www.infoglobe.cz » SR, Vysoké Tatry – Zbojnická chata

SR, Vysoké Tatry – Zbojnická chata

Publikováno: 4.4.2013
V horní části Velké Studené doliny, za Zbojnickým hřbetem, se nachází osudem mnohokrát zkoušená Zbojnická chata. Návštěva chaty se neodmyslitelně pojí s turistikou, horolezectvím, skialpinismem, nebo přechodem blízkých sedel.

Zbojnická chata je celoročně přístupná ze Starého Smokovce po zeleně značených turistických stezkách na Hrebienok, odtud po červené turistické značce na Rainerovu chatu a nakonec po modře značené turistické stezce až přímo k chatě. Výstup je náročnější, ale s malou kondičkou to zvládnou i rodiny s dětmi. Cesta na chatu trvá přibližně 3 hodiny a 15 minut. Samozřejmě, přístup na chatu je i ze sedla Polského hřebene po zeleně značeném chodníku a pak přes sedlo Průlom po modře značených turistických stezkách, tak z Téryho chaty přes sedlo Příčné, ale tyto výstupy jsou termínově ohraničené (od 15.6. do 31.10.). Posledně zmiňovaná trasa patří k jedné z nejoblíbenějších. Každoročně stovky turistů zdolají přechod z Malé Studené doliny do Velké Studené doliny a naopak se zastavením se na chatách. Takový přechod však trvá přes sedm hodin.

Zbojnická chata
Když jsme se už dozvěděli o různých přístupech a trasách vedoucích na Zbojnickou chatu, nedá mi nevzpomenout i na trochu z její bohaté historie. Ta se začala psát v roce 1907, kdy na Zbojnické pláni u Sesterského plesa vyrostla první chatka v nadmořské výšce 1960 metrů. Jednoduchá stavba z kamene s mírně šikmou střechou a v interiéru s pryčnami byla v roce 1910 zpřístupněna turistické veřejnosti.

Zbojnická chata – vstup
O větší návštěvnost Velké Studené doliny se postarala nová pozemní lanovka na Hrebienok a vybudování turistického chodníku. Později se v budování chodníků pokračovalo. Tím se poloha chaty stávala stále atraktivnější. V roce 1924 se nový nájemce, Klub československých turistů (KČST), přičinil o přestavbu a rozšíření chaty. Stavební úpravou získala chata zastřešenou verandu a jednu místnost. Celková kapacita byla 20 lůžek. Prvním hospodářem chaty byl Dezider Palkovič. Do roku 1933 byla chata označována, jako "lovecká chata" podle původního určení nebo podle polohy, jako "útulna nad Dlouhým plesem" či "útulna KČST ve Velké Studené dolině". Poláci zas chatu označovali jako Truparnia, což v překladu znamená márnice. Jak tedy došla k názvu Zbojnická? Byl to právě chatař Peter Tomčík, který po probdělé zimní noci strávené na chatě prohlásil, že bydlení v této chatě je vhodné pouze pro zbojníky. Spolu s přítelem při sestupu z chaty přes Velkou Studenou dolinu připevnili u chaty Kamzík rozcestník s nápisem Zbojnická chata. Bratr tohoto chataře Michal zas uvádí, že chatu pojmenovali podle Zbojnických ples. Ať už je pravda jakákoliv, nové pojmenování se v krátké době ujalo. Chata do roku 1933 byla v zimních měsících uzavřena. To se změnilo po rozhodnutí KČST v důsledku snahy pomoci turistům i v zimě, či to mělo spíše předcházet vandalismu, kterému chata každoročně čelila. V roce 1936 prošla další rekonstrukcí. Přibyla hospodářská část. Během druhé světové války sloužila jako přechodný úkryt pro prchajících Poláky z obsazeného Polska a v roce 1948 nastala její další stavební úprava. Ani ta však nezabránila jejímu označení v 50 letech - "nevhodná architektura, stavebně hodnocena na dožití". Až po rozsáhlé rekonstrukcí ukončené v roce 1985 se stala Zbojnická chata nejlépe vybavenou vysokohorskou chatou ve Vysokých Tatrách. Nová jídelna pro 60 strávníků, vodovod, elektrocentrála a množství dalšího interiérového vybavení dodávaly chatě výjimečnost. Tatranskou premiéru zde měly i sluneční kolektory na ohřev vody.
Zbojnická chata

