www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Chlumec nad Cidlinou - místo, kde se zastavil čas - VIDEO

ČR: Chlumec nad Cidlinou - místo, kde se zastavil čas - VIDEO

Publikováno: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – městečko, jemuž dominuje zámek Kinských, který se hrdě tyčí nad řekou Cidlinou, ale také místo, kde se zdá, zastavil se čas. Bohužel ale v době, na kterou nemá český národ příliš příjemné vzpomínky.

V Chlumci nad Cidlinou žije víc než 5 tisíc obyvatel. Sobotní dopoledne vypadá jako normální pracovní den. Lidé v ulicích, spousta aut a takový ten správný městský ruch.  Úderem dvanácté se ale všechno mění. Z otevřených oken voní oběd a v Chlumci nad Cidlinou není, kromě pár výjimek, ani noha. Zavřely taky turistické informace, které jsou v Chlumci součástí obchůdku s knihami, a kde nedostanete o městě víc informací, než co se vejde na jeden malý leták.

Jen cukrárna, před kterou stojí umělá postava kuchaře či cukráře a má se vás snažit nalákat dovnitř, hospoda, která se zdá, nezavírá nikdy a hotel Astra, nepřehlédnutelná růžová budova označená neony, zůstaly otevřené.  

Chlumec nad Cidlinou - Hotel Astra

Zpátky do 80. let s hotelem Astra

V hotelu se dvěma hvězdami se ubytovalo několik německých mladíků. A protože jídelní lístek je jak v češtině, tak v němčině, nemají problém objednat si na co mají chuť. V zakouřené restauraci, kde je všechno stylizováno tak nějak postaru, hraje hlasitě hudba a na jídlo, které si objednali, sedají všudypřítomné mouchy. V hotelu, kde nabízejí jeden kus olivy za 3 koruny, se ale asi není čemu divit.

Podobně jako se nikdo příliš nestará o hotel Astra, nikdo nepečuje ani o zbytek města. Adaptaci na rychlou moderní dobu stihlo v Chlumci jen pár krámků. Ale výlohy většiny chlumeckých obchodníků, které by měly příchozí nalákat dovnitř, vypadají hrozivě. Třeba papírnictví vystavilo různě veliké papírové tácky, na kterých se obyčejně podávají uzeniny a autoservis, strategicky umístěný hned na rohu velké světelné křižovatky, zase autodíly, se kterými by se dnes dala opravit asi už jen Škoda MB.

Chlumec nad CidlinouChlumec nad CidlinouChlumec nad Cidlinou

 

Chlumec nad Cidlinou

Křehké spojení s rodem Kinských

Nepřehlédnutelný je kostel sv. Voršily, který by si ale zasloužil novou fasádu. Příjemný prostor kolem mariánského sloupu pokazil supermarket a taky parkoviště, které k němu patří.  V samotném centru města vypadá pěkně snad jen zeleně nahozený Městský úřad a budova základní umělecké školy. Žalostně málo na místo, které proslavil hlavně rod Kinských.

Chlumec nad Cidlinou - zámek Karlova Koruna

Chlumec nad Cidlinou - zámek Karlova KorunaChlumec nad Cidlinou - zámek Karlova KorunaChlumec nad Cidlinou - zámek Karlova Koruna

Zámek Kinských - Karlova Koruna, jedna z nejvýznamnějších barokních staveb v Česku, celkem bez potíží přečkal dlouhou dobu po konfiskaci, když posloužil Národní galerii jako prostor pro expozici s názvem Barok v Čechách a dnes znovu slouží k relaxaci a odpočinku.  

Rod Kinských proslavil Chlumec nad Cidlinou taky chovem koní specifické barvy palomino, se kterými se ale před pár lety přestěhoval z Chlumce do Hradišťka, kousek od Sadské.

koně kinských

Při zastávce ve městě stojí za vidění taky bývalý klášter Lorety z roku 1719, který později sloužil jako nemocnice a dnes je v něm umístěna expozice zemědělského náčiní a historie města. Vůbec nejstarší památku, kostel sv. Trojice, najdete nedaleko centra.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Poděbrady - polabská srdeční záležitost - VIDEO
Publikováno: 23.3.2010
Nevelké lázeňské město, kde se nevyplácí startovat auto, je zpestřením jinak monotónní polabské krajiny. Když ale projíždíte, stojí za to se tam zastavit.

