www.infoglobe.cz » Víte, že? Norsko - za krásami severu I.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.

Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Budovy Bergen

Během našeho putování navštívíme několik velmi zajímavých míst, nacházejících se především na území Norska. O jižních okrajích tohoto království jsme se již na našem portálu zmiňovali, a to  v samostatných článcích, věnovaných například hlavnímu městu – Oslu.

Města a místa jako Bergen, Lofoty či Lillehammer však byla doposud opomíjena a to se právě pokusím napravit v následujících příspěvcích.

Hned prvním zastavením bude rybářské městečko Bergen, známé především svými pestrobarevnými přístavními domy. Do Bergenu je asi nejpohodlnější a nejrychlejší cesta letadlem, která s nízkonákladovými společnostmi vychází okolo 4 tisíc Kč, což je asi nejmenší položka, se kterou se můžete během norského putování setkat, jelikož vše ostatní se nechá docela draze zaplatit. Druhou, neméně pohodlnou a navíc dokonale zážitkovou cestou je cesta vlakem, který sem z Osla dorazí zhruba po sedmi hodinách jízdy přírodou, jejíž neskutečná krása vám po celou dobu cesty asi nedovolí odtrhnout oči Uličky Bergenod oken moderní soupravy, která projíždí drsnou hornatou krajinou severozápadního atlantického pobřeží. Cesta denním vlakem stojí okolo 400 NOK, tedy 1200 Kč, ale ceny se mohou lišit dle aktuálního kurzu a případných např. studentských slev (více na stránkách norské železnice https://www.nsb.no/ )

Samotné město Bergen leží na stejnojmenném poloostrově v oblasti zvané  Midthordaland nebo také region Bergen om omland. Poloha města je velice zajímavá, jelikož je od zbytku pevniny odděleno vysokou hradbou hor, naopak z druhé strany jsou jeho břehy omývány vodami, které jsou v těchto místech posety desítky větších či menších ostrovů s přístavy jako Askøy, Flesland, Agotnes, Klokkarvik a mnoho, mnoho dalších.

 

Bergen je také hlavním městem regionu Vestlandet – tedy západních zemí, či oblastí. Město je se svými téměř 400 tisíci obyvateli (včetně okrajových oblastí) druhým největším v Norsku.

Bergen

Město bylo založeno okolo roku 1070 králem Olafem III., synem slavného zakladatele hl.města Osla, krále Haralda III. Bergen byl až do počátku 17. století největším městem severní Evropy a jeho původní název – Bjørgvin – znamenal doslova "zelená louka mezi horami". Na počátku 13. století převzal také titul hlavního města Norska od severněji položeného Trondheimu. Tento status však měl pouze mezi lety 1217-1299, kdy se definitivně stalo hlavním sídelním centrem Oslo. Bergen si však i nadále udržoval velmi vřelé obchodní i politické vztahy se zbytkem severských zemí a především pak s Německem a Dánskem a hlavními hanzovními městy – svazkem obchodně spřízněných měst. I jinak klidné a čisté město postihly na konci 14. stol. morové rány, jejichž nákaza se sem dostala nejspíš v některé z mnoha anglických obchodních lodí. Roku 1429 bylo dokonce město vypáleno a drancováno na základě německých obchodně strategických agresí, které skončily až v polovině století šestnáctého.

Pohled na Bergen z hory Ulriken

Další pohromu sem opět přinesli Němci a to během válečného roku 1944, kdy zde kotvící válečná loď explodovala společně s nákladem výbušnin a střeliva, které srovnalo se zemí většinu přístavních domů.     

I přes blízkost severních oblastí je podnebí v regionu ovlivňováno především teplým mořským prouděním, které krom výrazných srážek přináší do Bergenu i relativně příznivé klima, s průměrnou roční teplotou 8 °C. Naopak 213 deštivých dní v roce je jedna z nejvyšších naměřených hodnot v Evropě. V zimě roku 2006 zde pršelo prakticky nepřetržitě 84 dní, což je nový městský rekord. Nejdeštivějším místem Norska je však město Brekke, s více jak 3500 mm srážek.  

Nejzajímavější část města leží na severní straně zálivu Vågen. Tam se nachází čtvrť Bryggen a staré dřevěné domy z počátku 18. století, vyvolávající pocit dávného středověku. Barevné přístavní domky lemující korzo ukrývají nejedno tajemné zákoutí. Dřevěné stavby se také v neustálém vlhku všelijak kroutí, naklánějí, takže výsledný dojem budí spíš pocit kdovíjaké architektonické exprese. Dále se zde nachází dva kostely, jejichž počátky se datují do 12. století. Královské sídlo Haakonshallen a Rosenkrantzskou věž rozhodně stojí zato také navštívit. Celkově pak na procházku městem stačí bohatě jeden den. To, co by návštěvníci rozhodně neměli vynechat, je  jízda pozemní dráhou na horu Fløyen, kde z výšky 320 metrů nad mořem je výhled na město obklopené sedmi horami, které se staly symbolem Bergenu.

