www.infoglobe.cz » SR, Litmanová – hora Zvir

SR, Litmanová – hora Zvir

Publikováno: 8.11.2017
V dnešním článku se vydáme do okresu Stará Lubovňa. Navštívíme obec Litmanová, která je známá lyžařským areálem, ale hlavně nedalekým poutním místem, kde se údajně zjevovala Panna Marie.

Nevelká obec Litmanová začala svou historii psát v roce 1412. Zpočátku se jednalo o osadu, která se postupem času proměnila na malebnou vesničku rolnicko-pasteveckého rázu. Byla poddanskou obcí lubovnianského panství, později dána do zálohy Polsku. Po letech útlaku se udála vzpoura a následovalo hromadné vystěhovalectví za prací, protože místní lidé byli kromě šikovných hospodářů známí řemeslníci (dráteníci, sklenáři). Časem se její obyvatelé zapojili do pašování potravin do Polska, během Slovenského národního povstání podporovali okolní partyzánské skupiny a po válce rozvíjeli zemědělství, zavedli elektrickou síť, vodovod, postavili školu, kulturní dům a další stavby.

Litmanová – hora Zvir

Z památek je zde možno obdivovat barokně-klasicistní kostel sv. Michaela archanděla z roku 1778. Sportovní vyžití byste zase našli ve zdejším rekreačním středisku. Lyžovat i běžkovat můžete v překrásné scenerii pohoří Pieniny, s batohem můžete vyrazit na okolní horské hřebeny.

hora Zvir

hora Zvir   hora Zvir

Naším cílem je však poutní místo, které je od Litmanové vzdáleno přibližně 5 kilometrů. Hora Zvir (820 m n. m.) je součástí Lubovnianské vrchoviny. Toto řeckokatolické mariánské poutní místo se stalo vyhledávaným poté, co se v letech 1990 až 1995 zde dvěma místním dívkám údajně zjevovala Panna Marie v pokojíčku dřevěného srubu, který zde stojí dodnes. Panna Marie sedávala na dřevěné lavičce a jejím přáním bylo, aby se sem lidé chodili modlit. Zjevení trvalo roky a poslední bylo 6. srpna 1995, kdy Matka Boží slíbila trvalou přítomnost.

hora Zvir

hora Zvir   hora Zvir

Dodnes sem putuje množství věřících nejen ze Slovenska, ale i zahraničí a hledají zde prohloubení svého duchovního života. Zjevení jsou nadále předmětem zkoumání ze strany církve. Od roku 2004 je hora Zvir ustanovena místem modlitby a byla zde také vybudována kaple, která je zasvěcena Neposkvrněnému Početí Panny Marie. V roce 2008 byla kaple povýšena na poutní místo. A konečně v roce 2010 byla Apoštolskou penitenciárií v Římě udělena výsada plnomocných odpustků.

hora Zvir

hora Zvir   hora Zvir

Kromě kapličky zjevení zde v současnosti najdete také eucharistickou kapli, zpovědní dům, křížovou cestu, svatyni, svíčkovou kapli a další sakrální stavby, pramen sv. Jana Křtitele, odpočinkovou zónu, zeď votivních (děkovných) tabulek, bufet, informační centrum, toalety i prodejnu suvenýrů.

hora Zvir

hora Zvir   hora Zvir

Hora Zvir je relativně nenáročnou turistickou vycházkou, která nabízí duchovní místo klidu (sv. mše, poutě) v objetí nádherné přírody. Ve spojení s návštěvou obce Litmanová a rekreačního střediska je ideálním místem pro celodenní výlet, který si rádi zopakujete i vícekrát.

GPS: (Litmanová) 49°22'06.1"N 20°37'16.4"E 
         (hora Zvir) 49°23'31.1"N 20°38'01.5"E 

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, severovýchodní Slovensko – mezinárodní cyklistický okruh
Publikováno: 4.4.2018
Milovníci cyklistiky a výletů se již brzy dočkají unikátního cyklistického okruhu, který bude spojovat slovenské a polské lázeňské pohraniční obce a města. Jeho délka bude 230 kilometrů a výraznou měrou tak přispěje k rozvoji turismu severovýchodního Slovenska.

SR, Litmanová – nejen mariánské poutní místo, ale i skvělé lyžování
Publikováno: 27.2.2014
Obec Litmanová není známa jen díky údajným zjevením Panny Marie, které se měly odehrát na hoře Zvir v letech 1990 až 1995, ale také díky lyžařskému středisku, které kromě domácích lyžařů navštěvuje stále více zahraničních vyznavačů zimních sportů, především Poláků.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.

Sabinov: Poklidné městečko v regionu Šariš
Publikováno: 20.1.2011
Východoslovenské městečko Sabinov se v minulosti proslavilo díky filmu Obchod na korze, natočenému podle novely spisovatele Ladislava Grosmana, jemuž v roce 1966 Americká filmová akademie, jako prvnímu československému filmu, udělila zlatou sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

SR, Prešov – drahokam Šariše
Publikováno: 11.5.2016
Dnes se vydáme do třetího největšího města Slovenska, abychom poznali jeho krásy, památky i zajímavosti. Nachází se v kraji, který je po něm pojmenován. Město je známé díky soli i Turínskému plátnu a v neposlední řadě je vstupní branou do rázovitého regionu Šariš. Pokud jste tipovali, že je řeč o Prešově, tak jste uhodli.

SR: Prešov – metropole Šariše – VIDEO
Publikováno: 22.8.2017
Třetí největší město Slovenska byste rozhodně při návštěvě východní části země neměli vynechat. Patří totiž také mezi nejhezčí města oblasti s krásným historickým centrem a zároveň slouží jako vstupní brána Šariše – regionu cestovního ruchu s úžasnou přírodou, bohatou kulturní tradicí, významnou rusínskou menšinou a slavným UNESCO městem Bardějov. Co v Prešově navštívit?

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikováno: 18.7.2013
Rafting je adrenalinový vodní sport na divoké vodě, kde se dvou-až šestičlenná posádka plaví na gumových nafukovacích člunech. I na Slovensku si tento sport získal množství příznivců a každým rokem se k ním přidávají další.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR, Litmanová – jednodenní lyžovačka
Obec Litmanová není známá jen díky údajným zjevením Panny Marie, které se měly odehrát na hoře Zv...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Čergov - Z Drienice na Lysou
Jen čtyři kilometry od východoslovenského okresního města Sabinov leží obec Drienica, která je me...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ je zaměřen na obnovení historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech přechází do druhého státu. Na nejvyšším vrcholu Wlodzické vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Polsku byla koncem října otevřena nová rozhledna, jako první z jedenácti plánovaných.
16.11.2018
Nenechte si ujít možnost přiblížit si různé jazyky světa, naučit se slovíčka, setkat se s rodilými mluvčími z různých jazykových škol, ochutnat tradiční jídla a dozvědět se mnoho o zvycích typických pro země, jejichž jazyky se budou prezentovat na jedinečném Vánočním festivalu jazyků.
15.11.2018
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel se letos 17. listopadu zúčastní téměř stovka divadel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 17. 11. 2018
svátek:Mahulena - Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii
dnes:
sobota 17.11.
6 °C
zítra:
neděle 18.11.
4 °C