www.infoglobe.cz » Vysoké Tatry: Kriváň – symbol Slovenska

Vysoké Tatry: Kriváň – symbol Slovenska

Publikováno: 24.3.2011
I když ne nejvyšší, určitě nejznámější vrch Slovenska je majestátní tatranský štít Kriváň, tyčící se do výšky 2494 metrů nad mořem.

Kriváň nepatří ani mezi nejvyšších 20 štítů Slovenska (je to až 27. nejvyšší vrchol na území SR). Jeho magická silueta s nápadně zakřiveným vrcholem, podle něhož je i pojmenován (od slova „krivý“ = křivý), však přitahovala pozornost básníků, malířů i běžných lidí už od pradávna. Kriváň je doslova opředen pověstmi a legendami. V minulosti byl symbolem posilujícím národní hrdost a identitu, někdy i zneužívaný na politické cíle. Jeho mohutný štít se stal symbolem slovenského národního povědomí a v roce 2005 bylo rozhodnuto, že bude zobrazen i na zadní straně slovenských euromincí s nominální hodnotou 1, 2 a 5 centů. Díky tomu mají tuto dominantu na Slovensku nejenže denně na očích – stačí otevřít peněženku, ale aspoň opticky ji poznají všude na světě, kde se platí euromincemi.

Kriváň si nemůžete splést se žádným jiným vrcholem
Pokud cestujete severní magistrálou ze západu na východ Slovenska, nemůžete si ho nevšimnout nebo dokonce splést s některým jiným tatranským štítem. Kriváň je nejzápadnější z nich a vidět ho lze už z Liptovského Mikuláše, odkud se na něj, podle mnoha jeho obdivovatelů, naskýtá nejkrásnější pohled. Fotografie Kriváně v našem článku vznikly v obci PribyliMuzeum liptovské dědiny v Pribyliněna, v níž jsme se na rutinní cestě z východu na západ Slovenska zastavili na několikahodinovou přestávku, abychom navštívili i krásný skanzen v přírodě – Muzeum liptovské dědiny.
Kriváň, tyčící se v západní části Vysokých Tater na konci dlouhého hřebene kriváňské „rázsochy“, která vybíhá z hlavního hřebene Vysokých Tater z Čubriny, byl, je a bude vyhledáván milovníky vysokohorské turistiky. Z jeho vrcholu se vějířovitě rozbíhá několik hřebenů, avšak pro turistiku jsou důležité hlavně dva, a to jižní a jihozápadní hřeben. Jižní přechází přes Daxnerovo sedlo a Malý Kriváň, níže se rozšiřuje a vytváří široký hřbet končící Nad Pavlovou. Jihozápadní prochází dvěma zjevnými vyvýšeninami – Vyšší a Nižší Priehybou – k zalesněnému Grúniku. Dodnes lze na jižních a jihozápadních svazích Kriváně rozeznat viditelné stopy po důlní činnosti z 15.-18. století. Z vrcholu Kriváně se naskytne neopakovatelný, překrásný panoramatický výhled na západní část slovenských a polských Tater a na Liptovskou kotlinu.

Pohled na Kriváň ze skanzenu v Pribylině 

Významné výstupy na Kriváň

Pravděpodobně jako první na vrchol vystoupali neznámí havíři, avšak první písemně podchycenou túru na vrchol Kriváně podnikl spišskonovoveský evangelický kazatel a přírodovědec Jonáš Andrej Cirbesa se svými přáteli v roce 1772. První zaznamenaný zimní výstup, jehož se zúčastnili T. Wundt a vůdce J. Horvay, se uskutečnil v roce 1884. V průběhu dlouhé historie turistiky v Tatrách navštívilo Kriváň mnoho významných osobností, ať už to byli badatelé, přírodovědci nebo i státníci. Jako památku na výstup saského krále Fridricha Augusta II. (1840) vztyčili uherští monarchisté na štítu obelisk, který však záhy na to zničili slovenští vlastenci, účastníci tzv. národních vycházek. S myšlenkou organizovat národní výstupy na Kriváň – jako symbol svobody a národně osvobozovacího zápasu – přišel slovenský spisovatel a vydavatel Gašpar Fejérpataky-Belopotocký, který poprvé vystoupil na Kriváň se šesti přáteli 24. září 1834. Avšak tradice národních výstupů na Kriváň se naplno rozvinula až 16. srpna 1841, kdy na vrchol Kriváně vyšel Gašpar Fejérpataky-Belopotocký s Ludovítem Štúrem, Jozefem Miloslavem Hurbanem, Michalem Miloslavem Hodžou, Samem Bohdanem Hroboněm a dalšími „národovci“. Největší národní pouť, která měla doslova masový charakter, zorganizoval Štefan Marko Daxner při příležitosti přijetí Memoranda slovenského národa v roce 1861. Od roku 1955 se konají tradiční výstupy na Kriváň, věnované památce SNP (Slovenského národního povstání) a jeho hrdinů v kriváňské oblasti. Jednotlivé ročníky se vždy symbolicky váží k určitému výročí některé významné události v dějinách nebo jubileu některého ze slovenských národovců.

