www.infoglobe.cz » Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR

Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

Příbramsko bylo již odnepaměti baštou hornictví a tak není divu, že se zde s pozůstatky někdejší slávy horníků setkáváme dodnes. Většina staveb a dolů však za poslední desetiletí podlehla Hornické muzeum Příbramzubu času, ale existuje však místo, kde jako by se čas na chvíli zastavil. Cesta nás zavede do Březových hor, příbramské čtvrti, kde si již od poloviny 19. století (1852) mohou návštěvníci téměř osahat těžkou práci v podzemí. Původní sbírky minerálů časem doplnily artefakty z každodenního života horníků. Nalezme zde jak exponáty z moderní doby, tak středověké, a dokonce také archeologické nálezy z keltské doby. Po ukončení prací v 50. letech dvacátého století, se objekty v okolí Ševčinské šachty dostaly pod správu národního technického muzea. Expozice se nadále rozrůstala a do správy přibylo i několik dalších rekonstruovaných objektů, z nichž nelze nezmínit Anenský důl s obřím parním strojem. Od r. 1998 je pro muzejní účely využívána Prokopská štola, v níž je zprovozněn důlní vláček – jedna z nejoblíbenějších důlní vláčekatrakcí celého komplexu. V současnosti jsou v Ševčickém dole k dispozici 4 naučné trasy, na nichž se návštěvník seznámí s řadou důlních strojů a zavítá i do útrob těžební věže. Připravena je i obsáhlá fotogalerie a exponáty všemožné důlní techniky zdejších rudných a uranových dolů. Podobné menu pak nabízí i přilehlé doly Vojtěch a Anna, kde také nebude nouze o parní stroje, štoly a již zmíněnou projížďku důlním vláčkem. V blízkém okolí se však nacházejí i další pozoruhodná místa, úzce spjata s hornictvím i smutnou historií politických vězňů z pracovního tábor Vojna – v němž se nachází expozice věnovaná obětem komunismu.

mapa

Praktické informace:

Délka expozic podle tras:

„A“ ŠEVČINSKÝ DŮL Z ROKU 1813

Trasa 1 – 110 minut

Strojovny, věž, cáchovna, hornická chalupa, důlní technika, atd.

Trasa 2 – 15 minut

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem. 

Trasa 3 – 50 minut

Vodní kolo a skluzavka v podzemí dolu Drkolnov.

Trasa 4 - individuální

Sběr mineralogicko - geologických vzorků na odvalu Ševčinské šachty.

 

„B“ DŮL ANNA Z ROKU 1789 – cca 1 hodina

Prokopská štola dolu Anna – prohlídka podzemí, parní stroje, důlní vláček.

 

„C“ DŮL VOJTĚCH Z ROKU 1779 – cca 1 hodina

Kovárna, šachetní budova, parní těžební stroj, důlní věž, atd.

 

Jak se tam dostat:

GPS: 49°40'58.072"N, 13°59'15.927"E

Muzeum se nachází v městské části Březové Hory, asi 2 km západně od centra města Příbrami – pro motoristy je cesta dobře značena info tabulemi.

MHD: linkami 3,5,10 na zastávku Březové Hory - nám. J. A. Alise

 

Otevírací doba:

duben - říjen: út - ne 9-17 h
listopad - březen: út - pá 9-16 h

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons a www.muzeum-pribram.cz (mapa)



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejzamořenější města světa
Publikováno: 8.5.2011
Přehled těch nejzamořenějších měst na zemi, kde je život tisíců, statisíců ba milionů obyvatel ohrožován kritickými hodnotami škodlivin jedovatého smogu, nepitelnou vodou a celkovým životním prostředím, které si v našich končinách ani nedokážeme představit.

Víte, že? Největší cirkus světa
Publikováno: 20.3.2011
Cirkus, svět artistů, groteskních umělců, tisíce naježděných kilometrů a štací, které si snad ani nelze zapamatovat. Cirkus, jako místo úžasu, nadšení, okouzlení i strachu. Tak nějak by šlo ve zkratce popsat putovní umění, pozlátkovou šarádu či umění světských kočovníků, které je však v posledních desetiletích na ústupu.

