www.infoglobe.cz » SR, Prešov – drahokam Šariše

SR, Prešov – drahokam Šariše

Publikováno: 11.5.2016
Dnes se vydáme do třetího největšího města Slovenska, abychom poznali jeho krásy, památky i zajímavosti. Nachází se v kraji, který je po něm pojmenován. Město je známé díky soli i Turínskému plátnu a v neposlední řadě je vstupní branou do rázovitého regionu Šariš. Pokud jste tipovali, že je řeč o Prešově, tak jste uhodli.

Prešov je považován za drahokam východního Slovenska, dokonce ho některé zdroje považují za Athény na Toryse. Možná vám toto přirovnání přijde zvláštní, ale věřte, že je pravdivé. Prešov leží na soutoku řek Torysa a Sekčov v Košické kotlině a obklopen je Slanskými vrchy a Šarišskou vrchovinou. Historicky se řadí mezi královská města a zároveň centra vzdělanosti či kultury.

Prešov

Prešov   Prešov

Pokud vás zajímají památky, připravte si několik párů bot, jelikož Prešov jich má více než 300. Centrum města je jednou z nejstarších městských památkových rezervací na Slovensku. Nedaleký Solivar se může pochlubit titulem nejvýznamnější technické a dodnes funkční památky, o které si můžete přečíst více zde. Ze sakrálních staveb nabízí skutečné skvosty.

Prešov – Solivar

Prešov – galerie   Prešov

Vaší pozornosti by neměla ujít velkolepá gotická konkatedrála sv. Mikuláše, kde určitě navštivte vyhlídkovou plošinu na vrcholu kostelní věže. Naskytne se vám tak nádherný pohled na město. Za návštěvu určitě stojí i židovská synagoga, barokní kalvárie a řeckokatolický kostel svatého Jana Křtitele, povýšený na metropolitní katedrálu. Ta uvnitř uschovává vzácnou věrnou repliku Turínského plátna nebo relikviáře blahoslavených biskupů mučedníků Pavla Petra Gojdiče a Vasila Hopka, jakož i relikvii svatého Kříže. Zajímavé jsou i další kostely, ale ty už si musíte prohlédnout sami.

Prešov – konkatedrála sv. Mikuláše

řeckokatolický kostel svatého Jana Křtitele   Prešov

Na své si zde přijdou i milovníci muzeí a galerií. Čeká vás tu Muzeum vín, nevšední Letecké muzeum, Vlastivědné muzeum v budově Rákocziho paláce nebo Šarišská galerie a mnohé další umělecké instituce. Zajímavý kulturní zážitek vám mohou zprostředkovat i divadla. Jedním z nich je Divadlo Jonáše Záborského se sídlem ve více budovách nebo jediné divadlo na světě, které hraje představení v rusínském jazyce – Divadlo Alexandra Duchnoviče.

Prešov

Prešov   Prešov

Vyznavači relaxu zase jistě ocení celoročně otevřený akvapark. Pro vesmírné badatele nabízí město hvězdárnu a planetárium. Turisty a cyklisty jistě uspokojí výlety k pěti ruinám hradů v blízkém okolí nebo k proslulým Dubnickým opálovým dolům. Zde byl svého času nalezen největší opál na světě – Harlekýn, který si v současnosti můžete prohlédnout v Přírodovědném muzeu ve Vídni.
Prešov
Ve jmenování pozoruhodných míst bychom mohli pokračovat ještě dlouho, avšak nesmíme zapomenout, že město je živé i akcemi. Z těch nejzajímavějších jmenujme Prešovské hudební jaro, Jarmark solných dolů, Festival paličkované krajky, Festival špatné hudby nebo Prešovské kulturní léto.

Prešov   Prešov

Na závěr uvedeme ještě pár unikátností tohoto města. První z nich je samotná poloha. Přes prešovské historické centrum totiž prochází 49. rovnoběžka. Za velmi dobré viditelnosti je možno z některých městských částí pozorovat kromě okolních krás přírody i přes 70 kilometrů vzdálené Vysoké Tatry. Asi netušíte, že v Prešově se vytiskla první kniha na Slovensku. Byla jí latinská učebnice. Město je také rodištěm mnoha osobností jako například Jakuba Bogdaniho, barokního malíře, který tvořil pro anglické krále. Pocházejí odsud i slavní hudebníci jako Katarína Knechtová, Katarína Koščová, Peter Lipa, Peter Nagy, Ivan Tásler nebo oblíbený herec Juraj Kukura.

Prešov je městem mnoha tváří, proto pro vás bude každá jeho návštěva spojená s objevováním něčeho nového a výjimečného.

GPS: 48°59'52.4"N 21°14'24.2"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Prešov
Publikováno: 4.3.2009
Prešov nebo také rusínsky Prjašev, německy Preschau nebo maďarsky Eperjes, se nachází na východním Slovensku a je hlavním městem Prešovského samosprávného kraje.

