www.infoglobe.cz » Víte, že? Moravská nej I.

Víte, že? Moravská nej I.

Publikováno: 9.10.2011
V dalším pokračování se vydáme společně prozkoumat některá z moravských NEJ. Víte, které moravské město je nejstarší? Nebo kde se nachází nejvyšší stavba?

Morava a Slezsko jsou v našem seriálu dlouho opomíjeným kusem naší země a tak se jim tímto pokračováním našeho nekonečného seriálu pokusíme splatit onen dluh.

Morava, to nejsou jen širé rodné lány, úrodné vinice či malebná pohoří, ale i zajímavá města, která mnohokrát promluvila i do české historie. Které je však to úplně nejstarší?

Bruntál

V podhůří Jeseníků se nachází město, jímž prochází historická hranice právě mezi Moravou a Slezskem. Zhruba 50 kilometrů severovýchodně od Olomouce, při Černém potoce, bylo okolo roku 1213 založeno horní město, nesoucí název Bruntál. To bylo z hlediska institucionálního pravděpodobně nejstarší město na území dnešní České republiky.  Poprvé zmiňováno v tzv. Uničovské listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1223. Z této listiny vyplývá, že Bruntál byl založen jako vůbec první osada s magdeburským městským právem v českých zemích. Tato skutečnost se odrazila ve výjimečném postavení Bruntálu, který byl až do roku 1352 odvolací stolicí pro všechna města s magdeburským městským právem na severní Moravě, mezi jinými i pro královské město Olomouc či pro Opavu. Honosné výsady Bruntálu vyplývaly i ze značného přijmu daného těžbou drahých kovů. Krom zlata a stříbra se zde dařilo i mědi, železu a olovu. Hornictví je pak spjato s celou historií města, jehož nejkrušnějším obdobím byly novověk, doba povstání, nadvlády němců a celkový úpadek zdejšího obchodu. Naopak rozmach přišel až téměř v polovině století osmnáctého, kdy se zde rozjela významná část textilní výroby a dalších odvětví průmyslu. To je alespoň část historie tohoto zajímavého města, ale my se však musíme posunout dále.

Víte, který z moravských kostelů je vůbec ten nejstarší?

Vůbec nejstarším kostelem na moravském území byla svatyně sv. Jana u obce Modrá u obec Modrá - replika kostelaUherského Hradiště, která vznikla kolem r. 830, po zániku Velké Moravy však zpustla. Dnes je na místě její hypotetická kopie a v blízkosti archeologický skanzen. A právě ona historická stavba by dnes byla vůbec nejstarší svého typu na celém území dnešní republiky.

Svatováclavský dóm v Olomouci Nejstarším klášterem je pak Hradisko, ležící při severním okraji města Olomouce. Klášter založil roku 1078 jistý benediktýnský konvikt Ota I. Olomoucký. Svůj účel plnil i přes mnohá vyplenění, až do roku 1802, kdy zde vznikl na popud Josefa II. vojenský špitál.

Svatováclavský dóm v Olomouci má také jedno velké nej, jelikož jeho jižní věž je s výškou 102 metrů vůbec nejvyšší moravskou stavbou. V celorepublikovém žebříčku je druhou nejvyšší věží, přičemž z novogotických staveb je dokonce na místě prvním v celé ČR!

Tak to byl alespoň malý exkurz po NEJ moravské historii, za kterou se opět podíváme v příštím pokračování seriálu Víte, že?

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia commons: Pudelek ,Clipo ,Palickap



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Olomouc
Publikováno: 9.8.2007
Město Olomouc patří mezi významná městská centra České republiky. Má nespočet architektonických památek.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikováno: 7.10.2015
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.

Víte, že? Moravská nej II.
Publikováno: 16.10.2011
V druhém díle putování po moravských nej se podíváme na největší vodní plochy, nejnižší místo a nejhlubší propast.

Bruntál
Publikováno: 18.10.2007
Město Bruntál bylo založeno roku 1213 markrabětem Vladislavem Jindřichem. Do té doby byla severní Morava téměř neosídlená a Jeseníky nabízely bohatství v podobě drahých kovů. Díky nim pak město bohatlo a již od založení města měli bruntálští ve znaku horníka. Kromě těžby tady měla zastoupení i řemeslná výroba. Od 15. století byl Bruntál centrem oblasti.

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-1 °C
zítra:
středa 20.3.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X