“ v 19. století. Svým bohatstvím se nechlubí jen zvenčí, ale hlavně zevnitř. Nabízí totiž pohled na vrchol středověkého sakrálního umění, jehož nejvýstižnějším projevem je dřevěný hlavní oltář sv. Jakuba z 16. století. Svojí výškou 18,6 metrů patří mezi nejvyšší oltáře svého druhu na světě! Velkolepé dílo z lipového dřeva bylo zhotoveno v dílně Mistra Pavla z Levoče, který ve městě působil více než třicet let. Zajímavostí je, že údajně jedna z dvanácti soch apoštolů nese jeho podobu. O Mistru Pavlovi z Levoče se dodnes moc neví, ale jisté je, že patří mezi nejvýznamnější světové umělce všech dob, čehož dokladem jsou nesčetná díla nejen v Levoči, ale i po celém Slovensku.

Thurzův dům

evangelický kostel   historické centrum

Hned vedle kostela se nachází bývalá levočská radnice, která se svými četnými arkádami patří k vrcholným stavbám světské renesanční architektury na Slovensku. Nádhernou ukázku renesance představuje i Thurzův dům se sgrafitovou fasádou, jakož i mnohé měšťanské domy na náměstí. Pozoruhodná je i tzv. klec hanby z 16. století, která byla v minulosti hojně využívána k veřejnému pranýřování. Další dominantní budovou je evangelický kostel ve tvaru řeckého kříže s obrovskou kupolí nebo Župní dům. Centrum dotváří i několik památníků nebo pěkně upravený park. Díky architektonické jedinečnosti centra města jsme se ani nedivili, že je od roku 1950 prohlášeno městskou památkovou rezervací.

historické centrum

vstupní brána do města   historické centrum

Levoča se proslavila i jako město, kde se v roce 1995 konala dosud největší pouť na Slovensku u příležitosti návštěvy papeže Jana Pavla II., které se zúčastnilo více než 650 000 lidí. Nad městem, v strmém kopci zvaném Mariánská hora, se k nebi tyčí neogotická bazilika Panny Marie, která se řadí mezi nejstarší a zároveň nejvýznamnější poutní místa v zemi a je hned po centru města druhou nejvyhledávanější „atrakcí“.

Levoča - Mariánská hora, bazilika Panny Marie

Středověký klenot Spiše byl a stále je i známým hostitelským místem osobností. Levoču navštívili v průběhu časů například král Korvín, císař Josef II., štúrovci, prezidenti T. G. Masaryk, Václav Havel, velkovévoda Henri de Luxembourg nebo japonská císařská rodina.

Život městu kromě sportovišť a divadel dodávají i mnohé akce, z nichž nejznámější jsou Dny Mistra Pavla, Tajemná Levoča, Levočské babí léto nebo Levočské hudební jaro a podzim. Město je také jediným celonárodním knihovnicko-informačním centrem pro zrakově hendikepované lidi.

park

Levočou prochází i takzvaná Gotická cesta, která je první kulturně-poznávací trasou na Slovensku a spojuje regiony Spiš a Gemer. Také okolní příroda Levočských vrchů nabízí přes 170 km značených stezek a 390 km cyklostezek. A to samozřejmě ani zdaleka není všechno. Takže asi sami usoudíte, že Levoča není město na jednodenní návštěvu, spíše naopak, čím více dní zde strávíte, tím více se vám bude líbit. Sami jsme měli možnost se o tom přesvědčit a rádi se sem ještě někdy vrátíme.

GPS: 49°01'35.6"N 20°35'21.2"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spišská Nová Ves: Výhled na Iglov a okolí
Publikováno: 10.1.2011
K typické siluetě historického města Spišská Nová Ves neodmyslitelně patří kostelní věž. Před několika roky znovu zpřístupnili její ochoz, proto – když to počasí jen trochu dovolí – se vyplatí spálit trochu kalorií a vystoupat několik desítek schodů na tuto jedinečnou vyhlídku.

SR, Spišský Štvrtok – obec s gotickým skvostem
Publikováno: 10.4.2022
Tentokrát se vydáme do Prešovského kraje, přesněji na jihozápadní okraj Levočských vrchů, kde navštívime více než 2 a půl tisícovou obec Spišský Štvrtok. Kromě bohaté historie nebo unikátních památek nabízí i nádhernou přírodu zastoupenou v nedalekém Národním parku Slovenský ráj.

SR, Prešovský kraj – region majestátních štítů III
Publikováno: 9.5.2021
Po minulý výletech do přírody se dnes zaměříme na pozoruhodná města Prešovského kraje, která zdobí unikátní pamětihodnosti. Vydáme se do obce Žehra, kde navštívíme jedinečný kostelík, absolvujeme procházku na středověký Spišský hrad a nevynecháme ani moderní umění v Medzilaborcích.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

SR: výlet ze Spišské Kapituly do Žehry II
Publikováno: 24.3.2016
Minulý týden jsme se během našeho výletu stihli podívat do Spišského Podhradí a vystoupat na hradní vrch k pompéznímu Spišskému hradu, kde jsme se napojili na žlutě značenou turistickou stezku, která nás dnes provede unikátní přírodní oblastí, jakož i obcí Žehra.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikováno: 16.5.2013
Dnes se na toulkách Slovenskem vydáme do okresního města Poprad, konkrétně do městské památkové rezervace Spišská Sobota. Nahlédneme do její historie, kterou provázela období rozvoje i úpadku. Navzdory spletitému osudu se její historicko-umělecká hodnota nevytratila, spíše naopak, v současnosti nabízí unikátní pohled na životy našich předků v regionu Spiše.

SR: výlet ze Spišské Kapituly do Žehry I
Publikováno: 17.3.2016
Tentokrát zavítáme na východ Slovenska, kde navštívíme památky zapsané v seznamu UNESCO. Během výletu spojíme poznávání historie s turistikou. Výchozím bodem pro nás bude město Spišská Nová Ves.

SR, Spišský hrad: monumentální krása – VIDEO
Publikováno: 8.9.2015
Dnes s naší kamerou zabloudíme do městečka Spišské Podhradí, nad kterým se vypíná jeden z největších hradních komplexů na Slovensku – Spišský hrad. Přestože je městečko vstupní branou k hradu, katastrálně je tento středověký monument přiřazen k území obce Žehra. A to je jen jedna z mnoha zajímavostí, které vás čekají v dnešním článku.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Spišská Nová Ves – město unikátů a rekordů
Nejen vstupní brána do Slovenského ráje, ale i místo nevšedních procházek, to v sobě snoubí Spišs...

SR: Levoča – mistrovská krása
Pokud byste chtěli vidět nejucelenější a zároveň nejhodnotnější památkový celek na Slovensku, dop...

SR: Spišské Podhradí – atraktivní turistický cíl
Pokud vyhledáváte památky UNESCO, návštěvu Spišského Podhradí nesmíte vynechat. Tato východoslove...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

SR, Spišská Sobota – zachovalá historie
Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé his...

SR: Spišský hrad, hradní vrch a okolí
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...


Souvisejicí videa

SR, Spišský hrad – monumentální krása
Na rozhraní Prešovského a Košického kraje či regionů Spiš a Šariš se nachází jedna unikátní střed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X