www.infoglobe.cz » SR, Orava: Jasenová – Kukučínova vesnička

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova vesnička

Publikováno: 11.10.2017
Naše cestování po Oravě ukončíme v obci Jasenová, která leží v malé kotlince kousek od Vyšného Kubína. Kromě domovní zástavby nabízí pohled do historie, a to prostřednictvím unikátních památek, které vám v následujících řádcích představíme.

Historie obce, která leží pod úbočím Chočských vrchů, se začala psát ve 14. století. V těchto dávných dobách se zde nacházely lesy a louky, které postupně byly přetvořeny na zemanské statky. Ty přerostly v osadu a nakonec i v malebnou vesničku.

Jasenová   Jasenová

Rozrůstající obyvatelstvo se věnovalo pastevectví, myslivosti i obdělávání půdy a lesa. Zvětšovala se zástavba území vesničky, kterou v roce 1718 postihl velký požár. Domy sice lehly popelem, ale místní lid se postaral o obnovu. S příchodem reformace se obec připojila k evangelickému vyznání, které si zachovala dodnes.

Jasenová – evangelický kostel 

Výstavba místní obecní školy přispěla ke vzdělanosti a k ​​obrození duchovního i náboženského života. Konala se zde totiž i shromáždění a sloužily náboženské obřady. V roce 1836 byl posvěcením předán nový kostel. O pár let později byl založen selsko-potravní spolek, který vybudoval první obecní obchod s vůbec prvním válcovým mlýnem na Oravě. Jasenová si bohužel musela projít i těžkým obdobím světových válek, ale 5. dubna 1945 se stala opět svobodnou obcí. S postupným rozvojem průmyslu dochází k mírnému vylidňování obce.

kurie Antona Dobáka 

V současnosti zde žije přes 400 obyvatel, kteří se mohou pochlubit nejen již zmíněným evangelickým kostelem z roku 1836, starou obecní školou či oravskými domy z 19. století, ale i klasicistickým zámečkem zvaným též kurie Antona Dobáka. Tento jednopodlažní objekt byl postaven v 19. století, má jedinečnou sloupovitou předsíň (balkón) a jeho okolí tvoří poměrně velký park. Památka je relativně dobře zachovaná, ale je v soukromém vlastnictví, tedy veřejnosti nepřístupná. To však neplatí pro muzeum v podobě rodného domu Martina Kukučína.

rodný dům Martina Kukučína

rodný dům Martina Kukučína   rodný dům Martina Kukučína

Tento nejvýznamnější představitel slovenského literárního realismu a zakladatel moderní slovenské prózy se zde narodil, v dětství pomáhal při polních pracích a studoval v obecní škole. Martinu Kukučínovi (vlastním jménem Matěji Bencúrovi) je zde věnována expozice pojednávající o literátovi a jeho rodišti, kde jsou mimo jiné k dispozici i ukázky úchvatných děl jako Zrzavá Jalovice, Dům ve stráni nebo Neprobuzený. V dobové dolnooravské usedlosti s dvorem a hospodářskými budovami si tak přiblížíte tradiční život nejen spisovatele, ale i zdejších lidí v Jasenové na přelomu 19. a 20. století. Hned vedle usedlosti je park, kde uvidíte sochu M. Kukučína v nadživotní velikosti, jejímž autorem je akademický sochař Ján Kulich.

socha Martina Kukučína 

Jasenová – evangelický kostel   Jasenová – evangelický kostel

Kukučín není jedinou osobností spojující se se jménem obce. Patří sem i fyzik Ivan Branislav Zoch, herec Ján Jamnický, básník, historik a veřejný představitel Štefan Krčméry a mnozí další.

oravské domy z 19. století 

Vesnička Jasenová je opravdovou perlou Oravy. Zasazená je v nádherné přírodě, pyšní se významnými osobnostmi, krásnou architekturou a příjemnou atmosférou. Budete-li se přesouvat z Oravy na Liptov nebo opačně, určitě se tu zastavte!

GPS: 49°10'33.7"N 19°17'41.7"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodiště P. O. Hviezdoslava
Publikováno: 1.10.2017
Poté co jsme minulý týden navštívili a zároveň poznávali malebnou obec Leštiny, která se pyšní památkou zapsanou ve světovém dědictví UNESCO, se dnes přesuneme jen o necelý kilometr dál – do oravské vesničky Vyšný Kubín.

SR, Orava – Leštiny: obec s památkou UNESCO
Publikováno: 24.9.2017
Tentokrát nás toulavé boty zavedly na Oravu, přesněji do okresu Dolný Kubín. Rozhodli jsme se navštívit nějaké krásné vesničky, které jsou výjimečné buď díky památkám, působnosti významných osobností, nebo jsou výchozím bodem pro zajímavou turistiku.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikováno: 25.4.2013
V dnešním článku vás zavedeme do malebné oravské obce Hruštín, která v sobě skrývá jedinečnou architekturu, zajímavé nářečí, množství sportovních atrakcí a v neposlední řadě krásnou okolní přírodu oblasti Středních Beskyd.

SR, Orava – Hruštínská převodovka
Publikováno: 22.8.2013
Před pár týdny se konala v malebné oravské obci Hruštín zajímavá akce pod názvem Hruštínska převodovka, kterou jsme si jako redakce nenechali ujít. Co jsme zažili a viděli, o tom vám povíme v následujících řádcích.

SR, Orava – obec Hruštín: lyžovačka na Vasilovské holi
Publikováno: 29.1.2015
Malebnou oravskou vesnici Hruštín, která se nachází v pomyslném středu mezi Námestovem a Dolním Kubínem, určitě není třeba našim věrným čtenářům představovat.

SR: Orava – sedlo Príslop, Vajcôfka a krásné louky
Publikováno: 23.8.2017
Jednoho slunečného dne jsme se rozhodli, že letních veder máme už dost, sbalili jsme si pár věcí a vydali jsme se z Bratislavy na sever země, konkrétně na Oravu. Jelikož nemáme zrovna skvělou fyzičku a nechtěli jsme potkávat davy turistů, vydali jsme se do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na nejvyšší vrch
Publikováno: 12.10.2016
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň i turisticky tím nejvhodnějším. Je třeba sice počítat s brzkým stmíváním, ale na druhou stranu doteky slunce už nejsou tak horké. Proto jsme se rozhodli absolvovat výlet do hor.

SR, Orava: Puchmajerové jezírko – přírodní klenot mezi stromy
Publikováno: 15.5.2014
Naše kroky dnes namíříme do oblasti Horní Oravy, konkrétně k jednomu malému rašelinovému jezírku, které má velký přírodní i kulturní význam.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Orava – malebné vesničky
Navštivte spolu s námi tři oravské vesničky, které se rozprostírají pod úbočím Chočských vrchů. N...

SR, Orava – cesta na nejvyšší vrchol
V dnešní fotogalerii vás zavedeme na nejvyšší vrchol Oravské Magury – Minčol (1 394 m n. m.). Výc...

SR, Orava – Královna regionu
Majestátní Babia hora je právem nazývaná "Královnou Oravy". Leží na slovensko-polské státní hrani...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadem
V pořadí již druhý ročník soutěže podomácku vyrobených traktorů a Off Road aut se uskutečnil prvn...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C