www.infoglobe.cz » Dunajská delta

Dunajská delta

Publikováno: 14.3.2010
Delta Dunaje je evropská největší a nejzachovalejší říční delta. Delta se rozkládá na 3 446 km² území, kde se Dunaj vlévá do Černého moře.

Po cestě dlouhé 2850 km, během níž proteče devíti různými státy, skončí Dunaj svou pouť v ploché deltě u Černého moře. Dunajská delta se rozkládá na severovýchodě Rumunska na hranicích s Ukrajinou. Sahá od města Tulcea až k 80 km vzdálenému pobřeží a její celková rozloha činí 4500 km². 280 km² této unikátní krajiny je chráněno národním parkem, jenž je zařazen na seznam UNESCO. Nedaleko Tulcey se řeka Dunaj dělí do tří ramen. Na sever odbočuje hraniční řeka Chilia-Veche, jež se u Periplavy ještě jednou rozdělí a vytvoří vlastní deltu. Středem prochází zčásti regulované rameno Sulina, které proudí rovnou do moře. Je hlavní trasou lodí, které vezou své pasažéry a náklady proti proudy řeky do Rakouska či Německa. Na jihu se v četných meandrech klikatí tok Sfintu-Gheorghe a po 112 km dospívá ke stejnojmenému městečku, kde se vlévá do Černého moře.

Dunajská delta patří k největším mokřadům v Evropě a je krajinou, která se neustále mění. Za neustálého boje mezi pevninou a vodou vznikají nové ostrovy, řeky, rybníky a bažiny. Ráz krajiny se mění z roku na rok. Všechna tři ramena splavují velké množství bahna, které se ukládá u ústí do moře. Každý rok se tak delta rozroste o téměř 30 m². Většina vody i bahna proudí ramenem Chilia, řekou Sulina jen necelých 20%. V prostoru mezi třemi rameny delty se rozprostírá nepřehledné množství malých i velkých jezer, která z části zarůstají rákosem a lekníny. Mezi nimi se nacházejí spousty kanálů a neprostupných bažin. Na území delty o rozloze 1700 km² roste pouze rákos. Pravděpodobně je to největší souvislý biotop tohoto druhu na zemi.

Kořenový systém rákosu stojí na počátku vzniku pozoruhodné a pro deltu typické vegetační formy, tzv. plauru. V bahnitém podloží totiž vzniká velké množství hnilobných plynů. Ty občas vybuchují a pod vodou roztrhnou houštinu rákosních kořenů, takže velké kusy vyplavou na hladinu a stanou se plovoucími ostrovy. Na nich pak vznikne zcela svébytné rostlinné společenstvo, v němž se po čase uchytí i stromy. Plaur zůstává ukotven ke dnu, nebo pluje vodními toky a někdy je přehradí. Rozsáhlé plochy rákosu zastírají, že delta je ve skutečnosti krajně rozmanitým a druhově bohatým biotopem, v němž rostou četné bažinné a vodní rostliny, například lekníny a stulíky. Hojně se zde vyskytují i masožravé rostliny, například bublinatky. Na pevninských pásech a naplavených písčinách rostou převážně stepní traviny a uchytily se zde i lesy. Rozsáhlá lesní oblast se rozprostírá i u Padura Letey. Zde vznikl zcela jedinečný biotop, do něhož po staletí nezasáhl člověk. Mezi duby, vrbami, jilmy a lipami se pnou liány a rostou středomořské subtropické rostliny jako tamarišky a hloh. Nepřehledný labyrint tůní, řek, kanálů a bažin přitahuje množství ptáků. Ve zdejším obojživelném světě žije 300 různých druhů, z nichž téměř 180 zde vyvádí svá mláďata. Mezi nimi našlo útočiště přibližně 2500 párů kormoránů malých a daří se tu i hejnům pelikánů kučeravých a růžových. Pokud zrovna nehledají potravu v mělkých vodách, vznáší se na obloze. Plovoucí ostrovy a rákosové pásy si oblíbily zejména volavky. Lze zde pozorovat volavku popelavou, bílou, stříbřitou, červenou, vlasatou i kvakoše nočního. Na širých vodních plochách poklidně plavou labutě velké, husy velké, čírky obecné a slípky zelenonohé a vysokou nad deltou plachtí orli mořští.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Picasaweb.com Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2019
Kromě sportování, turistiky, wellness a lázeňských aktivit i atraktivní historie je severovýchod Slovenska cílem návštěvníků, kteří míří za kulturou. Zajímavou paletu společenských akcí, některé z nich s tradicí již od středověku, vám představíme v následujících řádcích.

26.5.2019
Od 30. května do 1. června vás čeká nejvýznamnější kulturně-společenská akce města Brezno, které i letos přinese bohatý program.
25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 5. 2019
svátek:Valdemar