www.infoglobe.cz » SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.

SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.

Publikováno: 11.6.2015
Minulý týden jsme společně vstoupili do hradního komplexu a naše kroky se zastavily na Pribinově náměstí u sochy Corgoně, kterého mnozí považují za symbol města. Kdo to vlastně byl a jak pokračoval náš výlet po Nitře - to se dozvíte v následujících řádcích.

Tvář známá celému Slovensku nejen z pohlednic a propagačních materiálů města, ale také z lahví piva, které se v současné době už v Nitře nevyrábí. I tak nějak by se dal charakterizovat Corgoň. Ale ve skutečnosti je to socha Atlanta, který podpírá budovu Kluchova paláce. S tímto typem sochy se spojují legendy. Ta v Nitře vypovídá o kováři, který zachránil město před nepřítelem. Pokud se dotknete jeho palce na noze, přinese vám to štěstí - ať už při zkoušce ve škole, nebo v životě. My jsme nic neriskovali a dotkli jsme se nejen palce, ale i celé nohy.
Nitra – Corgoň

Postupně jsme opustili malebné Pribinovo náměstí. Cesta směřovala nahoru a nabízela pohled na panorama města. Zakrátko nás mezi zelení upoutal impozantní mariánský morový sloup, nebo spíše sousoší. Jeho vznik se datuje do roku 1750 a dokumentuje ukončení pustošivé morové epidemie, která Nitru postihla v roce 1749. Sloup dal postavit biskup I. Esterházy. Toto umělecké dílo nás uchvátilo svou velkolepostí, různými složitými výklenky, reliéfy, sochami a plastikami. Některé z nich byly i pozlacené. Ne nadarmo patří tento morový sloup mezi nejvzácnější na Slovensku. Podobný sloup jsme při našich toulkách světem viděli jen v rakouském Hainburgu.
Nitranský hrad a mariánský morový sloup

Ani ne za minutu jsme už kráčeli po kamenném mostě k vstupní bráně do národní kulturní památky Nitranský hrad, který je považován za symbol Slováků. Byl osídlen již v době kamenné, stal se významným hradištěm Velkomoravské říše, byl sídlem knížete Pribiny a Svatopluka nebo nejstarším biskupstvím. Úplně první písemná zpráva pochází z roku 871 a zmiňuje se v ní stavební činnost knížete Pribiny. Jeho historii zachycuje i doba, kdy tu vládl kníže Svatopluk nebo působili svatý Cyril a Metoděj.
Nitranský hrad - vstupní brána a kamenný most

Nitranský hrad - vstupní brána            Nitranský hrad – nádvoří

Po pádu Velké Moravy počátkem 10. století byl dočasně nefunkční. Přibližně za 70 let se obnovuje sakrální architektura a stává se dokonce sídlem královského komitétu. V průběhu 12. až 18. století se buduje do podoby, jakou známe dnes. Vzniká i jeho nejrozsáhlejší kamenná stavba, a to biskupská katedrála sv. Emeráma, Andreje-Svorada a Beňadika. V prostorách hradu vznikají i vinné sklepy a další funkční prostory.
Nitranský hrad - vstupní brána a kamenný most

Ještě před samotným vstupem do Nitranského hradu musíme zmínit, že hrad čelil během své historie několika nepřátelským nájezdům. Dobývali ho Tataři, vojska Matúše Čáka Trenčanského, Turci a v neposlední řadě i Němci, kteří během druhé světové války město bombardovali. Naštěstí ani jedna ze jmenovaných událostí nám v současnosti nezmařila možnost obdivovat jeho krásu a jedinečnost.
Nitranský hrad a mariánský morový sloup Nitra - mariánský morový sloup

Hned u vstupu nás vítaly informační panely, vypovídající o historii hradu a jeho částech. Za vstupem se nacházela pokladna a prodejna suvenýrů. Po zakoupení vstupenek jsme se ocitli na prvním nádvoří, kde sídlil Diecézní soud, nacházela se kavárnička s terasou, schody ke katedrále a cestičky do dalších částí hradu.

Obhlídku jednotlivých objektů, které Nitranský hrad ukrývá, si projdeme ale až za týden.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR, Dražovce: nejmalebnější kostelík Slovenska – VIDEO
Publikováno: 3.10.2017
Dnes zavítáme do městské části Nitry, která se nachází pod západním výběžkem známého vrchu Zobor – Dražoviec.

SR: Ferraty v Nitře nejsou zatím přístupné veřejnosti
Publikováno: 30.7.2022
V době uplynulých dní byli medializované informace o vzniku ferrat – zajištěných lezeckých cest na skalách pod Pyramidou v Nitře, ale faktem zůstává, že dílo je ve výstavbě a stále probíhají dokončovací práce na jeho uvedení do provozu, proto platí přísný zákaz vstupu na lezecké cesty!

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů I
Publikováno: 26.2.2024
Na jihozápadním Slovensku se rozprostírá Nitranský kraj, jehož přirozenou hranici s Maďarskem tvoří řeka Dunaj. Patří k nejteplejším a zároveň i k nejsušším oblastem na Slovensku. V dějinách mu náleží významné místo, protože jeho metropole, starobylá Nitra, sehrála významnou roli při formování slovenského národa, jeho kultury a vzdělanosti.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi
Publikováno: 31.5.2020
Minulý týden jsme psali o historii výstavby a symbolice morových sloupů v Evropě, dnes se zaměříme na tyto pamětihodnosti na Slovensku. Největší zastoupení tu mají mariánské sloupy. Ty jsou typické vyobrazením Panny Marie s dítětem nebo sochou Immaculaty (Neposkvrněné Panny Marie) na jejich vrcholu.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Dražovce – romantický kostelík
Jedna z městských částí Nitry se může pochlubit vzácným románským kostelem sv. Micheala archanděl...

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR, Podhájska – vesnička se slanou vodou
Nedaleko Levic se nachází vesnička Podhájska, která je výjimečná výskytem termálních pramenů. Tyt...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...

SR, Kolárovo - Plovoucí vodní mlýn
Plovoucí vodní mlýn v Kolárově původně stával na zcela jiném místě. Jde o rekonstrukci původního ...

SR: Šaľa – Slavnosti města a jarmark řemesel
Šalianské slavnosti 2011, které byly i tento rok spojené s jarmarkem tradičních řemesel, se nesly...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...

Slovensko: Město Šaľa
Město Šaľa leží v jihozápadní části Slovenska na Podunajské rovině v chráněné vodohospodářské obl...


Souvisejicí videa

SR, Dražovce – mystická památka
Kdysi samostatná obec, dnes městská část Nitry – Dražovce nabízí k vidění tradiční domovní zástav...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X