Nová chata si bohužel slávu neužila dlouho. V polovině června roku 1998 chata do základů Nosičvyhořela. Naštěstí se přítomnému personálu a jednomu hostu z Polska podařilo včas chatu opustit, a tak se zachránit. Hned následující den se začalo pracovat na obnově chaty. Nebylo to vůbec lehké, protože pojistka nepokryla celkové náklady výstavby nové chaty. Ale díky příspěvkům lidí, státu a firem se už za necelý měsíc namontovala přechodná dřevěná chatka. O rok později začala výstavba nové chaty. Zajímavostí je, že výstavbě dopomohla i nosičská soutěž Sherpa ralley. Během ní měli soutěžící za úkol vynášet potřebný stavební materiál. Koncem roku 1999 byla již chata ve zkušebním provozu, ale slavnostního otevření se dočkala až v říjnu 2001. Nová chata byla vystavena na starých základech, a proto nezměnila svůj půdorys. Díky účelnému rozmístění prvků získala chata více denního světla i prostoru. Díky dvojité prosklené jižní stěně přibyl i nový systém ohřevu vzduchu. Elektřinu chatě dodává benzínový agregát, větrný generátor a fotovoltaické články.

Pleso u Zbojnické chaty
V současnosti chata poskytuje 48 míst pro strávníky a 16 lůžek. Chata je zásobována nosiči a zároveň je i stanicí Horské záchranné služby. Pro návštěvníky Tater je Zbojnická chata ideálním místem k zastavení spojeným s občerstvením a odpočinkem. Je zasazena mezi dva nejvyhledávanější přechody dolin, a jako strážce krásné a malebné Velké Studené doliny vás uvítá svou přátelskou atmosférou.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Vysoké Tatry – rodinný hotel Solisko
Publikováno: 5.1.2020
Přímo na břehu Štrbského plesa najdete jedinečné místo pro odpočinek – rodinný hotel Solisko. Jeho poloha vám umožní podnikat každodenní turistické vycházky, vyjížďky na kole, ale také vyrazit na lyže i běžky.

Školení, semináře a teambuildingy uprostřed golfového areálu BLACK STORK
Publikováno: 1.10.2019
Pokud hledáte výjimečné prostředí s výhledy na tatranské štíty, možnosti outdoorového sportovního vyžití a teambuildingových aktivit, nejlepší volbou je Hotel International a resort Black Stork ve Velké Lomnici.

SR: I my jsme Tatry!
Publikováno: 1.3.2019
Portál Infoglobe se připojuje k hromadné připomínce horolezců, turistů a skialpinistů k předloženému návrhu návštěvního řádu TANAPu.

Vysoké Tatry: nová regionální karta Tatry Card
Publikováno: 7.1.2019
Regionální karta podporující cestovní ruch ve Vysokých Tatrách – Tatry Card, přichází v sezoně 2018/2019 v novém provedení se zachovalými výhodami. Plastovou kartu nahrazuje digitální.

SR: Využijte své dny volna a naplánujte si letní dovolenou v Tatrách
Publikováno: 22.3.2020
Vysoké Tatry jsou často spojovány se zimní dovolenou. S lyžemi, svařeným vínem a výhledem na krásné zasněžené hory. Ve skutečnosti je však tento region v létě ještě hezčí a určitě osloví i milovníky pěší turistiky a přírody. My dnes přinášíme malou inspiraci.

