www.infoglobe.cz » Zoner Photo Studio: Vyvážení bílé, vinětace a další 3 typické úpravy, které vylepší zimní krajinu

Zoner Photo Studio: Vyvážení bílé, vinětace a další 3 typické úpravy, které vylepší zimní krajinu

Publikováno: 6.12.2018
Zimní krajina je nejkrásnější, když mráz kreslí v přírodě vzory a poletující sněhové vločky vytvářejí bílou peřinu. Stačí jen vzít fotoaparát a vyrazit za kouzelnými snímky. Jejich pořízení je ale teprve začátek. Bez úprav se téměř žádná zimní fotka neobejde.

Říká se, že každá fotografie potřebuje trochu jiné úpravy. U některých typů snímků se ale vyplatí základní postup vždy zopakovat. Týká se to třeba fotek, na kterých je zimní krajina.

Zpravidla potřebujete nastavit správné podání barev, zdůraznit hlavní motiv, dodat snímku dynamiku anebo třeba zasněnější atmosféru.

Jak upravit vyvážení bílé

Většinu zimních fotografií zaplňuje bílá barva, kterou mnoho fotoaparátů nezvládá správně exponovat. Sníh tedy není čistě bílý, ale šedý, případně má namodralý nádech.

Poradíte si s tím jednoduše. Stačí pustit Zoner Photo Studio X, otevřít modul Vyvolat a kliknout na záložku Vyrovnání bílé.

Pro správné vyvážení bílé použijte kapátko a vyberte s ním barevně neutrální místo na snímku. Tedy takové, které má mít neutrálně šedou či bílou barvu. V případě zimní krajiny tak klikněte třeba na sníh.

Pomocí posuvníku pak dolaďte bílou barvu snímku. Pokud chcete dosáhnout mrazivého vzhledu fotografie, držte se chladnějších tónů.

vyvážení bílé

Zdůraznění motivu pomocí vinětace

Abyste přitáhli oči diváka, kam potřebujete, využijte vinětaci. Klasická vinětace je ale černá a na zimních fotografiích je příliš výrazná. Vyzkoušejte proto bílou variantu. Na snímcích zimní krajiny působí mnohem přirozeněji a přitom neztrácí svou funkci.

Vinětaci přidáte v záložce Efekty. Stačí jen nastavit její sílu a poloměr, ve kterém se projeví.

Sáhnout můžete také po Kruhovém filtru. Jeho pomocí označíte část snímku, kterou chcete zvýraznit. Poté výběr invertujete a nastavíte potřebné parametry. Typicky se hodí například zvýšení Expozice, přidání Světel, projasnění Stínů nebo snížení Zřetelnosti.

Pokud se bílá vinětace k fotografii nehodí, nemusíte ji aplikovat vůbec. Anebo použijte klasickou černou.

vignite

Tajemná krajina? Pomůže převod do černobílé

Kvalitní černobílá fotografie zimní krajiny dokáže člověku učarovat. Například černobílá zimní krajina se stopami ve sněhu působí tajemně. Zkuste tedy své snímky převést do černobílé.

Zaškrtněte proto v záložce Barva možnost Odstíny šedi. Zároveň si po převodu fotografie zkuste pohrát s různými barevnými kanály fotografie prostřednictvím Ručního míchání kanálů.

Nemusíte se bát ani převodu fotografií s převahou červeného kanálu. Stačí pomocí posuvníků zvýraznit ostatní barevné kanály, případně použít Polarizaci. Uvidíte, že kýženého výsledku nakonec dosáhnete.

převod do černobílé

Kouzla s mlhou

Zoner Photo Studio má mnoho funkcí, není špatné vyzkoušet čas od času některou, kterou ještě neznáte. Jednou z nich může být i Odstranění oparu, která snímku buď ubere, nebo naopak zvýrazní mlhu. Pomocí tohoto efektu můžete získat i „instagramový“ vzhled fotografie.

instalook

Když se vám zdá fotografie mdlá, nebojte se přidat kontrast. Máte několik možností, jak na to, a to pomocí:

  • Křivek,
  • Úrovní
  • nebo posuvníku Kontrast.

Každá z uvedených funkcí má trochu jiný efekt. Je proto dobré pohrát si s každou zvlášť a snímek postupně vyladit podle svých představ.

Hlídejte si histogram

Mezi poslední úpravy by měla patřit kontrola histogramu a kresby snímku. Zimní fotografie totiž svádějí k přepalům a ztrátě kresby. Většinou je proto dobré kontrolovat histogram v jasných místech fotografie už při úpravách.

Nakonec fotografii exportujte. A pokud budete při exportu měnit velikost fotky, nezapomeňte ji doostřit. Jinak by zmenšená fotografie působila rozmazaným dojmem.

Pak už můžete snímek klidně publikovat. A schválně ho ještě předtím porovnejte s originálem. Uvidíte, že i pár rychlých a základních úprav dokáže fotografiím zimní krajiny výrazně prospět.

 

Text: Josef Gabrhel, Milujemefotografii.czDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Zoner Photo Studio: Chybí vašim fotkám z cest dynamika? Pomůže vám funkce Zřetelnost
Publikováno: 2.11.2017
Máte pocit, že některým vašim fotkám z cest chybí ta správná kresba a přemýšlíte, jak jim ji co nejlépe dodat? Vyzkoušejte nejpoužívanější funkci v Zoner Photo Studiu X – kouzelnou Zřetelnost. Je to velmi efektivní úprava, která dodá fotkám šťávu, aniž byste museli měnit celkový kontrast snímku.

Zoner Photo Studio: Konec nekonečnému procházení složek – jak rychle najít konkrétní fotografii
Publikováno: 2.11.2015
Zimní období zlehka ukrajuje z možností k pořízení dobrých fotografií. Ačkoliv námětů je víc než dost, není dostatek toho, co je při fotografování často to nejdůležitější – světlo. Proto je zimní období dobré třeba k tomu, abyste se vrátili k možná zapomenutým fotografiím z léta nebo podzimu a konečně je protřídili a vybrali ty nejlepší snímky.

Zoner Photo Studio: nejlepší způsoby, jak se podělit o fotky ze svých cest
Publikováno: 28.11.2016
Málokdo fotí na svých cestách jen proto, aby si uchoval barvité vzpomínky. Ať už vám fotky pomohou při vyprávění svých zážitků, nebo se s nimi chcete jen pochlubit svým přátelům, existuje spousta možností, jak to udělat.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.5.2019
Od 30. května do 1. června vás čeká nejvýznamnější kulturně-společenská akce města Brezno, které i letos přinese bohatý program.
25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 5. 2019
svátek:Filip