www.infoglobe.cz » Hagia Sofia

Hagia Sofia

Publikováno: 26.10.2009
Hagia Sofia, chrám svaté moudrosti, kdysi neposvátnější stavba hlavního města Byzantské říše Konstantinopole (Istanbulu), omračuje hlavně svým vysokým a širokým vnitřním prostorem a světelnými efekty, které dělají dojem, že kupole se vznáší ve vzduchu.

„Zdá se, není zakotvena na zemi, nýbrž že visí ve zlatých řetězech z nebe,“ takto popisoval soudobý kronikář pohled na nový chrám při jeho vysvěcení v roce 537. Z oken v postranních zdech a z kupole vpadá dovnitř světlo a osvětluje všechny plochy vnitřního prostoru chrámu. Neexistují žádné kontrasty světla a tmy, nýbrž jen pološero, což vyvolává slavnostní náladu. Kupole chrámu Hagia Sofia má průměr 31 metrů. Nepatří sice k největším éry starověku, je však pravděpodobně nejodvážněji konstruovanou kupolí. Byzantský způsob stavby kupolí vycházel ze snahy, aby se zraky věřících co nejčastěji obracely vzhůru, čímž by se věřící přiblížili nebi a Bohu. V chrámu Hagia Sofia byly shrnuty všechny technické a umělecké zkušenosti ze stavby kostelů v západo- i východořímské říši, čímž došlo ke spojení bazilik (podélné stavby) a centrálních staveb západního typu. Velký počet polokupolí a vedlejších kupolí stoupá až k hlavní kupoli.

Hagia Sophia

Vnitřní prostor měl v byzantské říši bohatou mozaikovou výzdobu, z níž se dnes dochovaly pouze zbytky. Postavy na mozaikách stojí před jednotným zlatým pozadím, čelně obráceny k divákovi a působí strnule. Tématem těchto mozaik bylo ztvárnění křesťanských legend. Východořímský císař Justinián I. dal v roce 532 příkaz ke stavbě tohoto nádherného kostela – „kostela, jaký předtím nikdy nebyl a jaký nikdy nebude“ – poté, co starý kostel Sofie, který byl vybudován za císaře Konstantina Velikého v letech 326 až 360, byl během povstání Nika v lednu 532 zničen. Justinián toužil po tom, aby svou moc ve východořímské říši dokumentoval i uměleckými díly. Stavba kostela měla dokazovat jak moc císaře a Římské říše, tak i císařovu výsadní pozici v Kristově učení.

Hagia SophiaHagia SophiaHagia Sophia

Justinián pověřil matematika Anthemia z Trallu a stavitele Izidora z Milétu, aby nový chrám navrhli a postavili. Stavba byla financována z výnosů tří set císařských velkostatků a štědrých darů panovníka. Díky tomu postupovala stavba poměrně rychle. Roku 1453 dobyli Konstantinopol Turci a prohlásili ho za hlavní město Osmanské říše. Pro Hagii Sofii znamenal zánik byzantské říše přeměnu na mešitu. Právě v 15. a 16. století byly k chrámu přistavěny čtyři minarety. Osmani restaurovali mnoha zemětřeseními poškozenou stavbu a provedli v jejím vnitřku jen málo změn: po stěnách vyvěsili závěsy se jménem proroka, jakož i súrami koránu a zakryli mozaiky s křesťanskými náměty sádrou. Teprve v 19. století byly staré byzantské mozaiky opět objeveny.

Hagia Sophia

Protože islám zakazuje obrazy, musely figurální mozaiky opět zabíleny. V třicátých letech 20. století byly tyto nádherné mozaiky s konečnou platností odkryty. V roce 1934 rozhodl Kemal Atatürk, prezident Turecka, aby se z Hagie Sofie stalo muzeum. Stavební sloh Hagie Sofie měl trvalý vliv na četné jiné stavby; umění justiniánské epochy vtisklo středověkému umění východní i západní Evropy svůj ráz. Četní osmanští stavitelé převzali byzantský styl stavby kupolí a rozvinuli ho do nových forem.

Hagia Sophia

Text: J. Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Wikimedia Commons, Saperaud, JoJan - č. 2, č. 3, č. 4, č. 5                           

zpět



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Palác Topkapi
Publikováno: 18.10.2008
Palác Topkapi, oficiálně nazýván Palác s dělovou bránou, byl kdysi živým nervem osmanské říše. Byl oficiální rezidencí osmanských sultánů a centrem vlády nad celou říší v letech 1465 až 1853. Stojí na místě řeckého města Byzance, které se později jmenovalo Konstantinopol (Cařihrad) a nakonec Istanbul.

Turecko, Istanbul I.: život ve městě - VIDEO
Publikováno: 30.11.2010
Auta na dálnici z asijského letiště Sabiha, které je od Istanbulu vzdálené desítky kilometrů, pomalu popojíždí směrem k významné turecké metropoli. Je tedy dostatek času na první letmé seznámení s největším tureckým městem a životem na jeho periférii.

Istanbul II: islám po turecku - VIDEO
Publikováno: 7.12.2010
Přestože Istanbul leží jednou částí v Evropě a jednou v Asii, zůstává pro Evropana tak trochu exotickým. Hlavní příčinou je zcela jednoznačně muslimská víra. Konstantinopol, dnešní Istanbul nebo chcete-li Cařihrad, ale kdysi býval městem křesťanským.

Turecko: Istanbul
Publikováno: 8.12.2012
Přístavní město Istanbul, ve kterém žije více jak 16,5 milionů lidí, je v současné době hodnoceno jako jedno z nejvýznamnějších světových metropolí. Toto město jako jediné se rozkládá na dvou kontinentech - Evropě a Asii.

Turecko: z parku Köprülü až po Efes
Publikováno: 15.12.2012
Opusťtme šedivou průměrnost všedních dnů a vznesme se na létajícím koberci do Národního parku Köprülü, kde také jednu noc přenocujeme v pohodovém kempu u řeky a zamíříme vzhůru k pramenům řeky Kopručay. Poté se vydáme přes Antalyi a Pamukale až do Dresu.

Turecko: karavanou po Hedvábné stezce
Publikováno: 29.12.2012
Slyšeli jste už o Hedvábné stezce? Víte jak je dlouhá? A kudy vedla? Přidáme se k jedné karavaně a uvidíme… Neprojedeme stezku od začátku z Číny, protože to bychom měli na konec do Istanbulu 9 000 km a kromě Marco Pola ji mnoho lidí neprocházelo celou. Většina obchodníků putovala na některém úseku od bazaru po bazar, kde zboží nakoupili a poté prodali.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X