Hrad Kunětická hora – opravy neomezí návštěvnické sezony
Publikováno: 21.8.2018
Hrad na stejnojmenném vrchu čeká zásadní rekonstrukce, která zpřístupní dosud zavřená místa. Opravy jsou plánovány po etapách do čtyř let a nezasáhnou do návštěvnických sezon. Kulturní památka tak ukáže části, které ve 20. letech navrhl architekt Dušan Jurkovič.

Kutná Hora: Svatomartinské trhy
Publikováno: 2.11.2017
Palackého náměstí v Kutné Hoře bude v sobotu 4. listopadu patřit od 10 hodin svatomartinským oslavám. Ten, kdo plánuje navštívit kostnici nebo chrám sv. Barbory, bude příjemně překvapen. Zanotujete si při hudebním vystoupení a můžete si zakoupit mladé víno či regionální výrobky na řemeslných trzích.

ČR, Kutná Hora: rodný dům Mikuláše Dačického
Publikováno: 13.5.2017
Měšťanský dům z 15. století prošel v roce 2015 rozsáhlou rekonstrukcí. Od února 2016 slouží tato znovuobnovená kulturní památka jako vzdělávací a kulturní centrum. Historický dům je sice moderně vybaven, ale několik dochovaných prvků se podařilo zrestaurovat a citlivě začlenit.

ČR: Hořice - město kamene a sladkých trubiček - VIDEO
Publikováno: 23.8.2011
Není moc měst, která si člověk pamatuje naprosto odlišně. Hořice jsou jedním z nich.

ČR: Pardubice - průmysl s chutí perníku a dostihů - VIDEO
Publikováno: 19.7.2011
Pardubice, krajské město ležící víc než sto kilometrů od Prahy. Je proslavené Velkou pardubickou steeplechase, pardubickým medovým perníkem, ale také rafinerií Paramo a pardubickou Synthesií.

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.

ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO
Publikováno: 25.5.2010
Procházka Kutnou Horou se promění ve sprint, budete-li chtít vidět všechny její památky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí snad ani víkend.

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební - VIDEO
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

Sadská: kopec čnějící nad polabskou rovinou-VIDEO
Publikováno: 27.4.2010
Kousek od Poděbrad, necelých 40 kilometrů od Prahy a taky v okrese Nymburk najdete Sadskou - historicky velmi zajímavé místo.

ČR, Liblice: zámek - perla baroka - VIDEO
Publikováno: 16.4.2013
Jak překvapivě různorodá a zajímavá může být krajina kolem Neratovic, tolik nechvalně známého místa, které je trnem v oku všem ekologům. Byla by pošetilost tenhle kousek země odsoudit jen proto, že tam stojí Spolana. Snad všechny váhavé přesvědčíme naší pozvánkou do Liblice, obce ležící nedaleko od něj ale zároveň už na prahu Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

ČR, Bečváry: domov punkera Kodyma
Zámek Bečváry stojí asi 15 kilometrů od Kolína. Roku 1995 ho koupil Robert Kodym. Nebýt jeho zřej...

ČR: Pardubice – atmosféra východních Čech
Pardubice – téměř stotisícové město ležící na soutoku Labe a Chrudimky, které je proslavené hlavn...

ČR: Mělník
Mělník, město proslavené vinnou révou a soutokem Labe s Vltavou. Leží jen 30 kilometrů od Pr...

ČR: Kralupy - město bez náměstí a radnice
Dvacetitisícové město nedaleko od Prahy má smutnou historii. Největší újmu utrpělo koncem 2. svět...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
33 °C
zítra:
pondělí 21.6.
27 °C