www.infoglobe.cz » Národní park Serengeti

Národní park Serengeti

Publikováno: 5.9.2009
„Serengeti nesmí zemřít!“ S touto výzvou k záchraně přírodního chráněného národního parku Serengeti se v roce 1959 obrátil na světovou veřejnost zoolog Bernard Grzimek.

Šlo mu o to, aby byl zvířatům a rostlinstvu původní krajiny východní Afriky uchován jejich přirozený životní prostor. Tento apel nezůstal nevyslyšen, přesto však nebezpečí, že jedinečný přírodní zázrak Serengeti s jeho stády divokých zvířat, největšími na světě, bude zničen zásahy člověka, nebylo ani po třiceti letech usilovné práce stále ještě zažehnáno. Serengetský národní park v Tanzanii je srdcem východoafrického revíru divokých zvířat. Leží v blízkosti rovníku, těsně u hranice mezi Tanzanií a Keňou, jižně od ní na vysočině u jezera Ukerewe (Viktoriino jezero). Národní park pokrývá 14 763 km2 a je tedy zhruba stejně velký jako Západoslovenský kraj. Od roku 1981 nechybí na seznamu UNESCO.

SerengetiSerengetiSerengeti

Kouzlo Serengeti nespočívá ani tak v krásách krajiny, která je spíš chudou, trávou porostlou savanou s malým množstvím stromů, jako spíš v jedinečném bohatství divokých zvířat, která zde žijí. Lze tvrdit, že nikde jinde na světě není soustředěno takové množství volně žijící zvěře. Se stády kopytníků žijících v Serengeti by bylo možno srovnat jen dávno vyhubená stáda bizonů, která kdysi táhla prériemi Severní Ameriky.

Serengeti

Obrovská stáda kopytníků putují krajinou Serengeti podle rytmu ročních období. Asi od poloviny března do poloviny května trvá doba velkých dešťů, jenž proměňuje náhorní rovinu Serengeti v jedinou rajskou zahradu. Dostatek vláhy a teplo udělá se savanou skutečné zázraky. Vyprahlá zem se zazelená a rozkvete. V následujícím období sucha trvajícím do října se vrchovina podobá vysušené polopoušti, kterou zvířata hledající potravu opouštějí. V tu dobu překračují stáda zvířat na čas hranice chráněného území. Malá doba dešťů v listopadu a prosinci dá opět vyrůst trávě a keřům, takže vracející se zvířata nalézají zase dostatek potravy.

SerengetiSerengetiSerengeti

Při svém putování opouštějí zvířata hranice chráněného národního parku a dostávají se do blízkosti lidmi osídlených území, která na okrajích národního parku nebezpečně omezují prostor, jenž je pro obrovská stáda zvířat. životně důležitý. Vegetace nestačí uživit jak divoká zvířata, tak i explozivně vzrůstající počet obyvatel, kteří stále rozšiřují svůj životní prostor, což pochopitelně vede k omezování prostoru pro zvířata, jimž pak zbývá malá naděje na přežití.

Serengeti

Další ohrožení zvířat je důsledkem sílící turistiky, stepních požárů, především však pytláků. Heslo dne zní: Save the Rhinos. – Zachraňte nosorožce.“ Z nosorožců dvourohých se stal nejvíce ohrožený druh africké zvěřiny. V roce 1988 bylo v Serengeti napočítáno už jen dvanáct exemplářů. Bohužel, dnes už ve volné přírodě (na celém světě) nežije mimo přísně střežené přírodní rezervace pravděpodobně už žádný. Pro zajímavost - Zoo Dvůr Králové chová nosorožce dvourohé od roku 1971, přičemž jejich chovná skupina je zároveň největší skupinou tohoto druhu na světě, v současné době čítá 15 zvířat. Tak jako slon pro své velké kly je nosorožec nemilosrdně loven pro svůj roh. Na arabském poloostrově jsou z něho vyráběny střenky dýk, v Asii je přidáván, rozemlet na prášek, k určitým lékům. Jak je vidět, neztratila výzva „Serengeti nesmí zemřít!“ svou aktuálnost.

 

Text: J. Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Wikimedia Commons: Ikiwaner, č. 2, č. 3, č. 4, č.5, č.6, Knuckles, Gudio Appenzeller



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 4. 2024
svátek:Irena
dnes:
úterý 16.4.
5 °C
zítra:
středa 17.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X