Pohled na Kriváň z cesty u parkoviště před skanzenem

Přístupové trasy na vrchol

Pokud se rozhodnete pokořit tento nádherný tatranský vrchol, potřebujete si na to vyhradit celý den. Jde o celodenní náročnou vysokohorskou túru s namáhavým výstupem i náročným sestupem. Nejčastějším výchozím bodem je lokalita zvaná Tri studničky (1141 m n. m.), takže turista musí zdolat během výstupu výškové převýšení až 1354 metrů. Na rozcestí u staré hájovny TANAPu je třeba vydat se po zelené turistické značce, vedoucí serpentinami na zalesněný svah vrchu Grúnik. Dále trasa pokračuje přes Kosodrevinu a pod Priehybou se stáčí do Kriváňského žlabu, kde se v horní části napojí na modrou turistickou značku, která turisty povede od Jamského plesa až na vrchol Kriváně. Komu se podaří dostat až na vrchol, toho jednoznačně uchvátí překrásný výhled, ať už namíří svůj zrak na kteroukoliv světovou stranu. Na sestup se dá vybrat trasa výstupu nebo některá z jiných značených turistických tras. Vždy je však nutné pohybovat se pouze po vyznačených turistických stezkách!

Druhá mimořádně oblíbená turistická trasa, která vede až na vrchol majestátního Kriváně, začíná na Štrbském Plese u léčebny Solisko. Během tohoto výstupu musí turista počítat se zdoláním až 1285 výškových metrů. Jedná se rovněž o celodenní náročnou vysokohorskou túru, na níž je přísně zakázáno opustit značené chodníky z hlediska bezpečnosti. Od Soliska vede cesta po červené turistické značce. Mírným stoupáním se turista dostane k rozcestí pod Furkotskou dolinu a po červené pokračuje pod hřebenem Sedielkové kopy. Na nejbližším rozcestí dál pokračuje po červené značce, ale na dalším už musí odbočit doprava (stojí tam však za to poodejít ještě několik metrů k Jamskému plesu, které rozhodně stojí za těch pár minut navíc) a pokračovat po modré, která zdatného turistu dovede na samotný vrchol Kriváně.

Text a foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří Výborný



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

SR, Štrba – výlet k Jezírkům lásky
Publikováno: 10.4.2014
Dnes se spolu vydáme na romantickou procházku do místní části Štrbské Pleso v obci Štrba. Konkrétně na místo, které bylo vyhledávané rybáři, ale v současnosti je místem setkávání párů či rodin uprostřed krásné tatranské přírody.

SR: Tatranský národní park – strážce štítů
Publikováno: 8.5.2014
Slovensko je bohatá země nejen na historické, ale i na přírodní krásy. Lesy pokrývají přes 40 procent jeho území a žije v nich množství chráněných a výjimečných druhů rostlin a živočichů, pro které byly vytvořeny různo-charakterová chráněná území. Dnes se vydáme na procházku jedním z nich.

SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.

SR: Vysoké Tatry - zapomenuté Bystré sedlo
Publikováno: 9.2.2014
Jako málokteré místo ve Vysokých Tatrách stojí Bystré sedlo (2314 m n. m.) stranou pozornosti běžného návštěvníka hor. Snad proto, že přímo na trase není žádná chata, která by nabízela jakékoliv osvěžení během celodenní túry, nebo proto, že cesta nedobývá jediný vrchol, potkáme tu jen minimum lidí. O to více si však pobyt v srdci nedotčené tatranské přírody vychutnáme.

SR, Vysoké Tatry – Horská klubovna ve Starém Smokovci
Publikováno: 30.5.2013
Ve Vysokých Tatrách, konkrétně ve Starém Smokovci, začátkem května slavnostně otevřeli Horskou klubovnu pro všechny lidi, kteří rádi chodí do hor. Klubovna v sobě spojuje odpočinek, poznání a služby nejen pro horaly.

Vysoké Tatry: všechny tváře přírody - VIDEO
Publikováno: 16.12.2009
Krása i bolest, takový je nynější obraz nejvyšších slovenských hor. Vichřice, která se prohnala nad Tatrami vryla do známé horské krajiny na desetiletí nesmazatelný vzkaz.

Vítejte v Tatranském knížectví
Publikováno: 30.3.2010
Na přelomu roku vyhlásili ve Vysokých Tatrách Tatranské knížectví. Jeho obyvateli jsou všichni, „kdo nosí Tatry v srdci a neumí si život bez Tater představit“.

Dolina Bielej vody
Publikováno: 20.5.2010
Národní přírodní rezervace se nachází na severní straně Tater v katastru obce Tatranská Javorina v Prešovském kraji. S 13 km je nejdelším údolím Vysokých Tater s množstvím velkých bočních údolí.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství II.
Publikováno: 26.5.2011
Lomnický štít byl dlouho považován za nejvyšší vrchol nejmenších velehor světa – Vysokých Tater. Dnes už ale víme, že nejvyšší je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Lomnický štít (2634 m n. m.) však patří k nejkrásnějším tatranským štítům a díky lanovce, která vás tam pohodlně vyveze, je oblíbeným cílem výletů i pro méně zdatné turisty, rodiny s dětmi nebo osoby s omezenou schopností pohybu.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vysoké Tatry – Kriváňské zlato a partyzáni
Dnes vás zveme na vysokotatranský výlet k majestátnímu štítu Kriváň, který je již desetiletí symb...

SR: Vysoké Tatry - majestátní hora Kriváň
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...

SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...

SK: Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bylo pro česko-slovenské vzduchoplavce zdolání Vysokých Tater. Po tříleté příp...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...

Pohoří Vysoké Tatry
Vysoké Tatry jsou jednou z nejhezčí a turisty vyhledávanou oblastí cestovního ruchu ve Slovenské ...


Souvisejicí videa

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X