www.infoglobe.cz » SR, Orava – Leštiny: obec s památkou UNESCO

SR, Orava – Leštiny: obec s památkou UNESCO

Publikováno: 24.9.2017
Tentokrát nás toulavé boty zavedly na Oravu, přesněji do okresu Dolný Kubín. Rozhodli jsme se navštívit nějaké krásné vesničky, které jsou výjimečné buď díky památkám, působnosti významných osobností, nebo jsou výchozím bodem pro zajímavou turistiku.

Naším prvním cílem byla obec Leštiny, která se nachází u Vyšného Kubína, kousek od E77. Ještě jsme ani nevešli do vesničky a už nás informační tabule vedle cesty naváděly k návštěvě snad největšího památkového skvostu obce – k dřevěnému artikulárnímu kostelu evangelické církve. Kostel je nejen národní kulturní památkou, ale spolu s dalšími dřevěnými chrámy ve slovenské části karpatského oblouku i součástí světového dědictví UNESCO.

značení vedoucí k památce UNESCO   obchůdek s malým parkovištěm

Parkování bylo možné u místní prodejny, přímo proti kostelu, který hrdě čněl na kopci v obklopení Chočských vrchů a Oravské vrchoviny. Ale než jsme šli na jeho prohlídku, chvíli jsme se procházeli obcí.

Leštiny

První písemná zmínka o Leštinách pochází z roku 1325. Žije zde něco přes 260 obyvatel a samotný název obce je odvozen od „lieštin“ což označuje lískami porostlé místo. Z historie obce se dozvídáme, že se jednalo o poddanskou obec Oravského panství až do roku 1548, kdy ji král Ferdinand I. daroval rodině Zmeškalových. Za vylidňováním obce stojí její poloha a také drsné podnebí a neobešla ji ani stavovská povstání nebo světové války. V 17. století zde byla zřízena artikulární evangelická škola, ve které působili významní pedagogové. V roce 1949 zde bylo založeno první jednotné družstvo na Oravě.

fara

Leštiny nabízejí k vidění několik dobových domů, zámků a sídel (např. Zmeškalových, Bancíkovských, Lehotských). Zástavbu lemuje kromě cesty také leštinský potok pramenící v nedalekých Chočských vrších. Své sídlo zde má i poměrně velký podnik na zpracování mléka, který vyrábí tradiční máslo, slaný sýr i jogurty.

Leštiny

Obec je také hrdá na osobnosti, jako je Mikuláš Zmeškal, který byl hudebním skladatelem a vysoce postaveným úředníkem tehdejší dvorské kanceláře ve Vídni. Tento vynikající violoncellista byl blízkým přítelem L. van Beethovena nebo J. Haydna, kteří mu věnovali určité pasáže ve svých skladbách. Další zajímavou osobností byl Adolf Medzihradský, pedagog a národní buditel, který patřil k zakládajícím členům Matice slovenské, výrazným způsobem ovlivnil tvorbu P. O. Hviezdoslava a poskytoval zázemí slovenskému malíři P. M. Bohúňovi. Vynechat nemůžeme ani jméno Jozef Gašparík, což byl vydavatel, publicista a autor mnoha textů písní evangelického zpěvníku.

Leštiny

hřbitov  hřbitov

Samozřejmě bychom mohli ještě dlouho pokračovat, ale vraťme se zpět ke kostelíku. Dřevěný artikulární kostel byl postaven v letech 1688 až 1689 na příkaz tehdejšího kapitána hradní stráže na Oravském hradě – Jóba Zmeškala. Pokud nevíte, co znamená označení „artikulární“, jedná se o články dohody uzavřené na Šopronském sněmu v roce 1681, která pojednává o náboženských otázkách a omezených svobodách pro protestanty. Na základě těchto artikul mohly být vybudované boží stánky. Do současnosti se zachovalo na Slovensku jen pět takovýchto kostelů –v Istebném, Kežmarku, Hronseku, Svatém Kříži a na konec v Leštinách.  

dřevěný artikulární kostel evangelické církve

artikulární kostel evangelické církve   artikulární kostel evangelické církve (interiér)

Původní světská stavba v Leštinách byla bez věže i zvonů, což se časem změnilo. Postupně přibylo venkovní deskové bednění, původní malby ze 17. století byly nahrazené novými, později byla dobudovaná zvonice, která byla propojena s kostelem krytým schodištěm. Kostel má podlouhlý půdorys, je zasazen do poměrně prudkého svahu a dominantou je střecha pokrytá dřevěným šindelem. Součástí areálu je i malá přístavba za oltářem nebo místo posledního odpočinku. Interiér kostela je bohatě zdobený, dominují převážně květinové malby a zajímavý je také barokní oltář a zdobená kazatelna. Unikátní je díky zachování v neporušeném stavu v autentickém prostředí. Zajímavostí je, že v tomto kostele byl pokřtěn i významný slovenský básník a dramatik P. O. Hviezdoslav. Interiér kostela můžete vidět jen v neděli v průběhu konání evangelických služeb božích nebo po dohodě se správcem. Kousek od kostela se nachází fara.

artikulární kostel evangelické církve

artikulární kostel evangelické církve   artikulární kostel evangelické církve

Leštiny nabízejí opravdu hodně pamětihodností, ale i setkání s osobnostmi minulosti. Vše je posazené do překrásné oravské přírody. Obec je zároveň také výchozím bodem na tzv. Vyšnokubínské skalky, Velký Choč nebo do obcí Malatiná, Velké Borové, do Prosiecké a Kvačianské doliny.

