www.infoglobe.cz » Víte, že? Nejstarší stát a město světa

Víte, že? Nejstarší stát a město světa

Publikováno: 6.3.2011
Když se řekne nejstarší civilizace, asi i laik bude znát alespoň přibližnou odpověď, ale co když se Vás někdo zeptá, který ze současných států je nejstarší? Které území či město je v historii nejdéle osídleno? Na tyto i jiné otázky si dnes pokusíme odpovědět.

Když jsem vybíral téma dalšího článku, říkal jsem si, že po technice, architektuře a přírodě by mohlo následovat něco netradičního, ale nakonec jsem zvolil téma, které je nám všem velmi blízké a tím je věk, letitost, která se však nebude týkat lidského života, spíše jeho výtvorů, resp. sídel, která se za celou historii lidstva stala nejtrvalejším místem lidského osídlení. Alespoň co do administrativního hlediska…

Když jsem pátral po nejstarších oficiálních státech světa, dostalo se mi mírně sporných výsledků, a i prameny uvádějí, že některá čísla, resp. historická data mohou být poněkud nepřesná. Ale nezbývá něž některým oficiálním zdrojům důvěřovat, a tak zde máme žebříček těch opravdu NEJstarších, jejichž počátek si velmi zběžně i představíme.

Většina školních hodin dějepisu začíná pravěkem, což je sice zajímavé, ale téma se povětšinou rychle vyčerpá a nastává období velkých civilizací, působících především na území dnešního Blízkého východu, Středozemí, severní části Afriky atd. atd. a jen malá část přednášek je věnována Dálnému východu - Asii a především pak zemi vycházejícího slunce, tedy Japonsku. Možná budete namítat, že Japonsko je v porovnání se starověkým Egyptem, Sumery, Etrusky atd. atd. přeci jen relativně mladým národem, ale jak jsem již v úvodu psal, článek je o nejstarších doložitelných státech, ne civilizacích či národech. 

Tím opravdu nejstarším státem našeho světa je Japonsko, které bylo podle tradice založeno prvním císařem Džimmuem již v roce 660 př.n.l.  Japonci dodnes slaví první den lunárního měsíce - 11.únor jako den, kdy první císař usedl na trůn, čímž oficiálně vznikl japonský stát. Džimmu měl být zároveň vnukem jedné z nejuznávanějších bohyní Amaterasu – bohyní Slunce z hlavního šintoistického japonského božstva. Skutečný rozmach tehdejšího Japonska však přišel až okolo roku 300 př.n.l., avšak písmo a náboženství jsou jedny z nejstarších prvků tamní kultury, které však do Japonska přicházely z Číny, která je na žebříčku nejstarších států hned na druhém místě. (Na třetím je kupodivu Etiopie a čtvrtém San Marino - v roce 301 n.l.)Tehdejší císařové však měli spíše formální moc, která v rychle expandujícím státě spočívala především na dvorské šlechtě a vojenských správcích – šógunech. Tito vojevůdci se také po vítězných bitvách stávali vládci celé říše, které vládli s laskavým svolením císaře, z tehdejšího hlavního města říše, jehož zkrácený název zní Kjóto.

Dějiny Japonských ostrovů jsou bezesporu nesmírně zajímavé, ale my musíme pokračovat v našem putování po nejstarších sídlech dál.

A nyní se dostáváme do menších problémů, protože najít správné rozuzlení otázky „které město je nejstarší na světě“, to je úkol hodný zkušeného historika, antropologa či google maniaka. O titul nejstaršího (pokud možno dodnes obývaného) města se dělí hned několik blízkovýchodních sousedů a my se teď podle jejich argumentů pokusíme určit vítěze. Ale Bůh ví, jak to tenkrát bylo doopravdy…

Mezi hlavní adepty se dostalo Syrské hlavní město Damašek. O tomto městě se skutečně říká, že jeho historie sahá do období 10-8 000 let př.n.l.  Píše se o něm dokonce v Bibli, a to především ve významné historické spojitosti s Aramejci, což byl částečně kočovně-pastevecký národ, obývající původně oblasti Mezopotámie, který nikdy neměl vlastní říší, ale ovlivnil především svou řečí snad všechny kultury tamních národů Blízkého východu. 

Nemusíme putovat daleko, abychom se dostali do dalšího potenciálně nejstaršího města světa a tím je libanonský Byblos, přístav, ležící nedaleko hlavní metropole Bejrútu.  Místo bylo osídleno již v neolitických dobách okolo roku 5 000 př.n.l.  a jako všechna tehdejší sídla je i jeho historie protkána vůlí bohů, zde konkrétně Kronem – otcem samotného Dia.  Bohužel takovýchto míst je v této lokalitě opravdu mnoho a tak není jednoduché určit opravdu ono NEJstarší město, ale jdeme dál…