Bergen je také městem vzdělanosti, v němž se nachází slavná univerzita s kapacitou 15 tisíc studentů, kteří se zde vzdělávají v hlavních oborech, od medicíny po techniku, právo i psychologii. Celkově je studium zde jedním z nejčastěji vyhledávaným cílem mladých lidí z celého světa.

Pro nás je to však pouze zastávka před dalším putováním po drsném a mytickém severu…   

 

                  

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia commons - Espt123 , Smtunli , Sveter , G.Mueller ,



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko, Trondheim – korunovační město
Publikováno: 24.3.2024
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.

Norsko, Trollstigen – cestou za králem trollů
Publikováno: 31.3.2024
Na našich toulkách Skandinávií jsme minule navštívili třetí největší norské město –Trondheim. Dnes se přesuneme do města Dombas a následně budeme pokračovat k Trollí cestě zvané Trollstigen.

Norsko – národní park Jotunheimen
Publikováno: 7.4.2024
Minulý týden jsme opustili klikaté cesty Trollstigenu a vydali se trajektem do neznáma. Proč do neznáma? Asi proto, že dodnes přesně nevíme, kde jsme se vylodili. Důležité ale je, že jsme před sebou měli první opravdu turistický den.

Norsko, Bergen – město deště
Publikováno: 14.4.2024
Poté, co jsme si prohlédli unikátní Borgundský dřevěný kostel, jsme se evropskou silnicí číslo 16 (E16) přesunuli do druhého největšího norského města Bergen, kde jsme strávili noc i celý následující den.

Norsko, Oslo – severský klenot
Publikováno: 21.4.2024
Po návštěvě Bergenu jsme se přesunuli do hlavního města Norského království – Osla. Jelikož den byl dlouhý a náročný, procházku večerním městem jsme vyměnili za hotelovou postel a odpočinek. Ale hned ráno jsme se vydali vstříc dobrodružství.

Grónsko – arktická divočina
Publikováno: 4.1.2023
Milovníky věčné zimy a ledu určitě potěší čtení následujících řádků. Tentokrát zavítáme na největší ostrov světa, který je paradoxně nazýván „zelený“ – do Grónska. V místním jazyce se ale tento ostrovní mohykán nazývá Kalaallit Nunaat, což v překladu znamená Země lidí.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko: Země fjordů II – VIDEO
Publikováno: 18.10.2016
Další zastávkou po cestě na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je zajisté pro každého Lofthus – malá vesnička charakteristická jabloňovými sady. Lofthus je navštěvován díky příkré turistické stezce, která vede nahoru na náhorní plošinu národního parku Hardangervidda, což je nezalesněná plocha ohromné rozlohy.

Skandinávie 2012 VIII. - Svartisen
Publikováno: 6.5.2013
Hlavním cílem naší cesty do Skandinávie byl národní park Sarek ve Švédsku. Putování po jeho horách nedopadlo tak, jak jsme si představovali, zklamaní jsme ale rozhodně nebyli. I špatné počasí přináší zajímavé zážitky a těch jsme zajisté měli dost.

Víte, že? Faerské ostrovy
Publikováno: 1.4.2012
Zhruba v polovině cesty mezi Norskem a Islandem leží zelené souostroví, které i přes svůj nesporný půvab zůstává trochu mimo hlavní turistické trasy mezi výše zmiňovanými destinacemi.

Víte, že? Dobytí severního pólu I.
Publikováno: 11.3.2012
Severní pól, místo, které již od 16. století fascinovalo řadu dobrodruhů i vědců. V dnešním díle se vydáme po stopách oněch slavných výprav z počátku dvacátého století, abychom se v závěru sami nalodili na ruský ledoborec a vydali se vstříc arktickým končinám.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa
Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.
Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.

Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.
Publikováno: 5.2.2012
Nejsevernější bod Evropy, místo, kde slunce nezapadá a kus drsné země, která však odnepaměti lákala dobrodruhy ze všech končin světa... Je však skutečně tím nejsevernějším bodem právě mys Nordkapp?

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Víte, že? Finsko - ledové dobrodružství
Publikováno: 19.2.2012
Vše, co naše články o zajímavostech severu spojovalo, byla voda. Přístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a mořské útesy. Dnešní díl nebude výjimkou, naopak ho strávíme na palubě ledoborce, který vozí výletníky po zamrzlém Botnickém zálivu.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem II.
Norské hlavní město a zároveň největší město v zemi se Vám pomalu dostane pod kůži a postará se o...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem I.
Hlavní město v Norsku den před útokem žilo svůj neuspěchaný život. Turisté a místní obyvatelé si ...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko: Země fjordů I
Norsko leží spolu se Švédskem na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rys...

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X