www.infoglobe.cz » SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO

Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

Jako výchozí bod si můžete zvolit obce Hrabušice (Podlesok), Letanovce nebo Spišské Tomášovce (Čingov), případně z opačné strany obec Dědinky, zde však je třeba mít již výraznou fyzickou kondici. Potkávacím bodem pro túru je Kláštorisko, odkud se po žluté turistické trase dostanete k ústí Kysel, kde začíná nástup na ferratu Horské záchranné služby Kysel.

Slovenský ráj

Jedná se o náročnější přechod (typ C) celou roklí Kysel, která byla loni (19. 8. 2016) po 40 letech od ničivého požáru znovu zpřístupněna široké veřejnosti. Ještě než se vydáte na dobrodružnou cestu, je nutné mít s sebou ferratový set. Také je třeba dodržovat mimosezonní uzávěrku, která zpravidla trvá od listopadu do poloviny června, a v neposlední řadě si předem zjistěte povětrnostní podmínky. Pokud tak učiníte, nic vám nebude bránit v poznávání pravé divočiny, v níž určitě okusíte neopakovatelné zážitky. Ferrata je symbolicky zpoplatněna (ke vstupence dostanete podrobnou skládačku o ferratě) a můžete ji absolvovat sami. Je zde ale i možnost odborného doprovodu za poplatek. Na vybraných místech si můžete ferratový set zapůjčit.

Slovenský ráj

Nástup na ferratu začíná od zmíněného ústí. Postupně budete procházet nejpřísněji chráněným územím národního parku, které je zařazeno i do soustavy evropských chráněných území NATURA 2000. Kdysi nejnavštěvovanější rokle Slovenského ráje byla od roku 1974 uzavřena a přírodně přetvořena, takže můžete očekávat vskutku úžasné scenerie.

ferrata Horské záchranné služby Kysel

Zpočátku se od malé louky v lese vydáte úzkým chodníkem k řečišti potoka, kde budete kráčet přímo po korytě toku, proto se určitě vybavte nepromokavou obuví. Roklina se bude postupně uzavírat, čehož důkazem budou jakoby padající strmé skalní soutěsky a citelně chladnější a vlhčí vzduch. Bílé vápence zdobené travnatými terasami, popadané dřevo a suti vás přivedou po více než 400 metrech k prvním stupačkám.

ferrata Horské záchranné služby Kysel

ferrata Horské záchranné služby Kysel   ferrata Horské záchranné služby Kysel

Ani se nenadějete a narazíte na další oku lahodící přírodní výtvor – Barikádový vodopád, který zdoláte po železných stupačkách (kramlích) ve skalní stěně. Následovat bude výšková část a po jejím překonání se dostanete k zajímavému skalnímu útvaru, který nese název Udírna. Tato malá jeskyně sloužila jako úkryt před špatným počasím a snad ji během vaší túry nebudete muset využít. Po chvilce se přesunete ke Kapličkovému vodopádu, jehož podoba byla vlivem ničivého požáru a následnými sesuvy nejvíce změněna. Následuje přechod Temnicí – skalní úžinou, až se nakonec dostanete k nejtěžšímu úseku celé ferraty. Tím úsekem je strmý výstup vedle úchvatného Obrovského vodopádu, který končí na můstku nad ním. Tento bod je zároveň závěrem ferraty. Od můstku vede náhradní trasa Kysel, která je určena i pro běžného návštěvníka a umožňuje návštěvu Karolínyho vodopádu bez nutnosti ferratové výbavy.

ferrata Horské záchranné služby Kysel

Po ukončení přechodu vás žlutě značná stezka přivede k rozcestí nebo k bodu Nad Kysel, kde se napojíte na modře značenou trasu vedoucí zpět ke Kláštorisku. Ferratu je možné zdolat za zhruba dvě hodinky, avšak pokud budete obdivovat krásy přírody, což určitě budete, tak počítejte s dostatečnou časovou rezervou. Celkové převýšení ferraty je 179 metrů.

GPS:  48°56'36.6"N 20°25'18.1"E (Kláštorisko)

 

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Lights Out – Myuu

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska
Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikováno: 16.5.2013
Dnes se na toulkách Slovenskem vydáme do okresního města Poprad, konkrétně do městské památkové rezervace Spišská Sobota. Nahlédneme do její historie, kterou provázela období rozvoje i úpadku. Navzdory spletitému osudu se její historicko-umělecká hodnota nevytratila, spíše naopak, v současnosti nabízí unikátní pohled na životy našich předků v regionu Spiše.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR: Spišská Nová Ves – město unikátů a rekordů
Nejen vstupní brána do Slovenského ráje, ale i místo nevšedních procházek, to v sobě snoubí Spišs...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Souvisejicí videa

SR, Slovenský ráj – rokle Kysel
Dnešní video vás zavede do nádherné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj....

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2018
Zažijte netradiční posezení v rámci cyklu Setkání s minulostí pod Zelenou klenbou už 24. ledna v expozici Středoslovenského muzea v Banské Bystrici.

18.1.2018
Návštěvníci Prahy budou zklamaní, orloj na věži Staroměstské radnice totiž uvidí tak za půl roku. Čeká ho spolu s kaplí, apoštoly a kalendáriem restaurování.
17.1.2018
Pokud jste milovníky lidové hudby, neváhejte nad účastí na 14. ročníku celoslovenské prohlídky heligonkářů s názvem Svatoantonská heligonka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 1. 2018
svátek:Doubravka
dnes:
pátek 19.1.
4 °C
zítra:
sobota 20.1.
2 °C