www.infoglobe.cz » Víte, že? Kutnohorská kostnice

Víte, že? Kutnohorská kostnice

Publikováno: 26.6.2011
Dnes navštívíme jedno z nejpozoruhodnějších míst, které lze v naší zemi najít - kutnohorskou kostnici. Místo, kde se mrtvý odkaz dávných časů setkává s živými z celého světa.

Necelou hodinu cesty od Prahy se nachází jedno z historicky nejvýznamnějších měst české historie - Kutná Hora. Na jejím okraji leží cisterciácký klášter, jehož největším lákadlem je kaple, a ne ledajaká, jelikož její výzdobu tvoří lidské kosti. Kostnická kaple vznikla původně jako centrální budova hřbitova, který jí dodnes obklopuje. Až shoda náhod učinila toto místo jedním z nejzajímavějších důkazů jedné historické etapy českých dějin. Roku 1278 byl opat zdejšího kláštera vyslán s poselstvím krále Přemysla Otakara II. do Jeruzaléma. Opat s sebou zpátky přivezl hrst hlíny z místa, kde byl ukřižován Ježíš Kristus, z hory Kalvárie. Po svém návratu ji rozesel na kutnohorském hřbitově. Zanedlouho si hřbitov získal pověst svatého místa, kde se k věčnému spánku ukládali nejen kutnohorští občané, ale i lidé ze všech koutů Evropy, zvláště z Bavorska, Polska i Belgie. Samotný příběh kostnice je však spojen především s další významnou událostí českých dějin. Morové rány, které českou zemi postihly na počátku 13. století, měly za následek více než 30 000 obětí. Ty byly na zdejším hřbitově pohřbívány, ale hlavním impulzem k ukládání ostatků do kaple byly až o sto let později husitské války, během nichž došlo i k vypálení zdejšího kláštera. V té době zde již stála kaple Všech svatých, vystavěná na základech již zaniklého kostela. Její kryptu pak tvoří právě kostnice, která se počínala plnit především právě v době husitských tažení tímto krajem. Celkově jsou zde uloženy ostatky až 40 000 obětí husitských válek. Kaple v unikátním barokně-gotickém slohu nese výzdobu významného architekta Jana Blažeje Santini Aichela. Lebky, kosti, vše se dalo využít jako umělecký prvek a výzdoba, která tak dodnes vytváří ponurou a něčím i mystickou atmosféru tohoto hojně navštěvovaného místa. Další významnou událostí bylo zrušení kláštera v roce 1784 výnosem císaře Josefa II. Celý majetek pak přešel do vlastnictví rodu Schwarzenbergů z Orlíka. Práce na úpravě výzdoby kostnice byly zadány řezbáři Františku Rintovi a ten se tohoto úkolu ujal velmi radikálně. Spolu s členy své rodiny namáčel tisíce kostí do chlorového vápna, které se tak vybělily a zároveň desinfikovaly. Z původních šesti pyramid zrušil čtyři a kosti z nich využil na novou výzdobu. Celá práce mu trvala 3 roky.

Asi největší zájem z Rintova díla vzbuzuje pozoruhodný a do jisté míry i morbidní lustr, visící ve středu kostnice, sestavený ze všemožných kostí a lebek … Pod ním na dlažbě je pak patrný vchod do podzemní hrobky, kde je pochováno několik významných kutnohorských měšťanů. Před jednou ze čtyř kostěných pyramid je možné obdivovat další Rintovo dílo, kterým je erb Schwarzenbergů, který je tvořen jak jinak, než z lidských ostatků.

Kostnice se tak stala společným hrobem pro několik desítek tisíc lidí. Toto ojedinělé dílo však není samoúčelné. Krypta je nejen místem odpočinku, svědectvím doby, ale především symbolem setkání živých s mrtvými. Snad každý návštěvník si zde uvědomí fakt smrti a hodnoty věčnosti. Geometricky přesné uspořádání kostí má vést k zamyšlení nad námi samými a má nás dovést ke vzájemné harmonii a uvědomění si zodpovědnosti za vlastní i cizí životy.

Kostnice je dnes součástí uceleného systému historických památek města Kutné Hory, které krom ní zahrnují vstup do několika významných kostelů, mezi něž patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, Svatá Barbora, vedle níž se nachází neméně zajímavá jezuitská kolej. Památky lze navštívit v rámci jedné vstupenky, která nabízí hned několik vstupů do většiny turisticky atraktivních lokalit, a to v různých kombinacích, takže si vybere skutečně každý návštěvník tohoto královského města.

Info o kostnici:

Kostnice je dobře dostupná jak automobilem přes Kolín nebo po "kutnohorské silnici" po trase Říčany - Kostelec nad Černými lesy.

Vlakové nádraží je vzdáleno asi 1km a cesta z něj zabere cca 15 minut pohodlnou cestou na okraji města.   

Kostnice je otevřena denně:
listopad - únor 9 - 16h
duben - září 8 - 18h
říjen - březen 9 - 17h
zavřeno je pouze 24.a 25. prosince
vstupné 60,- Kč
studenti 40,- Kč

 

text: Jan Chaloupka

foto: Jan Chaloupka a Tereza Překlasová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Kutná Hora: rodný dům Mikuláše Dačického
Publikováno: 13.5.2017
Měšťanský dům z 15. století prošel v roce 2015 rozsáhlou rekonstrukcí. Od února 2016 slouží tato znovuobnovená kulturní památka jako vzdělávací a kulturní centrum. Historický dům je sice moderně vybaven, ale několik dochovaných prvků se podařilo zrestaurovat a citlivě začlenit.

Víte, že? Brno - Kostnice u sv. Jakuba
Publikováno: 29.7.2012
Moravská metropole má již více jak měsíc o jedno lákadlo navíc a rozhodně ne ledajaké. Tak trochu pozapomenutý odkaz historie v podobě desítek tisíc lidských ostatků byl doslova sestaven do podoby působivé expozice, která svým rozsahem nemá ve střední Evropě obdoby.

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?

ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO
Publikováno: 25.5.2010
Procházka Kutnou Horou se promění ve sprint, budete-li chtít vidět všechny její památky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí snad ani víkend.


Souvisejicí videa

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika
Podzemí klatovského jezuitského kostela zasvěceného Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignác...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X