SR, Vysoké Tatry – Slezský dům
Publikováno: 29.2.2024
V dnešním článku se přesuneme do zasněžených Vysoký Tater, abychom absolvovali nenáročný zimní výstup ke známému horskému hotelu ve Velické dolině, který je ideálním výchozím bodem pro výstup na nejvyšší vrchol Slovenska – majestátní Gerlachovský štít.

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku – VIDEO
Publikováno: 4.1.2024
Zima již brzy oděje Slovensko do zimního hávu a její pomocník mráz ho vyzdobí. Dnes vám tedy přinášíme 5 tipů na zimní turistické výlety, které vám nabídnou různé přírodní zajímavosti.

Vysoké Tatry: Zaleťte si do hor i v době lockdownu!
Publikováno: 30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.

SR: Léto na Slovensku s výhledem na hory
Publikováno: 19.7.2020
Letos vás pravděpodobně nečeká apartmán s výhledem na moře, ale na hory. To ale přece vůbec nevadí! Spolu s létem nadešla vhodná chvíle na výběr ideálního místa pro dovolenou. Nastalo období, během kterého si dobijete energii, pobavíte se a prožijete množství nevšedních zážitků. Aby ale opravdu splnila plánovaná dovolená vaše očekávání a účel, musíte si na její výběr najít čas, vše dobře promyslet a dopředu naplánovat.

SR: Vysoké Tatry – túra na vrch Východná Vysoká
Publikováno: 12.8.2018
Během letní turistické sezony můžeme ve Vysokých Tatrách podniknout výstupy na několik významných vrchů. Jedním z turisticky přístupných tatranských vrchů je také Východná Vysoká – masivní pyramidová hora, která nabízí panoramatické výhledy.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

SR: Vysoké Tatry - zapomenuté Bystré sedlo
Publikováno: 9.2.2014
Jako málokteré místo ve Vysokých Tatrách stojí Bystré sedlo (2314 m n. m.) stranou pozornosti běžného návštěvníka hor. Snad proto, že přímo na trase není žádná chata, která by nabízela jakékoliv osvěžení během celodenní túry, nebo proto, že cesta nedobývá jediný vrchol, potkáme tu jen minimum lidí. O to více si však pobyt v srdci nedotčené tatranské přírody vychutnáme.

SR: Nová kniha od Gabriely Revické - Ukážu Ti Slovensko II.
Publikováno: 9.5.2013
Cestovatelský informační portál Infoglobe by vám dnes rád představil novou dvouazyčnou knižní publikaci od Gabriely Levické, s názvem Ukážu Ti Slovensko II. nebo také I will show you Slovakia, kterou máte možnost vyhrát i v právě probíhající fotosoutěži na slovenské verzi našeho portálu.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikováno: 21.3.2013
V dnešní část,i v rámci série článků o tatranských chatách, se vydáme za poznáním historie nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách – Rainerovy chaty. Zkráceně se nazývá také "Rainerka". Řekneme si o jejím zakladateli, osudu v průběhu let a nevynecháme ani současnost.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikováno: 29.6.2016
Vysoké Tatry není třeba nějak zvlášť představovat – toto neobyčejné a krásné pohoří, které leží v srdci Evropy, je známou a oblíbenou dovolenkovou destinací domácích i zahraničních návštěvníků. Jsou to hlavně milovníci vysokohorské turistiky, kteří do těchto velehor často a rádi zavítají. Proslulým a vyhledávaným cílovým vrchem je i Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikováno: 13.8.2017
Vysoké Tatry patří nepochybně k top lokalitám cestovního ruchu na Slovensku. Zejména během letní sezony sem proudí množství domácích a zahraničních rekreantů a turistů, kteří si sem přijíždějí vychutnat kouzlo velehor, načerpat energii nebo se aktivně věnovat turistice. Jedním z populárních cílů nenáročné vysokohorské turistiky je i Sedlo pod Ostrvou.

