www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Lázně Bělohrad - terapie klidem - VIDEO

ČR: Lázně Bělohrad - terapie klidem - VIDEO

Publikováno: 20.9.2011
Malé lázeňské městečko v podkrkonoší, kde žije asi čtyři tisíce lidí, a taky rodiště slavného spisovatele Karla Václava Raise.

Letní sezona v plném proudu a ani tady, v lázeňském městě, byť menším, to životem příliš nehýří. Ne příliš ochotný pán, zaměstnaný v místním íčku, nám předává několik letáků o městě, kde se narodil Karel Václav Rais. Není příliš sdílný, přestože jeho „úřad“ sídlí přesně v těch místech, kde stával Raisův rodný dům.

No, nakonec ani slavný rodák nebyl za svého života taky příliš ctěn a musel zemřít, aby lidi teprve po letech pochopili rozsah jeho díla. Možná tedy i pán v íčku zanechá odkaz až budoucím generacím. Vy, co do Lázní Bělohrad pojedete v budoucnosti krátké, nesnažte se žádat víc, než je vám dáno, vezměte co se vám nabízí, a vyrazte do města. 

Lázně BělohradLázně BělohradLázně Bělohrad

Lázně Bělohrad

Jak se žije v Lázních Bělohrad

Lázně Bělohrad jsou zasazené do krásné podkrkonošské krajiny. Všude kopce a divoká příroda. Silnice se klikatí, svádí vás prudce dolů, aby jste za zatáčkou opět mohli táhle stoupat nahoru. Okolí města Lázní Bělohrad dokáže uchvátit možná víc, než město samotné. Záleží ale na každém, co pro sebe hledá. A pokud je to odpočinek, pak je na správném místě. Pokud ale hledá i zábavu, krátká procházka postačí.

Lázně Bělohrad se už na první pohled liší od všech měst, kde se jen bydlí. Jsou to lázně a tak se tak i snaží vypadat. Široké dlážděné chodníky a květiny všude v ulicích, prodejna lázeňských oplatek, cukrárny, restaurace a hotely. Všechno zůstává připraveno na záplavy lidí.

Lázně Bělohrad

Lázně BělohradLázně BělohradLázně Bělohrad

Kdybychom měli zůstat u zevrubného popisu, řekli bychom - město na jedničku. Smutné ale je, že všechno popsané zeje prázdnotou. V ulicích se prochází jen několik lázeňských hostů, kteří se tam marně snaží najít rozptýlení. Místní okupují své oblíbené hospody a šuškají si o tom, jak vypadá ten či onen lázeňák a spekulují o tom, proč tam asi přijel.

Kdo by se ale na druhé straně nechal vyvést z míry klidem a pohodou, když ho bolí záda, klouby, trpí revmatismem nebo si v Lázních Bělohrad snaží zmírnit následky po úraze? Takových lidí pravda asi moc nebude. A právě takoví do tohoto podhorského místa jezdí velmi rádi. Léčivé slatinné prameny mají dobré renomé v Česku i v zahraničí.

Lázně BělohradLázně BělohradLázně Bělohrad

Lázně Bělohrad

Pohled o staletí zpět

Barevná a velmi lidská je pak historie Lázní Bělohrad, osady, která se původně jmenovala Nová Ves a kde stával dřevěný kostelík a dřevěná tvrz. Roku 1543 koupil Novou Ves Jindřich Škopek z Bílých Otradovic a jeho syn nechal původní tvrz přestavět na kamennou. Po čase se do horské krajiny začali hojně stěhovat Němci. Pak se osada stala majetkem rodiny Valdštejnů. Za jejich časů byla tvrz přestavěna na barokní zámek. Novou podobu dostal také kostel. Roku 1722 Karel IV. povýšil osadu na město a téhož roku se témuž místu začalo říkat jinak – Bělohrad. 

Lázně Bělohrad

Roku 1880 Maxe Domitzer nechal postavit na levém břehu říčky Javorky očistné lázně s teplou vodou. Město se rozrůstalo, dostalo poštu, nádraží i občanskou záložnu a několik lázeňských domů a hotelů. Čile fungoval taky Sokol a občanská beseda. Až do první světové války šlo všechno jak na drátkách, pak ale období blahobytu vystřídaly hlad, bída a utrpení. Po čase Bělohrad znovu ožívá a do města se vrací pohoda, kterou za krátko střídají mocenské boje Adolfa Hitlera. Rok 1948 a nástup socialismu, pak rok 1961 a s ním spojené sloučení čtyř okolních obcí - Horní Nová Ves, Bělohrad, Prostřední Nová Ves a Dolní Nová Ves do jednoho města -Lázní Bělohrad.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Harrachov: kolébka bílého sportu - VIDEO
Publikováno: 28.12.2010
Není „profláklejšího“ místa v Česku, co se týče skoků a letů na lyžích, než je krkonošský Harrachov. Přestože skokanský areál vypadá ve všední den tak trochu opuštěně, sportovní duch je ve významném horském městečku, nedaleko polských hranic, cítit na každém kroku.

ČR: Hořice - město kamene a sladkých trubiček - VIDEO
Publikováno: 23.8.2011
Není moc měst, která si člověk pamatuje naprosto odlišně. Hořice jsou jedním z nich.

ČR, Velichovky: 115 let slatinných lázní končí krachem - VIDEO
Publikováno: 23.7.2013
Lázně – kdo by je neměl rád. Tu pohodu, klid a hlavně lepší zdraví. Lázně Velichovky se specializují, respektive ještě začátkem července specializovaly, na léčbu pohybového ústrojí. Kdo měl potíž s kostmi či klouby, vyrazil do Velichovek.

ČR, Kuks: barokní hospitál se představí v novém kabátě – VIDEO
Publikováno: 20.8.2013
Malá vesnička nedaleko Jaroměře – Kuks, kde nastálo žije jen hrstka lidí, přitahuje tisíce zvědavců denně. Důvodem vysoké návštěvnosti je hospitál a částečně zachovalé barokní lázně.


Souvisejicí fotogalerie

Krkonoše
Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranicích s Polskem a jsou nejvyšším pohořím v České ...


Souvisejicí videa

ČR: Lázně Bělohrad – terapie klidem
Lázně Bělohrad – malé, ale o to zajímavější městečko ležící v krkonošském podhůří, kde žije bezmá...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 14. 8. 2022
svátek:Alan
dnes:
neděle 14.8.
17 °C
zítra:
pondělí 15.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X