www.infoglobe.cz » SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO

Publikováno: 18.9.2018
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.

Lázeňská obec Červený Kláštor se nachází v okrese Kežmarok v regionu Zamaguria a nabízí návštěvníkům nejednu atrakci. Můžete si prohlédnout unikátní gotický kartuziánský klášter, kde poznáte život mnichů, např. i známého sběratele léčivých rostlin – Cypriána, římskokatolický kostel svatého Romualda z roku 1689 či obnovené lázně Červený Kláštor – Smerdžonka. Ale největším lákadlem je zcela určitě hraniční řeka Dunajec v obklopení horského masivu Pieniny.

Pieniny, Dunajec

Pieniny jsou součástí karpatského bradlového pásma a nabízejí okouzlující túry. Jelikož se rozprostírají nejen na území Slovenska, ale i Polska, je třeba si dobře naplánovat turistickou trasu. Mezi nejnavštěvovanější vrcholy patří Vysoká, Červený Kláštor, ikonické Tri koruny (PL), Sokolica (PL), Holica nebo Haligovské skály s četnými jeskynními systémy. Vybrané části území jsou prohlášeny za národní parky. Ten slovenský je sice nejmenším národním parkem země, zato nabízí k vidění Průlom Dunajce, tedy přírodovědecky nejhodnotnější část území. Dále pak skalní úžiny, komplexy skal a skalních útvarů nebo v neposlední řadě vzácnou faunu a flóru. Protože oblast Pienin nebyla nikdy zaledněná, nachází se zde také množství endemitů.

Pieniny, Dunajec

Pokud se vrátíme k turistice, tak právě Průlom Dunajce nabízí skvělé zážitky. Je zde totiž naučná stezka (jedna z prvních v bývalém Československu) nejen pro pěší a cyklisty, ale i pro osoby se sníženou pohyblivostí, která spojuje obce Červený Kláštor a Lesnici. Trasu lemuje několik naučných tabulí, ze kterých se dozvíte něco o přírodních zajímavostech území.

splav Dunajce

Goral   splav Dunajce

Avšak nejkrásnější pohled na okolní krajinu poskytuje řeka Dunajec. Proto zde najdete několik půjčoven lodí, resp. vorařů, prostřednictvím kterých zažijete úžasné dobrodružství. Sjíždět můžete na tradičních dřevěných vorech nebo na nafukovacích člunech, rafting. Z vodní hladiny se vám naskytne vskutku jedinečný pohled na působivý kaňon vytvářený zařezávající se řekou do vápencového masivu. Užijete si skalní stěny dosahující výšky bezmála 300 metrů, velké meandry a vodu, která patří mezi nejčistší ve střední Evropě. Pokud si návštěvu naplánujete na podzim, příroda vás obdaří neskutečnou malebností.

most Lásky (Červený Kláštor)

My jsme si splavování užili. Proplouvali jsme pod mostem Lásky, spojující nejen dvě hraniční obce, ale i lidi, vychutnali si pohledy na přírodní paletu rozmanitosti, seznámili se s rázovitými Goraly. Byl to zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat.

GPS: 49°23'39.3"N 20°24'38.2"E

 

Text: PR, Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: The Punisher – SAVFK

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Stará Lubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 2.10.2018
V severovýchodní části Slovenska v Prešovském kraji najdete nenápadné město Stará Ľubovňa, nad kterým se tyčí majestátní hrad stejného jména. Pojďme ho nyní společně navštívit a zastavit se i v přilehlé expozici Muzea lidové architektury.

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikováno: 18.7.2013
Rafting je adrenalinový vodní sport na divoké vodě, kde se dvou-až šestičlenná posádka plaví na gumových nafukovacích člunech. I na Slovensku si tento sport získal množství příznivců a každým rokem se k ním přidávají další.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní II.
Publikováno: 16.1.2014
V minulé části jsme si stručně přiblížili bohatou historii Kežmarského hradu. Dnes se společně vydáme navštívit unikátní muzeum, které v sobě ukrývá hrad a jehož návštěvu vám vřele doporučujeme.

SR: Kežmarok – království pod Tatrami
Publikováno: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasměrujeme na východ Slovenska, konkrétně do královského města Kežmarok, které je nejen významným historickým centrem regionu Spiše, ale i místem různorodé kultury a jedinečných osobností.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku I.
Publikováno: 26.12.2013
Minulý týden jsme byli na toulkách královským městem pod Tatrami - Kežmarkem a dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat. Tentokrát se vydáme do ulic historického centra, kde se společně seznámíme s architektonickými dominantami a skvosty.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku II.
Publikováno: 2.1.2014
Minulý týden jsme navštívili pamětihodnosti města Kežmarok, a to dřevěný artikulární kostel, Kežmarské lyceum, nový evangelický kostel, radnici či muzeum bytové kultury. Dnes budeme v naší cestě po památkách pokračovat.

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy
Publikováno: 15.9.2011
Na Slovensku existují dvě desítky lázní, z nichž většina je založena na léčivých pramenech. Mnohá tato vřídla a jejich léčivé účinky znali lidé už v dávné historii a patří k nim i dnešní Kúpele (Lázně) Vyšné Ružbachy.

SR: Spišská Magura – návštěva Bachledovy doliny
Publikováno: 28.2.2018
Oblast Spiše se může právem pochlubit nejen četnými historickými památkami, ale také pozoruhodnými přírodními krásami. Zajímavou a v poslední době stále více navštěvovanou lokalitou ve spišském regionu je i Bachledova dolina – sportovně-rekreační středisko, které leží v jižní části pohoří Spišská Magura.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Podzimní splavování Dunajce
Pokud plánujete na podzimní období rodinné výlety, určitě navštivte i oblast Pienin, přesněji mal...

SR: Spišská Nová Ves – město unikátů a rekordů
Nejen vstupní brána do Slovenského ráje, ale i místo nevšedních procházek, to v sobě snoubí Spišs...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

SR, Spišská Sobota – zachovalá historie
Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé his...


Souvisejicí videa

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce
Pro všechny, co mají rádi Slovensko, jsme připravili malou ochutnávku splavu průlomu Dunajce. Vyc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.10.2018
První ročník festivalu magických dýní se uskuteční v sobotu 20. října na Hurbanově náměstí v Bojnicích.
14.10.2018
Nenechte si ujít Tradiční levický jarmark, který se uskuteční od 18. do 21. října na náměstí Hrdinů a přinese bohatý kulturní program.
13.10.2018
Nový Safari pivovar, kde mají návštěvníci možnost ochutnat několik druhů piv, se nachází přímo v zoologické zahradě. Jedna koruna z každého zakoupeného piva jde na chov nosorožců a jejich ochranu ve volné přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 15. 10. 2018
svátek:Tereza
dnes:
pondělí 15.10.
22 °C
zítra:
úterý 16.10.
22 °C