SR, Tatranské chaty - od minulosti k současnosti I.
Publikováno: 24.1.2013
Snad každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásná a podmaňující příroda, vznešené ostré vrcholky štítů či průzračně čistá plesa dávají tomuto místu jedinečnou tvář, jakou nikde jinde nenajdete. V současnosti k tomuto koloritu již neodmyslitelně patří i vysokohorské chaty. O jejich vzniku a historii si povíme v následujících řádcích.

SR: Knižní novinka – Lyžařský a skialpinistický průvodce
Publikováno: 16.4.2017
V těchto dnech vychází v pořadí již třetí vydání lyžařského a skialpinistického průvodce. Ten po patnácti letech od jeho prvního vydání čtenářům přináší výběr skialpinistických sjezdů, túr a vysokohorského lyžování v té nejčistší a nejkrásnější podobě.

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikováno: 28.3.2013
Dnes se vydáme na návštěvu Malé Studené doliny, kterou z výšky 2015 m n. m. hlídá Téryho chata. Obklopená majestátními štíty Tater a Pěti Spišskými plesy na vás čeká už více než století, aby vám nabídla dotek historie, občerstvení současnosti a nevšední krásu.

SR, Tatranské chaty - od minulosti po současnost II.
Publikováno: 31.1.2013
V předchozím článku jsme začali kráčet cestou poznání minulosti tatranských chat. Zjistili jsme, jak se z jednoduchých přístřešků postupně stávaly chaty, které jsou dnes ve více případech již součástí osad. A teď se přesuneme o krok dál. Společně nakoukneme do ne až tak vzdálené minulosti.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa I.
Publikováno: 7.2.2013
Ve východní části Vysokých Tater, na konci doliny Zeleného plesa, se nachází turisty oblíbená Chata u Zeleného plesa, lidově nazývaná také "Brnčalka". Chata leží u smaragdově průzračného plesa a je obklopena mohutnými tatranskými štíty. Osud chaty se začal psát již na sklonku 19. století. Vydejte se spolu s námi na túru k poznání této chaty uprostřed hor.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa II.
Publikováno: 14.2.2013
Milí naši čtenáři, dnes se opět vrátíme na Chatu u Zeleného plesa. V předchozím článku jsme si popovídali o její předchůdkyni - Egidově chatě, o její výstavbě, přestavbě a jiných útrapách. Dnes se zaměříme na zajímavý osud samotné chaty, která až do současnosti zůstala jakousi strážkyní Zeleného plesa.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.

SR, Vysoké Tatry – Bilíkova chata
Publikováno: 7.3.2013
Dnes vás opět zveme do Vysokých Tater, tentokrát na Bilíkovu chatu, kterou s oblibou navštěvují rodiny s dětmi či méně zdatní turisté. Je to díky poměrně jednoduché dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníku, který k ní vede.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Horské procházky zimní krajinou
V dnešní fotogalerii se uvítáme se zimí procházkou po slovenských zasněžených horách. Navštívíme ...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Předního Soliska
Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný ...

SR: Vysoké Tatry – v chladném objetí Velké Studené doliny
Ideální lokalitou pro zimní turistiku ve Vysokých Tatrách je i Velká Studená dolina. Je snadno do...

SR: Vysoké Tatry – v zimním království Malé Studené doliny
Malá Studená dolina je během zimního období jednou z nejnavštěvovanějších dolin ve Vysokých Tatrá...

SR: Vysoké Tatry – túra přes Mlynickou a Furkotskou dolinu
Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch ne...

SR, Vysoké Tatry – unikátní ledový chrám
Vskutku netradiční stavbu můžete i tuto zimu obdivovat na Hrebienku ve Vysokých Tatrách. Zajímavá...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...


Souvisejicí videa

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 4. 2024
svátek:Irena
dnes:
úterý 16.4.
11 °C
zítra:
středa 17.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X