www.infoglobe.cz » Švýcarsko: Zoologická zahrada v Curychu

Švýcarsko: Zoologická zahrada v Curychu

Publikováno: 12.11.2017
Největší švýcarské město Curych nabízí mnoho nádherných míst na procházky či smysluplné trávení volného času. Jedním z nich je i místní zoologická zahrada (ZOO Curych), která je domovem pro více než 375 druhů zvířat.

Zoologická zahrada se nachází v místní části Fluntern, v dolní části hornatého výběžku nazývaného Zürichberg (ulice Zürichbergstrasse). Jen pro zajímavost uvádíme, že nedaleko sídlí i ústředí mezinárodní fotbalové asociace FIFA. Dostupnost lokality je zajištěna hromadnou autobusovou i tramvajovou dopravou.

zoologická zahrada

zoologická zahrada   zoologická zahrada

Vstoupíte do světa divoké a nespoutané přírody, kde kraluje přes 4 500 různorodých zvířat ze šesti kontinentů. Celá zahrada je rozdělena do zón, a tak postupně projdete Eurasii, Jižní Ameriku, Afriku či Madagaskar. V jednotlivých částech uvidíte a i pocítíte různé typy ekosystémů, které navzdory velké návštěvnosti poskytují zvířatům útočiště v případě, že si chtějí od turistů odpočinout.

zoologická zahrada

zoologická zahrada   zoologická zahrada

Curyšská zoologická zahrada se postupně zvětšuje, aby již brzy mohla obohatit nadšence přírody o australský pavilon nebo nový výběh v podobě savany. Prozatím však jednou z hlavních atrakcí zůstávají tučňáci a asijští sloni, kteří jsou  umístěni ve stavbě s velkou kupolí a s podvodními průzory. Díky výjimečnosti zařízení a uspořádání budovy je stavba řazena mezi nejlepší domov pro slony v zajetí na světě. 

zoologická zahrada

Úžasná je i procházka Jihoamerickým horským mlhovým lesem, starým statkem (Zoolino) nebo Exotáriem, kde jsou četná akvária a terária. Velkolepá je i Masoala – hala s dešťovým pralesem.

zoologická zahrada

zoologická zahrada   zoologická zahrada

Zoologická zahrada v Curychu je součástí celosvětového projektu šlechtění vybraných druhů. Najdete tu např. sibiřské tygry, želvu sloní z Galapág a sněhové leopardy. Zoo byla otevřena v r. 1929 a hned v prvním týdnu návštěvnost překonala všechna očekávání. Avšak postupem času si zahrada prošla výskytem vysoce nakažlivých nemocí (slintavka a kulhavka), hospodářskou krizí, tuhými zimami, následky druhé světové války či útěky nebezpečných zvířat, což přispělo k jejímu pozvolnému úpadku. Opětovný nárůst zájmu ze strany veřejnosti zaznamenala v roce 1954, kdy zavedla popisné tabulky, které stručně informovaly návštěvníky o příslušném druhu. Tuto novinku si zakrátko osvojily i mnohé další zoologické zahrady. Od těch dob se zvířecímu ráji skutečné daří.

zoologická zahrada

zoologická zahrada   zoologická zahrada

Mezi největší úspěchy zoo určitě patří prvenství v Evropě v odchování mláďat želvy sloní, chov endemického druhu ptáka (Atelornis pittoides) a dalších zvířat z Madagaskaru nebo vylíhnutí vzácného krokodýla siamského (Crocodylus siamensis).

zoologická zahrada

Procházka po zoologické zahradě vám zabere několik hodin, proto si zvolte skutečně pohodlnou obuv.

zoologická zahrada

Curyšská zoologická zahrada je krásná, rozmanitá a nabízí nevšední přírodu nedaleko rušného centra. Proto pokud navštívíte Curych, její návštěvu určitě nevynechejte.

GPS: 47°23'02.6"N 8°34'25.2"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mário Lipovský

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Švýcarsko, Curych – návštěva vědeckého muzea
Publikováno: 3.12.2017
Dnes vás opět zavedeme do Curychu. Tentokrát navštívíme Spolkovou vysokou technickou školu (ETH Curych), která patří mezi přední světové univerzity zabývající se novými technologiemi a přírodními vědami.

Švýcarsko: Na vodě u Curychu - VIDEO
Publikováno: 24.5.2011
Když se řekne romantika, málokdo si představí něco, co nemá nic společného s vodou. Romantické je šumění mořských vln i svítání nad řekou. Pohled skrze hladinu nás dojímá skoro stejně jako pohled do očí našeho protějšku. Koupání ve vaně při svíčkách je považováno za samotný vrchol romantiky.

Švýcarsko, Winterthur – návštěva Technoramy a zámku Hegi
Publikováno: 26.11.2017
Pár kilometrů jihozápadně od Curychu (cca 30 km) se nachází počtem obyvatel šesté největší město Švýcarska – Winterthur. V současnosti je město považováno za centrum služeb a špičkových technologií. Tento přívlastek nás zaujal natolik, že jsme se tam vydali.

