www.infoglobe.cz » Východní Slovensko: Hrad Krásná Hôrka

Východní Slovensko: Hrad Krásná Hôrka

Publikováno: 22.3.2012
Ve 13. století se začala psát historie národní kulturní památky, hradu Krásná Hôrka, který je v dnešní době součástí SNM - Muzea Betliar. V roce 2011 prošly prostory hradu rekonstrukcí a návštěvníci zde měli možnost shlédnout mimořádně cenné sbírky. Ale v sobotu 10. března 2012 vypukl na hradě rozsáhlý požár, který zničil všechny střechy, včetně interiéru horního gotického hradu.

Historie

Uprostřed Gemerské země se nad obcí Krásnohorské Podhradí tyčí jeden z mála téměř kompletně dochovaných hradů, který je díky umělecko-historickému dědictví lákadlem pro návštěvníky z celého světa. Jeho základy sahají do raného středověku, kdy začal rod Ákošovců rozprodávat majetek rodům Batizovců a Máriássyovců a ti začali jako první stavět hrad. Samozřejmě nelze hovořit o hradu, jaký známe dnes, protože šlo o opevněnou obytnou gotickou věž na samém vrcholu vápencové skály zvanou také donjon.

 

Krásná Hôrka


Rod Ákošovců později označován jako rod Bebekovců zjistil, že prodané majetky měly mnohem vyšší hodnotu, především kvůli nerostnému bohatství nacházející se v okolí hradu. Začali se tedy soudit o navrácení Krásné Hôrky s rodem Máriássyovců. Spor trval několik desetiletí, ale výsledkem bylo v roce 1352 definitivní získání panství rodem Bebekovců, který rozšiřoval a přebudovával hrad dlouhých 300 let. V 16. století František Bebek významnou měrou zmodernizoval tuto pevnost, a to hlavně z důvodu potřeby a obav tureckých nájezdů, a to tak, že vybudoval nový fortifikační (opevňovací) systém: opevnění půdorysu nepravidelného trojúhelníku s třemi mohutnými nárožními baštami. Krátce po této přestavbě se začala tradovat legenda o krutosti hradního pána, který dal shazovat zvony z věží kostelů a následně z nich odlévat děla. Pravdivost této legendy potvrzuje největší sbírka původních bronzových děl v rámci Slovenska v Muzeu Betliar. Krutost Františka Bebeka se potvrdila i při zajetí a popravení protestantského kazatele Ondřeje Fischera. Tímto činem si chtěl vylepšit své jméno v očích katolické církve, v té době ohrožované reformačním hnutím. Františkova zákeřnost se projevila i při odhalení falešné mincovny, kdy se samotný "spolupenězokazec" Bebek postaral o rychlé popravení svého "partnera", hradního kapitána muránského hradu Matěje Base. V roce 1556 bojoval s pomocí tureckých vojsk proti císaři a stal se i obhájcem evangelíků, a to se mu stalo osudným. Vyhlásili ho za vlastizrádce, zbavili ho majetků a pravděpodobně v roce 1558 i zavraždili.

Krásná Hôrka


Následně se hrad dostal pod správu císařského dvora. Zajímavé je, že za osm let vystřídal sedm pánů. Jedním z posledních byl Petr I. Andrássy, první Andrássy na Krásné Hôrce a na Gemeru vůbec. Nastala 400letá vláda vlivného rodu, který se nesnažil výrazně měnit pevnost, spíše ji "obohacovat" o další paláce. V 17. století byl postaven střední hrad, který měl pravděpodobně reprezentační účel. V roce 1883 přivítali Andrássyovci významného hosta, romantického spisovatele Móra Jókaiho, který sbíral podklady pro svůj historický román. Toto dílo proslavilo nejen Krásnou Hôrku, ale i Levoču i mnohé historické postavy uherských dějin. Poslední přestavba hradu, která se označuje i za historickou, proběhla v sedmdesátých letech 18. století. Mohutná jihovýchodní bašta byla přebudována na bohatě zdobenou kapli se vzácným inventářem.

Začátkem 19. století už stará pevnost neposkytovala majitelům dostatečné pohodlí a proto ji opustili a přestěhovali se do nedalekých zámků. V roce 1817 po zásahu blesku hrad vyhořel, ale tehdejší majitelka hradu považovala za důležité dát tento symbol rodu opravit. Jednalo se však pouze o nejnutnější záchranu. Rod Andrássyovců definitivně opustil hrad i zemi v roce 1944 v důsledku vyvlastnění a znárodnění hradu Benešovými dekrety. Od roku 1948 byl hrad prohlášen za státní majetek a o 13 let později za národní kulturní památku.

Současnost

Protože hrad Krásná Hôrka nepodlehl válečnému ani poválečnému plenění, dochovaly se zde sbírky zbraní vystavované již v 19. století, dobové fotografie, původní hradní kuchyně, hudební salonek, pohřební kočár hraběnky Františky z roku 1904, brnění převážně ze 16. - 17. století, mimořádně vzácné renesanční křeslo, pocházející z Rimini (1450), historický nábytek, malby a množství dalších exponátů nevyčíslitelné hodnoty.

