www.infoglobe.cz » Víte, že? Palestina - město Betlém II.

Víte, že? Palestina - město Betlém II.

Publikováno: 25.12.2011
Jaké je dnešní moderní město, jaká jsou jeho hlavní lákadla, omezení či turistické cíle? To vše si povíme v následujícím pokračování návštěvy biblického Betléma.

Jak už jsme v minulém díle o tomto městě předeslali, Betlém byl za svou historii několikrát prakticky město Beit Jalazničen, vystavěn a opět dobýván. Nejdelší moc zde držela Osmanská říše a to až do začátku první světové války, kdy nadvládu převzalo  Spojené království v rámci Britského mandátu Palestina.  

BetlemPři rozdělení Palestiny v roce 1947 měl Betlém připadnout arabskému státu, ale izraelská válka v roce následujícím zapříčinila, že město získalo pod správu Jordánské království. Až v roce 1967, ve známé šestidenní válce, získal území opět Izrael a tento stav vydržel až do poloviny 90. let, kdy na základě izraelsko-palestinských dohod město spadá pod Palestinskou národní správu. Jak vidíte, půda „Svaté země“ je opravdu od nepaměti horká. Každý zde hlásá svou pravdu a výklad téhož biblického příběhu s sebou vždy nesl smrt, krev a války...

Dnešní Betlém je především městem Muslimů, ale stejně tak zde žije jedna z nejpočetnějších křesťanských komunit. Hlavní ekonomickou silou města je turistický ruch, který kulminuje kdy jindy, než o Vánocích, jejichž symbolem je právě místo zrození Ježíše Krista, tedy chrám Narození Páně. Asi nejstarší křesťanská svatyně, stojící na místě údajného narození Ježíška, byla postavena (okolo roku 300 n.l.) na popud sv. Heleny, matky římského císaře BetlemKonstantina. Své místo zde mají křesťané, ale také židé, jejichž cílem je především svatý hrob biblické hrdinky Ráchel.

Dnešní podoba města je typicky blízkovýchodní: velmi suché podnebí, blízkost vyprahlé polopouště, všudypřítomný ruch, nepořádek a směsice kultur, které s sebou přinesly především své typické architektonické prvky, atmosféra bazarů, sakrální stavby, modlitebny a mešity nalepené doslova vedle sebe. Zdi pokryté hesly a podobiznami vůdců všech zúčastněných stran Betlema napětí, které z tohoto kousku země snad nikdy nezmizí. To je, byl a bude Betlém! Konflikty a blokády, vojenský dohled, checkpointy a neustálé vyžadování povolení a propustek dosti komplikují jakýkoliv volný pohyb, což se dotýká právě turismu, ale ne natolik, že by na Betlém kdokoliv z věřících zanevřel. Taková je síla tohoto posvátného místa.   

Jelikož tento díl vyjde v předvánočním čase, můžu jen doufat, že sem svým popisem příliš neodradil od stavby typické betlémské dekorace s oslíkem, králi a jesličkami a že odteď nebudete Betlém vnímat pouze jako bojiště, kterým v posledním půlstoletí ani není. Naopak by, a to i přes jistou nevraživost vyznavačů jednotlivých náboženství, mohlo sloužit jako dobrý příklad tolerance a soužití pro 21. století. Zástupci většiny zúčastněných stran mají především smysl pro obchod, a tím je v dnešním světě hlavně turismus, a tak by bylo s podivem, kdyby tento jistý příjem někdo ohrozil…

  

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia common: Soman , B.Werner , W.Sewell, Gilabrand



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Palestina - město Betlém I.
Publikováno: 18.12.2011
Když se řeknou Vánoce, každý si snad představí postavu Ježíška a k tomu neodmyslitelně patří místo, kde to vše začalo – tedy v městě Betlémě. Málo kdo však tuší, kde vlastně Betlém leží a jaký další historický význam vlastně má.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X