www.infoglobe.cz » Švýcarsko: Zoologická zahrada v Curychu

Švýcarsko: Zoologická zahrada v Curychu

Publikováno: 12.11.2017
Největší švýcarské město Curych nabízí mnoho nádherných míst na procházky či smysluplné trávení volného času. Jedním z nich je i místní zoologická zahrada (ZOO Curych), která je domovem pro více než 375 druhů zvířat.

Zoologická zahrada se nachází v místní části Fluntern, v dolní části hornatého výběžku nazývaného Zürichberg (ulice Zürichbergstrasse). Jen pro zajímavost uvádíme, že nedaleko sídlí i ústředí mezinárodní fotbalové asociace FIFA. Dostupnost lokality je zajištěna hromadnou autobusovou i tramvajovou dopravou.

zoologická zahrada

zoologická zahrada   zoologická zahrada

Vstoupíte do světa divoké a nespoutané přírody, kde kraluje přes 4 500 různorodých zvířat ze šesti kontinentů. Celá zahrada je rozdělena do zón, a tak postupně projdete Eurasii, Jižní Ameriku, Afriku či Madagaskar. V jednotlivých částech uvidíte a i pocítíte různé typy ekosystémů, které navzdory velké návštěvnosti poskytují zvířatům útočiště v případě, že si chtějí od turistů odpočinout.

zoologická zahrada

zoologická zahrada   zoologická zahrada

Curyšská zoologická zahrada se postupně zvětšuje, aby již brzy mohla obohatit nadšence přírody o australský pavilon nebo nový výběh v podobě savany. Prozatím však jednou z hlavních atrakcí zůstávají tučňáci a asijští sloni, kteří jsou  umístěni ve stavbě s velkou kupolí a s podvodními průzory. Díky výjimečnosti zařízení a uspořádání budovy je stavba řazena mezi nejlepší domov pro slony v zajetí na světě. 

zoologická zahrada

Úžasná je i procházka Jihoamerickým horským mlhovým lesem, starým statkem (Zoolino) nebo Exotáriem, kde jsou četná akvária a terária. Velkolepá je i Masoala – hala s dešťovým pralesem.

zoologická zahrada

zoologická zahrada   zoologická zahrada

Zoologická zahrada v Curychu je součástí celosvětového projektu šlechtění vybraných druhů. Najdete tu např. sibiřské tygry, želvu sloní z Galapág a sněhové leopardy. Zoo byla otevřena v r. 1929 a hned v prvním týdnu návštěvnost překonala všechna očekávání. Avšak postupem času si zahrada prošla výskytem vysoce nakažlivých nemocí (slintavka a kulhavka), hospodářskou krizí, tuhými zimami, následky druhé světové války či útěky nebezpečných zvířat, což přispělo k jejímu pozvolnému úpadku. Opětovný nárůst zájmu ze strany veřejnosti zaznamenala v roce 1954, kdy zavedla popisné tabulky, které stručně informovaly návštěvníky o příslušném druhu. Tuto novinku si zakrátko osvojily i mnohé další zoologické zahrady. Od těch dob se zvířecímu ráji skutečné daří.

zoologická zahrada

zoologická zahrada   zoologická zahrada

Mezi největší úspěchy zoo určitě patří prvenství v Evropě v odchování mláďat želvy sloní, chov endemického druhu ptáka (Atelornis pittoides) a dalších zvířat z Madagaskaru nebo vylíhnutí vzácného krokodýla siamského (Crocodylus siamensis).

zoologická zahrada

Procházka po zoologické zahradě vám zabere několik hodin, proto si zvolte skutečně pohodlnou obuv.

zoologická zahrada

Curyšská zoologická zahrada je krásná, rozmanitá a nabízí nevšední přírodu nedaleko rušného centra. Proto pokud navštívíte Curych, její návštěvu určitě nevynechejte.

GPS: 47°23'02.6"N 8°34'25.2"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mário Lipovský

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Švýcarsko: Na vodě u Curychu - VIDEO
Publikováno: 24.5.2011
Když se řekne romantika, málokdo si představí něco, co nemá nic společného s vodou. Romantické je šumění mořských vln i svítání nad řekou. Pohled skrze hladinu nás dojímá skoro stejně jako pohled do očí našeho protějšku. Koupání ve vaně při svíčkách je považováno za samotný vrchol romantiky.

Švýcarsko: Curych - město bankéřů-VIDEO
Publikováno: 26.10.2011
Pro turistu je Curych především město řeky Limmat a nepatrně velkého, o to však krásnějšího historického centra. Pro Švýcary se ale jedná v prvé řadě o finančí metropoli celé země. Kdyby Curych padl, padla by i švýcarská ekonomika, proslulá skoro stejně jako jejich hodinky. A tak není divu, že se Curychu také říká město bankéřů a jeho obyvatelům finančníci moderní doby.

