www.infoglobe.cz » SR, Skalica: Baťův kanál

SR, Skalica: Baťův kanál

Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.

Skalica se nachází na jihozápadním okraji Slovenska v regionu Záhorie, těsně u hranic s Českem. Z východní strany ji obklopuje Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty, ze západní strany sousedí s tokem řeky Morava. Do Skalice se lze dopravit buď ve směru od Senice přes Holíč, nebo odbočkou z dálnice D2 směrem na Kúty. Z Moravy vedou do Skalice silniční komunikace přímo z Hodonína, stejně tak i z městečka Strážnice. Baťův kanál se táhne od moravského města Otrokovice směrem na jih, kde zasahuje až na území Slovenska v oblasti severně od Skalice. Výchozím bodem Baťova kanálu je přístav Skalica, který se nachází severovýchodně od města. Vede k němu asfaltová silnice, na kterou je možné odbočit z hlavní silnice II. třídy č. 426, ve směru k hranicím s ČR, přibližně na konci města. I díky přehlednému dopravnímu značení se dokáže každý řidič snadno zorientovat a dostat se tak do přístavu.

Baťův kanál

Vznik a historie Baťova kanálu
Baťův kanál byl původně vybudován jako vodní cesta, sloužící k přepravě lignitu z blízkých Ratíškovic, ležících nedaleko Skalice, až do vzdálených Otrokovic. Tato plavební cesta byla vybudována v letech 1934 - 1938 díky iniciativě firmy Tomáše Bati. Původně se lignit do továrny náležející tomuto podnikateli přepravoval do Otrokovic po železnici, ale pro firmu to nebylo rentabilní. To byl jeden z hlavních důvodů, proč byl vytvořen projekt levnější vodní cesty. Samotný kanál však plnil i druhou neméně důležitou funkci - sloužil a zajišťoval zavlažování okolního území. Tato vodní cesta byla pro potřeby přepravy hnědého uhlí využívána až do roku 1960. V současné době představuje délka Baťova kanálu od Otrokovic až k přístavu ve Skalici přibližně 60 km.

   Baťův kanálBaťův kanál

Rekreační využití Baťova kanálu
K rekreačním účelům a také jako turistická atrakce se začal Baťův kanál využívat v 90. letech minulého století. V současnosti tak kanál slouží už jen pro lodní osobní dopravu s převahou vyhlídkových plaveb. Možné je jeho splavování člunky, motorovými čluny, nebo výletními, či kajutovými loděmi. Baťův kanál se v okolí Skalice táhne přes nížinnou krajinu s břehy místy porostlými bujnou vegetací, což ještě více zvýrazňuje malebnost této lokality. Za zmínku stojí také návštěva technické památky - Výklopník, který v současnosti slouží jako muzeum a zároveň i jako vyhlídková věž. Tato nevšední technická památka se nachází na toku Baťova kanálu u obce Sudoměřice, severně od města Skalice. Plavby po Baťově kanálu lze na území Slovenska podniknout z přístavu u Skalice. Kromě běžných služeb, poskytovaných návštěvníkům, zabezpečuje přístav jak plavby lodí s lodivodem, tak i pronájem jednotlivých plavidel. Tato oblast je protkána několika trasami určených pro cyklisty, takže na své si určitě přijdou i milovníci cykloturistiky.

Baťův kanál - VýklopníkBaťův kanál

Baťův kanál ve Skalici je jednou z turistických atrakcí regionu Záhorie, přičemž jeho návštěva zanechá v každém návštěvníku příjemný dojem. Plavbu lodí v krásném přírodním prostředí si bude s nadšením pochvalovat každý, kdo zavítá do této malebné lokality. I díky dostupnosti přístavu a široké paletě poskytovaných služeb lze toto místo doporučit jako cíl cesty, nebo víkendového vyžití nejen pro jednotlivce, ale i pro rodiny s dětmi, či skupinky turistů.

Baťův kanál

Text a foto: Radoslav Biskupice

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí I
Publikováno: 9.8.2017
Lázně Luhačovice jsou krásné, malebné a léčivé v každém ročním období. Vždy zas a znova okouzlují návštěvníky rozmanitou architekturou, krásným okolím a všudypřítomnou zelení.

ČR, SR – po stopách Dušana Samuela Jurkoviče
Publikováno: 25.7.2018
Letos si připomínáme 150. výročí narození nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V dnešním článku ho připomeneme prostřednictvím návštěv unikátních staveb a prozradíme vám i něco o jeho životě.

Baťův kanál: Ze Strážnice do Skalice
Publikováno: 14.10.2010
Asi nejznámější vodní cesta na Moravě je Baťův kanál. Před přicházejícím podzimem jsme využili jeden z posledních dnů "babího léta" a na malé vyhlídkové lodi jsme projeli jeho poslední úsek - z moravské Strážnice do slovenské Skalice.

SR, Jelka - Vodní kolový mlýn
Publikováno: 13.6.2013
Dnes se spolu vydáme navštívit mimořádně zajímavou technickou památku, vodní kolový mlýn v Jelce, který se nachází v jihozápadní části Slovenska, v lůně překrásné přírody na břehu Malého Dunaje.

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!

SR, ČR: Baťův kanál – ze Sudoměřic do Petrova
Publikováno: 25.5.2014
Dnes se společně vydáme na nezapomenutelnou plavbu po Baťově kanálu, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic, ležících nedaleko Skalice, až do vzdálených Otrokovic, ale také k zavlažování okolního území. V současnosti se využívá především pro rekreační účely. Slouží pro lodní osobní dopravu s převahou vyhlídkových plaveb.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

Dolná Krupá: Slavnost růží 2015
Publikováno: 31.5.2015
Slovenské národní muzeum - Hudební muzeum vás zve do zámečku v Dolné Krupé na akci s názvem Slavnost růží, která se uskuteční ve dnech 6. a 7. června.

Skalica: Trdlofest 2019
Publikováno: 15.5.2019
Přijďte zažít den plný trdelníků, vína a dobré nálady, který se uskuteční 18. května ve Skalici (Františkánská zahrada) od 10 hodin.


Souvisejicí fotogalerie

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, ČR: Baťův kanál – nezapomenutelná májová plavba
Baťův kanál, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic ležících...

SR, Skalica - Výhled z kostelní věže
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníko...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 5. 2019
svátek:Viola