Víte, že? Největší zlaté doly světa
Publikováno: 30.1.2011
Zlato, fenomén, který v lidech i dnes vyvolává nepřekonatelnou touhu po jeho vlastnictví, dobývání a obchodování s ním. Každý z nás má doma něco zlatého, ať už je to prsten po babičce, zubní můstek, či jako součást extra vodivého spoje mezi mikroprocesory v našem počítači. Zlato bylo odedávna platidlem, stejně jako podnětem mnoha svárů, válek a dobyvačných výprav.

Víte, že? Největší muzeum veteránů ČR
Publikováno: 12.12.2010
Od těžké techniky a drsné krajiny se v našem putování po největších zajímavostech, pamětihodnostech a unikátních muzeích ČR podíváme opět na techniku. Ženy již možná budou lehce oponovat a říkat si: „Už zase?!“ Původní plán napsat něco o největším muzeu hraček ztroskotal na otevírací době, která je pouze v letních měsících.

Víte, že? Největší stroj ČR
Publikováno: 5.12.2010
Po návštěvách ryze technických muzeí budeme i dnes pokračovat v technickém duchu. Ač má Česká republika nespočet přírodních krás, najdeme i u nás unikáty, které malebné krajině zrovna na kráse nepřidají, srdce milovníka těžkých strojů však zaplesá. Severočeské podhůří Krušných hor, je již více jak sto let známo svou povrchovou těžbou hnědého uhlí.

Víte, že? Nej vojenská muzea ČR
Publikováno: 28.11.2010
Po návštěvě nejstaršího pivovaru a hornického skanzenu opět zavítáme do muzea. Příslušnice něžného pohlaví nás protentokrát omluví, jelikož dnešní exkurze po českých NEJ nás zavede do největších vojenských muzeí ČR.

Víte, že? Nejstarší pivovar ČR
Publikováno: 21.11.2010
Známé pořekadlo, že co Čech, to muzikant, by se dalo stejně dobře transformovat do spojení „co Čech, to pivař…!“ Mnohdy nelichotivý primát českého národa se už tak nějak vžil a skutečně si jen málokdo dokáže představit život bez občasné sklínky pěnivého moku...

Víte, že? Nej Rybníky
Publikováno: 31.10.2010
Mezi neodmyslitelnou součást naší krajiny patří bezesporu rybníky. Umělé vodní plochy zde vznikaly od nepaměti, konkrétněji od 12. století a centrem této činnosti byly vždy jižní Čechy, kraj Jakuba Krčína či Štěpána Netolického.

Víte, že? Nejstarší česká rozhledna
Publikováno: 24.10.2010
Nejkrásnější rozhled do krajiny je sice prý z koňského sedla, ale této náročné a často i namáhavé činnosti se může věnovat jen pár vyvolených a především odolných jedinců. Nám musí stačit výhledy, na které si dojdeme takříkajíc po svých. V dnešním zastavení po Nej místech Česka navštívíme rozhledny a ne tak ledajaké! Víte, která je ta nejstarší?

Víte, že? Extrémní počasí
Publikováno: 10.10.2010
Jedním z faktorů, ovlivňujícím naše cesty a cestování vůbec, je bezesporu počasí. Často nevyzpytatelný fenomén, který dokáže proměnit i menší výlet v adrenalinovou jízdu. I počasí má své extrémní polohy a i my se často přistihneme, jak reptáme na ten či onen rozmar přírody, teplo, zimu, déšť, tlak atd. a právě teploty nás dnes budou zajímat.

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.

Víte, že? Nej mosty ČR
Publikováno: 26.9.2010
V dalším pokračování cyklu NEJ České republiky se budeme věnovat tématice mostů, které tvoří nedílnou součást přepravy všeho druhu a tak je nelze opomenout ani v našem seriálu.

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?

Příbram
Publikováno: 10.7.2008
Nachází se ve středočeském kraji asi 60 km jihozápadně od Prahy. Dnes zde žije přibližně 35 000 obyvatel. Příbram je známá jako historické hornické město, které připomíná jedno z největších hornických muzeí v ČR, Hornické muzeum Příbram, součástí kterého je i rozsáhlý skanzen.

Víte, že? Kutnohorská kostnice
Publikováno: 26.6.2011
Dnes navštívíme jedno z nejpozoruhodnějších míst, které lze v naší zemi najít - kutnohorskou kostnici. Místo, kde se mrtvý odkaz dávných časů setkává s živými z celého světa.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X