Dalším ze žhavých kandidátů je malé, ale nadmíru významné město Jericho, ležící na západním břehu řeky Jordán, severovýchodně od Jeruzaléma. V polovině minulého století zde probíhaly rozsáhlé archeologické práce, které se po odkrytí mnoha vrstev nánosů původních osad dostaly až na nejnižší úroveň zdejšího osídlení, jehož stáří se odhaduje na 9 000 let př.n.l. , což činí z místa opravdu jedno z nejžhavějších kandidátů na titul Nejstaršího kontinuálně osídleného místa.  To jsou však pozůstatky tzv. starého Jericha. Současné nové město však jeden zajímavý primát má a tím je „nejníže obydlené město světa“, způsobené jeho polohou na samotném dně údolí řeky Jordán, celých 250 m pod hladinou moře!   Na závěr jsem si nechal asi nejdůvěryhodnější odkaz na místo, které je podle současných archeologických výzkumů právě tím nejstarším. Zbytky zaniklé civilizace byly nakonec objeveny v Indii, konkrétně v Khambátském zálivu, ve státě Gudžarát. Nálezy artefaktů, keramiky, sošek i lidských zubů poukazují na dobu téměř 8-9 000 let před naším letopočtem - podle radiouhlíkové metody. Bývalé město se nachází v blízkosti města Dwarka, poutního místa hinduismu, zasvěceného bohu Kršnovi. Archeologové se však zatím neshodli na přesném datování nálezů. Ty nejoptimističtější odhady hovoří dokonce o stáří okolo 9 500 let př.n.l. Takové stáří je však velmi podezřelé – město by muselo být takřka o 5 000 let starší než nejstarší známé stopy po civilizacích v údolí řeky Indus. Nejedná se však o běžnou vykopávkovou archeologii, ale o podvodní výzkum zatopených a dřívě obydlených lokací tzv.marinní neboli mořskou archeologii.  Takže nejstarší zatopené město s památkami lidské civilizace bychom měli, ale určit, které z dodnes obývaných suchozemských měst je skutečně ono nejstarší, je úkol opravdu nadmíru náročný a rozhodně by stálo za delší a podrobnější studii. Tak snad někdy příště… 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejmladší česká přehrada
Publikováno: 29.5.2011
Přehrady jsou spolu s rybníky nedílnou součástí české krajiny. Jsou takovým malým českým mořem, které podobně jako ty jižní či severní nabízejí bohaté možnosti rekrace a krásné okolí, často ochráněného území. A víte, jaká je ta nejmladší přehrada u nás?

Víte, že? Nejstarší hrad v Čechách
Publikováno: 22.5.2011
Po delším čase se opět vracíme k NEJ zajímavostem a turistickým cílům České republiky. Dnešní výprava bude směřovat k vůbec nejstaršímu kamennému hradu na území naší republiky.

Víte, že? Nejvyšší vodopád světa
Publikováno: 1.5.2011
Vodopády jsou často fascinujícím divem přírody i přes to, že se jedná o zcela přirozený jev pouhé padající vody. Je v tom něco elektrizujícího, když se masy vody s každou vteřinou za zlověstného hučení přesunují o desítky ba stovky metrů do kaňonů, strží a propastí. A my se dnes vydáme za tím úplně NEJvyšším! Víte, že nejvyšší vodopád světa byl objeven až v roce 1935?

Víte, že? Nejdražší každodenní požitky
Publikováno: 13.3.2011
Krize, kterou prodělal svět v posledních letech poznamenala nejednu domácnost, stejně jako ekonomiky celých států a velmocí. Peníze byly, jsou a budou pro moderní lidské pokolení vždy něčím magickým. Život bez nich si prostě nelze představit. Fungování trhu ovlivňuje spokojenost našich životů, což sice zní hrozivě, ale bohužel je na tom i kus pravdy.

Víte, že? Nejošklivější stavby světa
Publikováno: 20.2.2011
Doposavad se naše články o unikátních místech světa věnovaly především nějak uchvacujícím či jinak fascinujícím lokalitám, stavbám či technickým unikátům. Samozřejmě, milovníci přírody asi neocení mohutnost důlních strojů, stejně tak technokratům příliš neřekne kouzlo deštného pralesa, ale i tak jsme se vždy zabývali něčím úchvatným.

Víte, že? Nejmenší město světa
Publikováno: 13.2.2011
I cestovatelský analfabet Vám dozajista vyjmenuje alespoň některé z největších světových metropolí. Zazní zcela jistě místa jako Paříž, Londýn, New York, Moskva atd., ale to vlastně není tak úplně pravda, jelikož ti skuteční obři jsou výsadou především přelidněné Asie a některých částí Jižní Ameriky. My se dnes podíváme na opačný extrém, kterým bude NEJmenší město světa…

Víte, že? Největší gotická stavba světa
Publikováno: 6.2.2011
Když jsem vymýšlel téma na další cestu po NEJ světových zajímavostech, říkal jsem si, že by po minulém exkurzu u protinožců mohlo být naše putování přeci o trochu méně náročné a že budu tedy pátrat co nejblíže naší vlasti. V posledních dílech jsme se nejčastěji věnovali technice, ale protentokrát uděláme malý návrat do historie, která má v Evropě, více než kde jinde, rozhodně co nabídnout...

Víte, že? Největší zlaté doly světa
Publikováno: 30.1.2011
Zlato, fenomén, který v lidech i dnes vyvolává nepřekonatelnou touhu po jeho vlastnictví, dobývání a obchodování s ním. Každý z nás má doma něco zlatého, ať už je to prsten po babičce, zubní můstek, či jako součást extra vodivého spoje mezi mikroprocesory v našem počítači. Zlato bylo odedávna platidlem, stejně jako podnětem mnoha svárů, válek a dobyvačných výprav.

Japonsko: Tokio a jeho životni styl
Publikováno: 15.8.2012
Tokio. Město, kde vedle sebe žijí školáci ve staromódních uniformách, vymóděné paničky, které tráví dopoledne v nákupních domech, po parcích a všemožných koutech města se poflakující mládež, skejťáci s barevnými vlasy, holky s umělými řasami a dvaceticentimetrovými podpatky, psíci navlečení do minikimon a samozřejmě všudypřítomní byznysmeni, takzvaní sararímani.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X