Švýcarsko: Curych s nádechem starých časů-VIDEO
Publikováno: 26.8.2011
Švýcarský Curych je nejen velmi kosmopolitním městem, ve kterém si každý připadá skutečně jako doma, ale je také oblastí, která na člověka přímo dýchne svou historií. To platí i přesto, že většinu památek zvládne každý v poklidu obejít nejen za jeden den, ale dokonce i za pár hodin. Přesto mu na něj zůstanou vzpomínky, které z hlavy jen tak nevymaže.

Švýcarsko, Engelberg: život po Švýcarsku a klášterní sýr - VIDEO
Publikováno: 5.2.2013
Do benediktinského kláštera, který v údolí pod Titlisem stojí už do roku 1120, jsme se svezli ve velkém stylu – koňským povozem. Na kozlíku seděla mladá Češka, která se snaží ve Švýcarsku vydělat pár kaček.

Švýcarsko, Lucern – čtyři krátké, leč zajímavé zastávky
Publikováno: 9.9.2016
Po Ženevě zavítáme do dalšího zajímavého švýcarského města – Lucernu. Najdete jej ve středu Švýcarska v kantonu stejného jména (v celém kantonu žije podobný počet obyvatel jako v Brně). Jaké jsou jedny z nejzajímavějších míst v tomto malebném městě ležícím na Lucernském jezeře?

Švýcarsko, Rheinfall – největší evropské vodopády
Publikováno: 22.9.2016
Valící se voda, svěží vodopádové mrholení a výstup do srdce Rýnských vodopádů zaručuje skvělý zážitek pro cestovatele, dobrodruhy i rodiny s dětmi.

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru I
Publikováno: 26.8.2016
Při našem cestování po celém světě dnes zůstaneme v Evropě. Naším konkrétním cílem bude Ženeva, jíž se přezdívá hlavní město míru. Ženeva je druhým největším městem Švýcarska (po Curychu). Je známá jako domov mnoha mezinárodních organizací (WHO, CERN, OSN atd.) a mezi její ikonické dominanty patří Palác národů (Palais des Nations), o kterém si povíme ve druhém díle.

Švýcarsko: Basilej a okolí I.
Publikováno: 27.10.2013
Město Basel (Basilej), ležící v severozápadní části Švýcarska při hranicích s Francií a Německem, jsem navštívila již dvakrát.

Švýcarsko: Engelberg pod horou Titlis
Publikováno: 25.5.2015
Resortní město Engelberg je startovní místo našeho výletu. Je známé pro bohatou síť cyklostezek a pěších stezek. Na své si zde v zimě přijdou i lyžaři. Engelberg se nachází, dá se říci, ve středu Švýcarska v kantonu Obwalden v nadmořské výšce 1050 m n. m.

Švýcarsko: výšlap na Brunni a prohlídka města Gruyéres
Publikováno: 6.10.2016
V centrálním Švýcarsku u městečka Engelberg se rozkládá několik alpských vrcholů a my se rozhodli vydat na horu Brunni. Naším cílem byla chata Brunnihütte, která leží ve výšce 1 860 metrů nad mořem. Celou trasu můžete absolvovat pěší túrou, ale i lanovkou, která vám rozhodně ušetří spoustu sil (nikoliv však peněz). Pokud však zvolíte lehčí tempo a budete mít tak krásné počasí jako my, tahle hora vás prostě donutí vystoupat až do cíle.


Souvisejicí fotogalerie

Švýcarsko: Cestou na horu Jungfrau
Krásná krajina a dech tající vrcholky hor nás provází cestou na nejvýše položenou železniční stan...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2017
Nenechte si ujít netradiční fúzi divadla, cirkusu a folkloru v podobě inscenace Younák, kterou můžete vidět 5 a 6. prosince ve Staré tržnici v Bratislavě.
18.11.2017
Katalogový či internetový prodej zájezdů? Katalogy jsou prostě potřeba. Lidé jsou na ně zvyklí a pro provizní prodejce jsou nutností. Cestovní kancelář Čedok vydala pro sezonu 2018 hned 8 samostatných katalogů, které přehledně dělí celý svět.
17.11.2017
Bardějovské lázně a severovýchod Slovenska jsou opět atraktivnější i pro rodinnou dovolenou. V lázních a jejich okolí přibyl třetí léčivý singletrack, tentokrát určený pro rodiny s dětmi.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BOSNA A HERCEGOVINA:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 19. 11. 2017
svátek:Alžběta
dnes:
neděle 19.11.
6 °C
zítra:
pondělí 20.11.
5 °C