www.infoglobe.cz » Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.

Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.

Publikováno: 5.2.2012
Nejsevernější bod Evropy, místo, kde slunce nezapadá a kus drsné země, která však odnepaměti lákala dobrodruhy ze všech končin světa... Je však skutečně tím nejsevernějším bodem právě mys Nordkapp?

Touto otázkou se asi příliš turistů a cestovatelů nezaobírá, jelikož, co by mohlo být více symbolické pro „konec světa“ než skály a útesy padající do studených vod Barentsova moře, za kterými leží už jen arktické oblasti. Severní točna, tedy pól, je od norského pobřeží vzdálen v průměru okolo 2200 kilometrů. Celá posvátnost tohoto místa má však jeden, nepříliš podstatný háček. Mys Nordkapp se nachází na ostrově. Ten je sice s pevninou spojen podzemním tunelem, který překonává nepatrnou úžinu, ale i tak to dosti otřásá faktem, že nejsevernějším místem kontinentu je právě Nordkapp. Hnidopich, resp. každý tvrdošíjný kartograf, však bude trvat na tom, že nejsevernějším místem Evropy je o 20 km východněji položený mys Kinnarodden na poloostrově Nordkinn.

My však zůstaneme věrni tradici a ostrovu Magerøya, na němž se právě nachází všemi obdivovaný a fotografovaný glóbus – symbol Nordkappu. Silnice spojující pevninu s ostrovem a přilehlými městy byla vybudována až v roce 1956. Na jejím konci leží muzeum mapující slavné expedice, které objevovaly nejsevernější cíp světa již před více jak 500 lety.

Až roce 1553 získal tento kus země a impozantní 300 metrové skalní stěny své oficiální jméno, to když britský mořeplavec Richard Chancellor se svou lodí Bonaventurou hledal severní obchodní cestu do Číny. Monumentální útes Knyskane, okolo kterého za bouře proplouval, nese od té doby pojmenování North Cape – tedy Nordkapp. Od té doby byl ostrov cílem mnoha expedic a to doslova z celého světa. Krom evropských mocnářů, skandinávských šlechticů a dobrodruhů sem v roce 1907 zavítal i thajský král… Od počátku 20. století však sílily hlasy od uzavření mysu pro širší veřejnost a to zejména z důvodu zachování původního krajinného rázu a přírodních hodnot. Během druhé světové války se nedaleko Nordkappu odehrála jedna ze slavných námořních bitev mezi britskou flotilou a říšskou Kriegsmarine, tzv. bitva u Severního mysu. V roce 1956 pak vznikla již zmíněná první asfaltová silnice. V roce 1984 byla realizována stavba monumentu Northkalott a zahájil činnosti The Royal North Cape Club. Krátce poté vznikl také rozsáhlý podzemní prostor obsahující kinosál, modlitebnu, expozici thajského krále, expozice z historie mysu a venkovní vyhlídkovou plošinu. V současnosti je však celý komplex ještě obsáhlejší a zahrnuje: parkoviště, hlavní vstup, pamětní kámen Oscara II, expozici Děti Země, informační stánek, sociální zázemí, veřejný telefonní automat, výtahy, kinosál, spojovací tunel podzemí, Grotten Bar, The Royal North Cape Club, kapli, thajské muzeum, kavárnu Kompasset, restauraci Kompasset, Coffe bar, prodejnu suvenýrů, poštovní přepážku, panoramatickou halu, severní východ, ocelový globus a monument. (viz.Wikipedia.cz)

Monument Northkalott – Cestou půlnočního slunce (Midnattsolveien) byl postaven za přispění všech správních orgánů této severské oblasti, na kterém se podílelo Norsko, Švédsko i Finsko. Celkově je mohyla sestavena z 12 různých druhů kamene z jednotlivých oblastí. V roce 1989 zde byl také dokončen dětský projekt sousoší, na němž se podíleli především samotní malí výtvarníci ze všech kontinentů – je symbolem spolupráce, přátelství, naděje a štěstí… 7 světadílů – 7 plastik, na které shlíží sousoší matky s dítětem. Asi nejznámějším motivem fotografií a grafik je však ocelový globus, resp. jeho kostra. The Royal North Cape Club je pak spolkem těch, kteří Nordkapp navštívili a mají tak de facto jedinou členskou výhodu, kterou je doživotní volný vstup do jinak placeného areálu. No neberte to?!

Text: Jan Chaloupka

Foto: wikipedia commons: Y.Zhang, VRebel, F.Einvik, Nordkapp cest.průvodce



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Skandinávie 2012 VIII. - Svartisen
Publikováno: 6.5.2013
Hlavním cílem naší cesty do Skandinávie byl národní park Sarek ve Švédsku. Putování po jeho horách nedopadlo tak, jak jsme si představovali, zklamaní jsme ale rozhodně nebyli. I špatné počasí přináší zajímavé zážitky a těch jsme zajisté měli dost.

Víte, že? Faerské ostrovy
Publikováno: 1.4.2012
Zhruba v polovině cesty mezi Norskem a Islandem leží zelené souostroví, které i přes svůj nesporný půvab zůstává trochu mimo hlavní turistické trasy mezi výše zmiňovanými destinacemi.

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Víte, že? Finsko - ledové dobrodružství
Publikováno: 19.2.2012
Vše, co naše články o zajímavostech severu spojovalo, byla voda. Přístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a mořské útesy. Dnešní díl nebude výjimkou, naopak ho strávíme na palubě ledoborce, který vozí výletníky po zamrzlém Botnickém zálivu.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa
Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.
Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Park Vigeland v Oslu
Park Vigeland v Oslu je výjimečným výstavním prostorem pod širým nebem, v němž jsou umístěny soch...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X