www.infoglobe.cz » Víte, že? Výš, dál a rychleji II.

Víte, že? Výš, dál a rychleji II.

Publikováno: 13.11.2011
Ve druhém pokračování minisérie o nadprůměrných letounech si představíme ty, jejichž stručnou historii jsme si již přiblížili. Britsko-francouzský Concorde.

Vývoj a provoz civilních letadel schopných překonat hranici zvuku byl primárním úkolem většiny leteckých konstruktérů od počátku 70 let. Ale stejně jako rychle tento trend započal, tak také skončil, ač tato éra trvala takřka 30 let. Tu však přestál pouze stroj jediný – Concorde, ale i jeho rychlost  dohnala stín nerentability a extrémních nákladů spojených s provozem byť krásného, ale naprosto nepraktického stroje. Při působivé cestovní rychlosti 2172 kilometrů za hodinu dokázaly tyto letouny přeletět Atlantik za méně než tři hodiny. Na trase z Evropy do Ameriky přistávali cestující díky časovému posunu dokonce o hodinu dříve, než vzlétli… hlavní a vlastně jedinou destinací byl New York.

Celkem bylo ke komerčním letům vyrobeno 16 letadel. Původní široké objednávky byly po nástupu ropné krize a celkové přeměně ekonomiky na počátku 80. let stornovány, takže jediným provozovatelem byl de facto zadavatel – British Airways a Air France, kterým se dokonce podařilo učinit své lety na krátký čas i ziskovými a to především na luxusních linkách pro VIP pasažéry. Jeden stroj byl pronajat i společnosti Singapur Airlines a méně známému americkému dopravci Braniff International. Své tři objednávky musela zrušit i německá Lufthansa. I přes všechna úskalí byl projekt Concorde víceméně úspěšným počinem na poli nadzvukového létání, jehož éra se datuje mezi lety 1970, od prvního vzletu prototypu, přes rok 1976 – první komerční let a uzavírá se až rokem 2003, kdy přistál poslední linkový let mezi New Yorkem a Londýnem. Cena letenky se i po velkých slevách na sklonku provozů pohybovala okolo čtvrt milionu korun… Nejčernější událostí spojenou s Concordem byla letecká katastrofa, kdy se letoun zřítil krátce po vzlétnutí z pařížského letiště Charles de Gaulle. Na vině byla víceméně souhra náhod, když kovový díl z jiného letounu prorazil během startu pneumatiku, která následně explodovala a její uvolněné části narušily elektrické vedení a způsobily požár celého motoru. Rychlost startovacího manévru nešla korigovat do nouzového přistání a tak se po necelé minutě letoun zřítil na malý hotýlek nedaleko letiště…Nikdo ze 109 pasažérů nepřežil. Rok 2003 pak definitivně uzavírá slavnou historii tohoto pozoruhodného stroje, který však nikdy nebyl ziskový.

 

 

Celková kapacita

152 pasažérů

Cestovní rychlost

2100 km/h

Maximální rychlost

2352 km/h

Dolet

7250 km

Dostup

18 300 m

Pořizovací cena

23 mil. liber ( rok 1977) , 122 mil. liber (rok 2008)

délka X rozpětí

62 m x 25 m

Pozn.autora: asi nejbližší vystavený exemplář Concordu je vystaven spolu s TU-144 na střeše technického muzea v německém Sinsheimu... 

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons:William M, Plismo, E.Marmet



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Výš, dál a rychleji I.
Publikováno: 6.11.2011
Překonávání limitů v přepravě osob není jen otázkou několika posledních dekád, ale spíše celého století, kterému jednoznačně v tomto odvětví dominovala letecká přeprava. A kdo byl na svých cestách vůbec nejrychlejší?


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-1 °C
zítra:
středa 20.3.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X