www.infoglobe.cz » Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi II.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi II.

Publikováno: 19.10.2011
Dnes se podíváme na chrámy, kterými je Kyjevsko-pečerská lavra doslova posetá.

Chrámy  Kyjevsko-pečerské lavry

Kyjevskopečerská lavraPůvodní zástavba Kyjevsko-pečerské lavry se nám zachovala do současnosti. Klášter je umístěn na vysokých kopcích, mezi nimiž leží hluboký příkop, dělící stavbu na Horní lavru a Dolní lavru. Každý z celků tvoří několik chrámů, administrativních, obytných a hospodářských budov.

V horním areálu vedle Uspenského chrámu (hlavní chrám Kyjevsko-pečerské lavry) jsou rozmístěné klášterní cely, hospodářské budovy, tiskárna, klášterní nemocnice a dílny. Zde se také nachází Velká zvonice a klášterní refektář (jídelna) s kostelem. Jižněji na úpatí kopce je umístěn vstup do Bližních jeskyň a na samotném jižním vrchu se nachází vstup do Dálných Kyjevskopečerská lavrajeskyň. Všechny součásti lavry jsou odděleny vysokými kamennými zdmi, vzájemně spojené branami a galerií.

Do areálu Horního kláštera vede čtveřice bran: Západní (Svatá brána s Kostelem nad branou Svaté Trojice), Severní (Ekonomická brána s Kostelem Všech Svatých), Východní a Jižní (neboli Jeskynní brána). Hlavním vchodem do lavry je Svatá brána. Nad Svatou bránou se nachází Kostel Svaté Trojice, který je ze všech zachovalých nejstarším a byl postaven ve 12. století Mikulášem Svatošou, pravnukem Jaroslava Moudrého. Kyjevskopečerská lavra

Hlavním chrámem Kyjevsko-pečerské lavry je Velký Pečerský kostel - známý také jako Uspenský chrám, který leží naproti Svaté bráně uprostřed ústředního náměstí Horní lavry. Podle letopisce Nestora byl kamenný kostel založen v roce 1072. Všechny svaté ostatky lavry byly vždy uschovány v tomto chrámu.  Interiér chrámu byl vyzdoben freskami a mozaikami a velkým vyřezávaným ikonostasem ze dřeva (22 m). V chrámu bylo pochováno více než 300 významných osob z různých oblastí veřejného života.

Kyjevskopečerská lavraDalšími velice významnými chrámy lavry jsou kostel Proměnění Páně (Preobraženija Gospodňa) a Spása na Berestově, který je velice cennou architekturní a historickou památkou.

Blízko Uspenského chrámu se nachází chrám Na počest Antonia a Feodosija Pečerských s refektářem (též se používá název Trapezni kostel). Stavba vznikla v letech 1893 -1895 a je spojená s klášterní jídelnou. Na východě s chrámem hraničí Kostel Zvěstování Panny Marie a na západě Dům představených lavry nebo-li Kyjevských metropolitů. V současnosti se v těchto prostorách nachází Muzeum ukrajinského užitého uměni.

Nedaleko stojí nejvyšší a nejmajestátnější budova lavry - Velká zvonice. Byla postavena mezi roky 1731-1745, na výšku měří 96,5 metru a tloušťka zdí v přízemí má neuvěřitelných 8 metrů. Ve třetím podlaží budovy byly umístěny zvony, jejichž celková hmotnost byla kolem 82 tun. Kyjevskopečerská lavra

Na východ od Uspenského chrámu se nachází tiskárna Kyjevsko-pečerské lavry. Tiskárna byla zřízena známým vědcem a osvícencem Jelisejem Pleteneckým v roce 1615. Prvním tištěným dílem byl Časoslov (1616-1617), sloužící jako učebnice pro studium čtení a psaní. Celkem zde bylo vydáno 100 tisíc výtisků různých publikací, pro které byla charakteristická náročná výtvarná úprava, krásné tištěné písmo a originální rytiny.

Z hlavního nádvoří mezí budovami bývalé tiskárny a školou ikonopisu vede sestupující cesta, která končí u Jeskynní brány.

Text/foto: Maxim Kucer



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi I.
Publikováno: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patří mezi jeden z nejzajímavějších architektonických komplexů, které můžete na Ukrajině najít.

ČR, SR: Pomoc pro Ukrajinu
Publikováno: 1.3.2022
V těchto dnech jsme svědky ruské vojenské invaze na Ukrajinu čehož důsledkem jsou nejen ztráty na životech, ale i omezení přístupu k základním životním potřebám obyvatelstva. Proto se mimovládní organizace i dobrovolníci spojili a vytvořili víceré finanční i materiální sbírky určené na zmírnění následků válečného konfliktu.

Ukrajina: Virtuální procházka válkou postižených měst
Publikováno: 5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslavné církve
Publikováno: 21.9.2011
Michajlovský chrám je jedním z nejvýraznějších chrámů nejen v Kyjevě, ale také na Ukrajině.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X