Toto vše mohli návštěvníci vidět v této unikátní pevnosti do 10. března 2012. Právě v tento den se stalo neštěstí, které mělo pro hrad katastrofální následky. Vlivem nedbalosti místních mladíků vzplál oheň, který přeskočil na dřevěnou konstrukci střechy a tím pádem došlo ke vznícení a požáru. Naštěstí se pohotovým pracovníkům muzea, dobrovolníkům a záchranným složkám podařilo zachránit více než 90% vzácného inventáře hradu a oheň uhasit. Krátce po tomto neštěstí se Slovenské národní muzeum obrátilo na lidi, instituce i organizace s prosbou o pomoc a vyhlásilo veřejnou sbírku na veřejně prospěšný účel obnovy a ochrany kulturní památky hradu Krásná Hôrka.

Krásná Hôrka

Veřejná sbírka proběhne na celém území Slovenské republiky od 13. března 2012 do 13. března 2013 a to poukazem dobrovolných finančních prostředků na zvláštní účet veřejné sbírky 7000 443743/8180, vedený ve Státní pokladně, přímo, poštovními poukázkami nebo převodem z účtu přispěvatele. Za sbírku odpovídá PaedDr. Rastislav Púdelka, generální ředitel Slovenského národního muzea, který předem děkuje všem za nezištnou pomoc při obnově tohoto symbolu Slovenska.

Text: Oskár Mažgút
Foto: SNM, Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Muzeum v zámečku Betliar
Publikováno: 16.9.2010
Zámeček (kaštieľ) Betliar patří mezi nejkrásnější zachovaná šlechtická sídla na Slovensku. Ukrývá se uprostřed rozsáhlého parku ve stejnojmenné obci nedaleko Rožňavy.

SR, Košice – město se zlatým pokladem
Publikováno: 24.12.2015
Příliš dlouho jsme nebyli na návštěvě druhého největšího města Slovenska – Košic. Rozhodli jsme se to napravit – sbalili jsme si věci, sedli do auta a vyrazili směr východ.

SR, Košice – prohlídka muzea
Publikováno: 31.12.2015
Metropole východu nás přivítala s otevřenou náručí a hned nám nabídla to nejvzácnější – pohled na Košický zlatý poklad. Důkladně a s nadšením jsme si ho prohlédli a pokračovali jsme do dalších zajímavých muzejních zákoutí.

SR, Košice – Hlavní ulice I
Publikováno: 14.1.2016
Po návštěvě Východoslovenského muzea jsme se vydali na procházku chloubou Košic – Hlavní ulicí, kde se nachází většina nejvýznamnějších historických památek.

SR, Galmus: unikátní Šiklavá skála – VIDEO
Publikováno: 12.4.2016
Pokud máte rádi méně známá přírodní místa, tak právě v dnešním článku vás zavedeme do horské oblasti Galmus, která se nachází na severu Volovských vrchů, přibližně 20 kilometrů od města Spišská Nová Ves nebo kousek od Krompach.

SR, Betliar – historický park
Publikováno: 4.5.2016
Malebná obec Betliar se nachází přibližně 3 kilometry od okresního města Rožňava. Kromě nejnavštěvovanějšího stejnojmenného zámečku jihovýchodního Slovenska nabízí také procházku po vskutku nádherném přírodním parku, který začal psát svou historii již koncem 18. století.

SR, Rožňava – kráska Gemeru
Publikováno: 16.1.2022
Region Gemer je bohatý na krásnou přírodu a historická místa, z nichž jedno dnes navštívíme. Naším cílem bude okresní město Rožňava, které leží ve stejnojmenné kotlině, obklopené majestátními Volovskými vrchy a unikátním Slovenským krasem.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhlídková věž
Publikováno: 25.4.2018
V následujících řádcích zavítáme na východní Slovensko, kde navštívíme světoznámou vinařskou oblast Tokaj. Naším cílem však nebudou vinné sklepy, ale nevšední rozhledna, která je unikátní svým tvarem i výhledem.

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka I
Publikováno: 23.2.2012
Dnes se společně opět vydáme na východní Slovensko. V našem dvoudílném seriálu navštívíme jednu z nejpozoruhodnějších technických památek na Slovensku – prešovský Solivar.

Krásnohorské Podhradí: hrad Krásna Hôrka
Publikováno: 28.9.2012
Prošlo již 6 měsíců od požáru na hradě Krásná Hôrka, který vypukl 10. března 2012. Redakce Infoglobe se snažila zveřejněním článku alespoň mediálně pomoci vyhlášené veřejné sbírce na záchranu této významné kulturní památky. Prozatím vám přinášíme aktuální stav změn, které se uskutečnily, nebo v blízké budoucnosti uskuteční, na uvedeném kulturním dědictví.

SR: Dolní Zemplín – Viniansky hrad
Publikováno: 6.6.2013
Viniansky hrad, z něhož se do dnešních dnů dochovaly už jen ruiny, stále přitahuje množství turistů.

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí
Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR, Košický kraj – region mnoha tváří III
Publikováno: 30.5.2021
Po návštěvě Čermeľského údolí, Gotické cesty či cyklovýstupu na Kojšovskou hoľu se dnes zaměříme na další atraktivní místa Košického kraje. Budeme objevovat krásy podzemí, unikátní zámeček, velkolepou zoo, a dokonce i gejzír.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Rožňava – turistické centrum Gemeru
V objetí majestátních hor leží město Rožňava, které se může pochlubit řadou výjimečných památek. ...

SR: Prešov – Národní kulturní památka Solivar
Prešovský Solivar je jedna z nejpozoruhodnějších technických památek v rámci Slovenska. Areál pán...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X