SR, Litmanová – hora Zvir
Publikováno: 8.11.2017
V dnešním článku se vydáme do okresu Stará Lubovňa. Navštívíme obec Litmanová, která je známá lyžařským areálem, ale hlavně nedalekým poutním místem, kde se údajně zjevovala Panna Marie.

SR, Poľanovce – vesnička pod Braniskem
Publikováno: 22.6.2016
Východní Slovensko nabízí k vidění mnoho krásných obcí a dnes se do jedné z nich vydáme. Na rozhraní Braniska, Levočských vrchů a Hornádské kotliny, jen pár kilometrů od Spišského hradu, se nachází malá vesnička Poľanovce, která nabízí kromě zajímavých staveb i malebnou přírodu.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

Humenné: Zavátý svět pravěku
Publikováno: 1.1.2018
Vihorlatské muzeum v Humenném a Středoslovenské muzeum v Banské Bystrici vás zvou na výstavu zachycující přes půl miliardy trvající příběh pravěku na naší planetě.

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka I
Publikováno: 23.2.2012
Dnes se společně opět vydáme na východní Slovensko. V našem dvoudílném seriálu navštívíme jednu z nejpozoruhodnějších technických památek na Slovensku – prešovský Solivar.

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka II
Publikováno: 1.3.2012
Dnes se vydáme na prohlídku jednoho z nejzajímavějších technicko-technologických muzeí v rámci Slovenska.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.

Sabinov: Poklidné městečko v regionu Šariš
Publikováno: 20.1.2011
Východoslovenské městečko Sabinov se v minulosti proslavilo díky filmu Obchod na korze, natočenému podle novely spisovatele Ladislava Grosmana, jemuž v roce 1966 Americká filmová akademie, jako prvnímu československému filmu, udělila zlatou sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR, Košice – prohlídka muzea
Publikováno: 31.12.2015
Metropole východu nás přivítala s otevřenou náručí a hned nám nabídla to nejvzácnější – pohled na Košický zlatý poklad. Důkladně a s nadšením jsme si ho prohlédli a pokračovali jsme do dalších zajímavých muzejních zákoutí.

SR, Košice – Hlavní ulice I
Publikováno: 14.1.2016
Po návštěvě Východoslovenského muzea jsme se vydali na procházku chloubou Košic – Hlavní ulicí, kde se nachází většina nejvýznamnějších historických památek.

SR, Košice – město se zlatým pokladem
Publikováno: 24.12.2015
Příliš dlouho jsme nebyli na návštěvě druhého největšího města Slovenska – Košic. Rozhodli jsme se to napravit – sbalili jsme si věci, sedli do auta a vyrazili směr východ.

Slovensko: Košice – Kaple svatého Michala
Publikováno: 11.8.2011
V centru východoslovenského města Košice se hned vedle Dómu sv. Alžběty nachází v nedalekém parku další gotický skvost – kaple sv. Michala. Mnozí Košičané ji donedávna mohli poznat převážně z její venkovní strany, interiér byl zpřístupněn jen zřídkakdy. Jaká je však její historie a čím vším prošla, než nabyla současnou podobu?

Východní Slovensko, Vihorlat I – putování divočinou
Publikováno: 6.12.2015
Vihorlat (chcete-li Vihorlatské vrchy) je pohoří vulkanického původu směrem na jih od Bukovských vrchů. Převážná část pohoří byla formována v období neogénu (mladší třetihory) a geomorfologický vývoj byl dokončen zhruba před 9 milióny let.

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR, Košice – metropole východu
Perlou východního Slovenska jsou zcela určitě Košice. Druhé největší město Slovenska ukrývá nejen...

SR: Prešov – Národní kulturní památka Solivar
Prešovský Solivar je jedna z nejpozoruhodnějších technických památek v rámci Slovenska. Areál pán...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Sabinov – městečko na východním Slovensku
Městečko Sabinov leží na řece Torysa, nachází se na východním Slovensku v Prešovském kraji a má o...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2018
Návštěvníci Prahy budou zklamaní, orloj na věži Staroměstské radnice totiž uvidí tak za půl roku. Čeká ho spolu s kaplí, apoštoly a kalendáriem restaurování.
17.1.2018
Pokud jste milovníky lidové hudby, neváhejte nad účastí na 14. ročníku celoslovenské prohlídky heligonkářů s názvem Svatoantonská heligonka.
16.1.2018
K jubilejnímu výročí ustanovení samostatného Československa, od kterého 26. října uplyne rovných 100 let, budou k vidění různé sbírkové předměty na řadě výstav. A protože 18. prosince uplyne také 100 let od založení Poštovního muzea v Praze, ke sbírkovým předmětům budou patřit i známky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 1. 2018
svátek:Vladislav
dnes:
čtvrtek 18.1.
7 °C
zítra:
pátek 19.1.
4 °C