GPS: 49°11'19.9"N 19°20'58.4"E

 

Zdroj a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova vesnička
Publikováno: 11.10.2017
Naše cestování po Oravě ukončíme v obci Jasenová, která leží v malé kotlince kousek od Vyšného Kubína. Kromě domovní zástavby nabízí pohled do historie, a to prostřednictvím unikátních památek, které vám v následujících řádcích představíme.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodiště P. O. Hviezdoslava
Publikováno: 1.10.2017
Poté co jsme minulý týden navštívili a zároveň poznávali malebnou obec Leštiny, která se pyšní památkou zapsanou ve světovém dědictví UNESCO, se dnes přesuneme jen o necelý kilometr dál – do oravské vesničky Vyšný Kubín.

SR: Malatiná – obec v náručí Chočských vrchů
Publikováno: 3.10.2013
V dnešním cestování Slovenskem se vydáme do malebné obce Malatiná, která se nachází na pomezí Oravy a Liptova. Krásná příroda, tiché prostředí a majestátné hory dělají z obce ideální místo pro turisty, cyklisty, ale i pro ty, co mají rádi odpočinek v náručí přírody.

SR, Chočské vrchy – výstup k nebesům
Publikováno: 10.3.2016
Pomalu se nám blíží jaro a s ním i turistická sezona. Proto přijměte pozvání na sice trochu náročnou, zato překrásnou vycházku na jeden z nejkrásnějších vrcholů Slovenska, na Velký Choč.

SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianské dolině
Publikováno: 26.6.2014
Slovensko je malebná země, která v sobě snoubí mj. krásu přírody a technických památek. A za jedním takovým zajímavým spojením přírody a výtvoru člověka se dnes vydáme. Navštívíme totiž Kvačianskou dolinu, kde stojí jedinečný komplex vodních mlýnů, které už léta patří mezi top turistické atrakce regionu.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikováno: 25.4.2013
V dnešním článku vás zavedeme do malebné oravské obce Hruštín, která v sobě skrývá jedinečnou architekturu, zajímavé nářečí, množství sportovních atrakcí a v neposlední řadě krásnou okolní přírodu oblasti Středních Beskyd.

SR: Orava – sedlo Príslop, Vajcôfka a krásné louky
Publikováno: 23.8.2017
Jednoho slunečného dne jsme se rozhodli, že letních veder máme už dost, sbalili jsme si pár věcí a vydali jsme se z Bratislavy na sever země, konkrétně na Oravu. Jelikož nemáme zrovna skvělou fyzičku a nechtěli jsme potkávat davy turistů, vydali jsme se do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na nejvyšší vrch
Publikováno: 12.10.2016
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň i turisticky tím nejvhodnějším. Je třeba sice počítat s brzkým stmíváním, ale na druhou stranu doteky slunce už nejsou tak horké. Proto jsme se rozhodli absolvovat výlet do hor.

SR, Orava: Puchmajerové jezírko – přírodní klenot mezi stromy
Publikováno: 15.5.2014
Naše kroky dnes namíříme do oblasti Horní Oravy, konkrétně k jednomu malému rašelinovému jezírku, které má velký přírodní i kulturní význam.

SR, Region Orava: Víkend plný zážitků
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvělá rodinná lyžovačka
Publikováno: 30.1.2014
I vy patříte k milovníkům zimních sportů? Také si neumíte představit zimní dovolenou bez pořádné sněhové nadílky a dobře upravených sjezdovek? I když musím přiznat, že v posledních letech jezdíme s partou na týdenní lyžování především do zahraničí, ale na slovenské hory jsme nezanevřeli. Mými srdcovkami jsou již dlouhá léta regiony Orava a Kysuce.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Orava – malebné vesničky
Navštivte spolu s námi tři oravské vesničky, které se rozprostírají pod úbočím Chočských vrchů. N...

SR, Orava – cesta na nejvyšší vrchol
V dnešní fotogalerii vás zavedeme na nejvyšší vrchol Oravské Magury – Minčol (1 394 m n. m.). Výc...

SR, Orava – Královna regionu
Majestátní Babia hora je právem nazývaná "Královnou Oravy". Leží na slovensko-polské státní hrani...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadem
V pořadí již druhý ročník soutěže podomácku vyrobených traktorů a Off Road aut se uskutečnil prvn...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C