www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Častolovice - městečko v podhůří Orlických hor

ČR: Častolovice - městečko v podhůří Orlických hor

Publikováno: 12.8.2011
Častolovice, malebné východočeské městečko, ležící v těsné blízkosti Orlických hor v nadmořské výšce 268 m n. m. - 30 km východně od Hradce Králové, 35 km severovýchodně od Pardubic. Díky své poloze, bohatému kulturnímu, společenskému životu a pamětihodnostem jsou Častolovice častým cílem návštěvníků.

Nepřehlédnutelnými dominantami obce jsou dnes barokní kostel sv.Víta, hřbitovní kaple sv. Máří Magdaleny a renesanční zámek rodu Šternberků s rozsáhlým zámeckým parkem a oborou. Z místa soutoku řeky Bělé a Knežné byl směrem k jihu zřízen podél zámeckého parku mlýnský náhon, který nepřímo ohraničuje park, protéká zahrádkářskou kolonií a následně se vrací do řeky Bělé. Z důvodu zániku samostatného panství poklesl význam Častolovic v letech 1454 - 1456. Roku 1647 byl obraz náměstí výrazně změněn založením pozoruhodného komplexu budov špitálu s kaplí Panny Marie Loretánské a sv.Václava. Samostatnou kapitolu stavitelství představují pseudoslohové proměny častolovického zámku.

Barokní kostel sv. VítaBývalý pivovar a školaStavidlo na náhonu Alba

Historie

První písemná zmínka o Častolovicích pochází z roku 1342, kdy český král Jan Lucemburský na žádost Půty z Častolovic povyšuje zdejší dvorec na městys, jemuž uděluje některé výsady a povoluje výroční trhy. Název městečka je pravděpodobně odvozen od staročeského křestního jména jednoho z prvních osadníků - Čeňka (Časty, Častolova). Osada byla založena nedaleko říčního brodu, ke své ochraně využívala četná návrší a vodní tvrz, která byla později přestavěna na zámek. Obživu zdejším lidem přinášelo zemědělství, rybníkářství, kramářství a některá řemesla. Z význačných držitelů měst se můžeme zmínit pány z Častolovic, Krušiny z Lichtenburka, pány z Pernštejna, Jindřicha z Regeru, pány z Oppersdorfu a pány ze Šternberka.

Kruhový objezd centra městyse

Častolovice jsou známy zejména výrobou izolačních materiálů z minerálních vláken v továrně Saint - Gobain Orsil s.r.o. a dřevoobráběcích strojů v restituované rodinné firmě Rojek.

Barokní kostel sv. VítaHřbitovní kaple v ČastolovicíchZámek Častolovice

Volný čas

Nejen v Častolovicích, ale i v blízkém okolí nalezneme řadu míst a turistických zajímavostí. Zámek Častolovice – sídlo rodiny Sternbergů, stavba v anglickém stylu. Svazek obcí Orlice – malebná místa podorlických vesniček a městeček. Opočno, město s nádherným zámkem rodiny Collorado – Mansfeldů ve vzdálenosti 21 km. Kostelec nad Orlicí, sousední město se zámkem rodiny Kinských - 3 km. V Orlických horách nalezneme Kačenčino království - 29 km. Vamberk  lze navštívit romantickou procházkou nebo po 8,8 km dlouhé cyklostezce.

 

Text: Staňková Nika

Foto: ou-castolovice.czDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Vamberk – město paličkovaných krajek – VIDEO
Publikováno: 19.6.2018
V podhůří Orlických hor navštivte nenápadné městečko Vamberk, které se proslavilo hlavně díky svým paličkovaným krajkám. Možná vás pobaví, že jedna jeho část se jmenuje Peklo. Také odsud pochází mumie, které dnes najdete v Broumovském klášteře.

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka – VIDEO
Publikováno: 12.6.2018
Na soutoku Tiché Orlice a Třebovky, přímo na hlavní železniční trati z Prahy na východ, najdete nenápadné, ale přesto krásné městečko Ústí nad Orlicí. Čeká vás v něm barokní náměstí s podloubími i unikátní nádražní budova.

ČR, Vamberk – město krajky
Publikováno: 2.5.2019
Nenápadné město na úpatí Orlických hor proslavené krajkářskou technikou a zručnými ženami, jejichž počet od dob slávy rapidně klesl. Klesl i zájem o krajku. Zdejší muzea krajky vás provedou staletou tradicí krajkářství, a když budete mít štěstí, zastihnete tu krajkářské slavnosti nebo Mezinárodní setkání krajkářek. Ano, ve Vamberku jsou vzhledem ke společenským změnám muzea dvě. Návštěvu Vamberku zakončíme v chatě Na Vyhlídce, na rozcestí turistických tras.

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice – VIDEO
Publikováno: 29.5.2018
Pokud se chcete podívat, jak se žije v pohádce, zajeďte si do Julinčina údolí a osady Hamernice v Orlických horách, nedaleko městečka Rokytnice. Čeká vás nezapomenutelná procházka podél horského potoka Říčka v nádherné přírodě a mezi roubenými staveními.

Rychnov nad Kněžnou: začala rozsáhlá oprava zámku
Publikováno: 29.5.2018
Rekonstrukce rychnovské památky, jejímž majitelem je Jan Egon Kolowrat Krakowský Liebsteinský, potrvá až do roku 2020. Dotkne se prakticky všech částí areálu včetně interiérů a kostela Nejsvětější Trojice. Návštěvníky čeká omezení, nikoliv uzavření.

ČR, Orlické hory – Neratov
Publikováno: 17.12.2015
Máte-li rádi krásné kouty „na konci světa“ s pohnutou historií a zajímavou živou současností, mohu vám jedno takové místo představit. Je jím Neratov v Orlických horách a jeho chrám se zcela unikátní skleněnou střechou.

ČR, Kačerov – v Orlických horách ztracený
Publikováno: 21.9.2015
Pojedete-li do Kačerova (15 km od Rychnova nad Kněžnou) v létě, u staletých stromů vás budou vítat zaparkovaná auta s pražskými SPZ. Pro další roční období se Kačerov stává samotou, kde nepotkáte živou duši. Já se sem ráda vracím kvůli jednomu místu – zdejšímu kostelu a přilehlému hřbitovu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vamberk – Muzeum krajky Vamberk
Historická budova muzea má několik pater plných krajkářských výrobků a uměleckých děl. Jen oko od...


Souvisejicí videa

ČR: Vamberk – město paličkovaných krajek
Nenápadné městečko Vamberk najdete v podhůří Orlických hor. Že jste to už někdy slyšeli, ale nemů...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 6. 2019
svátek:Adolf