www.infoglobe.cz » Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi I.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi I.

Publikováno: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patří mezi jeden z nejzajímavějších architektonických komplexů, které můžete na Ukrajině najít.

Kyjevsko-pečerská lavraKyjevsko-pečerská lavra je unikátní klášterní celek, který byl zanesen organizací UNESCO do seznamu památek světového kulturního dědictví. Nachází se v Kyjevě a jedná se o pravoslavný mužský klášter, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších klášterů v oblasti Kyjevské Rusi. Celek je tvořen nadzemní částí (náboženské stavby) a podzemní částí (jeskyně).

Začátky Kyjevsko-pečerské lavry sahají do roku 1051, když se mnich Antonij ubytoval v jeskyni ve svahu hory. Brzy se k němu připojili další stejně smýšlející mniši, kteří začali jeskyně rozšiřovat a později, když už podzemní jeskyně nestačily, začali stavět první nadzemní stavby. Klášter Kyjevsko-pečerská lavrabyl pojmenován podle: pečera – jeskyně a lavra označuje status kláštera, který získávaly velké a významné kláštery svou rozsáhlostí, připomínající spíše menší městečka s uličkami (v překladu z řeckého „lavra“ – ulice).  

Klášter se stavěl po mnoho století. Knížata a bojaři podporovali mnichy, darovali jim zlato, stříbro a půdu s rolníky. V 11. - 12. století byl postaven Uspenský chrám, kostel Jana Křtitele, Kostel nad branou svaté Trojice, kostel Spásy na Berestově, Trapeznaya palata (refektář – jídelna mnichů) a celý areál kláštera byl obehnán kamennou zdí o šířce přibližně 2 metrů.

V roce 1240 do Kyjeva vtrhly mongolské hordy chána Bátú a klášter byl velice poškozen. K jeho dalšímu ničení došlo během vpádu krymského chána Mengli-Gyreja do Kyjeva.   

Klášter hrál významnou úlohu v rozvoji ukrajinské kultury – podobu chrámu zdokonalovalo mistrovství architektů a malířů a byla zde založena také první tiskárna na Rusi. V lavře žili a pracovali známí letopisci, spisovatelé, vědci, malíři, lékaři nebo Kyjevsko-pečerská lavravydavatelé. Právě zde letopisec Nestor napsal „Pověst vremennych let“ – hlavní zdroj současných poznatků o Kyjevské Rusi.

Po velkém požáru v roce 1718 začala rekonstrukce zničených budov a výstavba nových. Díky tomu se v polovině 18. století stala Kyjevsko-pečerská lavra velkým klášterem s plochou téměř 30 ha. Všichni ruští panovníci věnovali lavře velkou pozornost – Petr Veliký, Kateřina a také Mikuláš II., kteří lavru navštěvovali a darovali mnichům zlaté kříže, svítilny či dokonce desky náboženských knih poseté diamanty. Po revoluci roku 1917 se k moci dostali komunisté a zkonfiskovali veškerý klášterní majetek. Samotný klášter zavřeli a za nějaký čas zde otevřeli muzeum. Během druhé světové války, v roce 1941, byl Uspenský chrám vyhozen do povětří Kyjevsko-pečerská lavraa dodnes se neví, kdo byl aktérem – zda Němci nebo odbojáři.

V současnosti je na území památkové rezervace velké 28 ha rozmístěno 122 architekturních památek z období 11. - 18. století. Území lavry je rozděleno na dvě části – Horní a Dolní. Horní lavra je národní historicko-kulturní památka a v Dolní lavře se nachází mužský klášter.

Jeskyně Kyjevsko-pečerské lavry představují systém podzemních chodeb, které se skládají ze dvou částí – blízkých a dalekých. Ze začátku žili v jeskyních mniši, kteří zde později pohřbívali zemřelé, mezi kterými je mimo jiné pochován i letopisec Nestor. V některých podzemních kobkách žili mniši poustevníci, kteří zasvětili celý život modlitbám. Ve zdech jeskynních chodeb zůstala dochovaná okénka, přes která se podávalo jídlo a pití.

 

Příště: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi II.

 

Text/foto: Maxim Kucer

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, SR: Pomoc pro Ukrajinu
Publikováno: 1.3.2022
V těchto dnech jsme svědky ruské vojenské invaze na Ukrajinu čehož důsledkem jsou nejen ztráty na životech, ale i omezení přístupu k základním životním potřebám obyvatelstva. Proto se mimovládní organizace i dobrovolníci spojili a vytvořili víceré finanční i materiální sbírky určené na zmírnění následků válečného konfliktu.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi II.
Publikováno: 19.10.2011
Dnes se podíváme na chrámy, kterými je Kyjevsko-pečerská lavra doslova posetá.

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslavné církve
Publikováno: 21.9.2011
Michajlovský chrám je jedním z nejvýraznějších chrámů nejen v Kyjevě, ale také na Ukrajině.

Ukrajina: Virtuální procházka válkou postižených měst
Publikováno: 5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.

Ukrajina: Kyjev - Památník hladomoru - vzpomínky na peklo
Publikováno: 28.9.2011
Ukrajina, jakožto jedna ze svazových republik SSSR, byla přímým svědkem ukrutností, které komunistický režim páchal na svých obyvatelích. Ukrajina nechala postavit působivý památník, který má připomínat jeden z největších zločinů, které se jí v historii staly.


Souvisejicí fotogalerie

Ukrajina, Lvov – kulturní skvost
Pojďme se alespoň virtuálně podívat do města Lvov, které leží poblíž hranice Ukrajiny s Polskem. ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X