www.infoglobe.cz » Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory

Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika a jižní cíp Afriky vůbec skýtají tolik pozoruhodných míst, že na jejich virtuální návštěvu by nestačilo ani několik článků. Jedno z nich však bezpodmínečně navštívit musíme. Nejvyšší pohoří jižní Afriky je díky své rozmanitosti a kontrastech nadmíru vyhledávanou lokalitou vyznavačů trekkingu z celého světa, avšak málo komu se opravdu poštěstí tento kus světa navštívit. Zdejší národní park vydává pouze omezené množství povolení ke vstupu na vybrané turistické stezky, vedoucí v pásmu od tisíce do 3 tisíc metrů nad mořem.

Dračí hory se rozkládají na hranicích provincií Free State, KwaZulu-Natal a samostatného království Lesotho. A právě prvně zmiňovaná provincie, v překladu Svobodný stát, je vstupní branou do tohoto magického světa velehor, vody a džunglí. Při pohledu na mapu zjistíme, že Dračí hory svým profilem připomínají tvar písmene „C“, které tak tvoří přirozenou hranici mezi subtropickou pobřežní nížinou a vyprahlou náhorní plošinou při středu země. Jihoafrická republika je známá také jako domov několika významných národních parků, z nichž je třeba jmenovat Golden Gate Highlands National Park, Royal Natal National Park a především pak uKhahlamba / Drakensberg Natal National Park s rozlohou takřka 2500km2.

Stáří hor je zhruba 150 až 200 milionů let z období, kdy tuto část země formovala především sopečná činnost, během níž docházelo k vývěru bazaltu na křehké pískovcové podloží. Následné eroze, statisíce let práce vody a větru pak přetvořily krajinu tak, jak ji můžeme vidět dnes. Skalní ostrohy rozličných tvarů pak dostávaly rozličná jména, která jim pradávní obyvatelé dávali spolu s magickými vlastnostmi a rituální symbolikou, typickou pro zdejší kmeny křováků a národa Zulu. Nástěnné jeskynní malby a tvořivost těchto domorodých národů lze spatřit taktéž na některé z výprav či organizovaných návštěv vesnic, během nichž je turistům inscenován běžný život, lidové tance a za malý peníz i prodáno něco málo z rukodělné produkce zdejších „domorodců“.

Když už se dostanete do některého z kempů, které jsou zároveň nejideálnějším startem jedno i vícedenních výprav, čeká vás nadmíru uspokojivý systém služeb, informací a ubytovacího komfortu za relativně rozumné ceny. Na své si přijdou vyznavači vysokohorského trekkingu i ti, co raději zvolí nenáročnou procházku v nižších partiích. Milovníci květin budou taktéž v sedmém nebi, jelikož se zde nachází na několik tisíc unikátních rostlinných druhů, jímž dominují stovky krásných orchidejí.   

Dominantou Dračích hor je bezesporu Mont-aux-Sources (3048 m n. m.), u které lze polemizovat, je-li krásnější pohled na ni nebo z jejího vrcholu na okolní krajinu. Půlkruhový profil hory je nazýván též jako Amfiteátr a nejhezčí výhled na něj je údajně od řeky Tugely, podél níž vede i turistická stezka. Pozadu nezůstávají ani taková místa, jako například hojně navštěvovaný Rhino Peak (3051 m) s nádhernou panoramatickou vyhlídkou či Mafadi (3450 m) - jedna z vůbec nejvyšších hor na území Jižní Afriky.

Celé pohoří je z geomorfologického hlediska unikátem. Náhorní plošina království Lesotho, dosahující místy až 3600 metrů, padá ostrým zlomem do jihoafrické nížiny. Výškový rozdíl je tedy více než patrný. Krom několika strmých skalních stěn se zde nachází i vodopád Tugela - nejvyšší vodopád Afriky. Výchozím bodem většiny výprav je lokalita Monk's Cowl, nedaleko města Winterton.

Ať si vyberete některou z mnoha organizovaných výprav či adrenalinových dovolených, které mj. nabízejí i české cestovní kanceláře, jistě se vám za relativně slušné peníze (již od 25 tisíc) dostane nadmíru působivých zážitků z míst, která jsou možná trochu záměrně stranou turistických mas. A jak jsme již v úvodu naznačili, jistě existuje spojitost mezi fascinujícím světem jihoafrických hor a magickou krajinou Tolkienova fantastického světa Hobitů, Elfů a trpaslíků…   

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Cwabber, II., KlausF, Bothar, L.Kaffer,Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kapské Město
Publikováno: 17.1.2010
Kapské Město je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Western Cape a zároveň tu sídlí jihoafrický parlament a další vládní instituce. Díky svým přírodním scenériím je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 1.5.2013
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C