Švýcarsko: Curych - město bankéřů-VIDEO
Publikováno: 26.10.2011
Pro turistu je Curych především město řeky Limmat a nepatrně velkého, o to však krásnějšího historického centra. Pro Švýcary se ale jedná v prvé řadě o finančí metropoli celé země. Kdyby Curych padl, padla by i švýcarská ekonomika, proslulá skoro stejně jako jejich hodinky. A tak není divu, že se Curychu také říká město bankéřů a jeho obyvatelům finančníci moderní doby.

Švýcarsko: Curych s nádechem starých časů-VIDEO
Publikováno: 26.8.2011
Švýcarský Curych je nejen velmi kosmopolitním městem, ve kterém si každý připadá skutečně jako doma, ale je také oblastí, která na člověka přímo dýchne svou historií. To platí i přesto, že většinu památek zvládne každý v poklidu obejít nejen za jeden den, ale dokonce i za pár hodin. Přesto mu na něj zůstanou vzpomínky, které z hlavy jen tak nevymaže.

Švýcarsko, Engelberg: život po Švýcarsku a klášterní sýr - VIDEO
Publikováno: 5.2.2013
Do benediktinského kláštera, který v údolí pod Titlisem stojí už do roku 1120, jsme se svezli ve velkém stylu – koňským povozem. Na kozlíku seděla mladá Češka, která se snaží ve Švýcarsku vydělat pár kaček.

Švýcarsko, Lucern – čtyři krátké, leč zajímavé zastávky
Publikováno: 9.9.2016
Po Ženevě zavítáme do dalšího zajímavého švýcarského města – Lucernu. Najdete jej ve středu Švýcarska v kantonu stejného jména (v celém kantonu žije podobný počet obyvatel jako v Brně). Jaké jsou jedny z nejzajímavějších míst v tomto malebném městě ležícím na Lucernském jezeře?

Švýcarsko, Rheinfall – největší evropské vodopády
Publikováno: 22.9.2016
Valící se voda, svěží vodopádové mrholení a výstup do srdce Rýnských vodopádů zaručuje skvělý zážitek pro cestovatele, dobrodruhy i rodiny s dětmi.

Švýcarsko, Ženeva – hlavní město míru I
Publikováno: 26.8.2016
Při našem cestování po celém světě dnes zůstaneme v Evropě. Naším konkrétním cílem bude Ženeva, jíž se přezdívá hlavní město míru. Ženeva je druhým největším městem Švýcarska (po Curychu). Je známá jako domov mnoha mezinárodních organizací (WHO, CERN, OSN atd.) a mezi její ikonické dominanty patří Palác národů (Palais des Nations), o kterém si povíme ve druhém díle.

Švýcarsko: Basilej a okolí I.
Publikováno: 27.10.2013
Město Basel (Basilej), ležící v severozápadní části Švýcarska při hranicích s Francií a Německem, jsem navštívila již dvakrát.

Švýcarsko: Engelberg pod horou Titlis
Publikováno: 25.5.2015
Resortní město Engelberg je startovní místo našeho výletu. Je známé pro bohatou síť cyklostezek a pěších stezek. Na své si zde v zimě přijdou i lyžaři. Engelberg se nachází, dá se říci, ve středu Švýcarska v kantonu Obwalden v nadmořské výšce 1050 m n. m.

Švýcarsko: výšlap na Brunni a prohlídka města Gruyéres
Publikováno: 6.10.2016
V centrálním Švýcarsku u městečka Engelberg se rozkládá několik alpských vrcholů a my se rozhodli vydat na horu Brunni. Naším cílem byla chata Brunnihütte, která leží ve výšce 1 860 metrů nad mořem. Celou trasu můžete absolvovat pěší túrou, ale i lanovkou, která vám rozhodně ušetří spoustu sil (nikoliv však peněz). Pokud však zvolíte lehčí tempo a budete mít tak krásné počasí jako my, tahle hora vás prostě donutí vystoupat až do cíle.


Souvisejicí fotogalerie

Švýcarsko: Cestou na horu Jungfrau
Krásná krajina a dech tající vrcholky hor nás provází cestou na nejvýše položenou železniční stan...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2018
Máte-li rádi lyžování, nezapomeňte, že ve dnech od 25. do 28. ledna se uskuteční jubilejní 45. ročník akce Bílá stopa v lyžařském středisku Skalka u Kremnice.
23.1.2018
Pardubický kraj pořádá ve dnech 28. ledna až 2. února zimní olympiádu dětí a mládeže, na které se bude prezentovat 1 300 talentovaných sportovců v kategorii mladších a starších žáků. Zahajovací ceremoniál v Tipsport areně je od 15 hodin.
22.1.2018
Milovníci královského moku, přijďte na Den svatojurských sklepů, který se již tradičně uskuteční během posledního lednového víkendu – 26. a 27.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 1. 2018
svátek:Milena
dnes:
středa 24.1.
8 °C
zítra:
čtvrtek 25.1.
10 °C