www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Vesec u Sobotky: výprava do minulosti – VIDEO

ČR, Vesec u Sobotky: výprava do minulosti – VIDEO

Publikováno: 21.5.2013
Vesec je rozlohou nenápadná, ale přesto velmi výrazná vesnička nedaleko Sobotky. Leží na samém prahu chráněné krajinné oblasti Český ráj. Je rájem filmařů i vyhledávaným turistickým cílem, i přestože tam nenajdete jedinou hospodu ba ani stánek s občerstvením.

Vypadá to, že právě o to ve Vesci běží – zachovat vše tak, jak bylo postaveno v 18. a 19. století. Roubených chalup, většinou dochovaných ve své původní podobě, stojí ve Vesci celkem 27. Jako každá správná vesnice se i Vesec rozkládá okolo rybníka. Na návsi stojí požární zbrojnice s nádhernou zvonicí a také cedule, kde visí dobové rady, jak se zachovat, hoří – li nebo co dělat při dalších životních peripetiích.

Vesec

A jak to vidí turisté?

Turisté tohle místo milují. Povalují se po trávníku posetém pampeliškami a sedmikráskami, svačí své chleby namazané sýrem, proložené turistickým salámem a nijak z tohoto místa nechvátají. Zjistili, že nakonec nepotřebují ani hospodu s chlazeným pivem, ani točenou zmrzlinu.

Snad jen jedna dáma, která kráčela se skupinkou ostatních v jejím věku, v tempu dnes oblíbeného nordic walking, utrousila poznámku, že všechny tyhle baráky nestojí za nic. Nicméně posvačila ve zbrojnici, napojila se a odkráčela ve směru na Sobotku.

VesecVesecVesec

Vesec

Místních žije ve Vesci jen pár, dohromady 26. Druhá polovina si udržuje roubenku jako své letní sídlo, a tak se skoro nestává, že by se tam někdo rozčiloval, že mu nějaký zvědavec míří objektivem přes zahradu málem až na jídelní stůl.

Vesec filmový

Na příval turistů jsou ve Vesci zvyklí, stejně tak i na filmaře, kteří mají tuhle vísku za velmi atraktivní filmovou lokaci. Vesec je filmovým domovem největšího českého velikána Járy Cimrmana. Právě v jeho kulisách se natáčel snímek Jára Cimrman ležící spící. Zmiňovanou hasičskou zbrojnici nebo třeba krám, odkud malý Vašek se svým tatínkem – horolezcem vozil domů mámě cukr s mravenci, znají Češi z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Vesec

V zimním hávu se Vesec objevil ve filmu Haliny Pawlovské Díky za každé nové ráno. Tam šlo o scénu na zasněžené Ukrajině, kdy se strýc v pokročilém věku k nevoli celé své rodiny odhodlal ke svatbě s mladou ukrajinskou krasavicí. Filmů a pohádek bylo samozřejmě mnohem víc. Za zmínku ale stojí třeba pohádka S čerty nejsou žerty, nebo film Otakara Vávry Komediant. Díky filmařům není ve Vesci vidět žádné elektrické vedení, přestože loučí se tam nesvítí už dávno. Veškeré vedení je v obci instalováno pod zem, tak aby nic moderního nerušilo historický ráz.

VesecVesec

Vesec

Důležitou součástí obce je kronikář, v případě tomto kronikářka Marie Šimůnková a její předchůdci. Kroniky jsou důležitým svědkem toho, co se ve vesnici událo. Z kronik, nejen veseckých, se dá vyčíst kdo kdy dům koupil, kdo ho upravil, kdo přistavěl, ale také to, kdo se s kým oženil, která si koho vzala a s kým měla děti. Ve vesecké kronice má každý dům své místo a zdokumentovaný vlastní příběh.

Vesec

VesecVesecVesec

Ve Vesci žili převážně zemědělci, kteří hospodařili na okolních úrodných polích nebo v přilehlých lesích. Hojně chovali hospodářská zvířata a hojně měli také potomků. Modlívat se chodili k soše Nejsvětější Trojice.  

Chcete – li si udělat nádhernou procházku, vydejte se do Vesce až ze Sobotky a pokračujte dál malebným údolím Plakánek až na hrad Kost.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Hořice - město kamene a sladkých trubiček - VIDEO
Publikováno: 23.8.2011
Není moc měst, která si člověk pamatuje naprosto odlišně. Hořice jsou jedním z nich.

ČR: Nový Bydžov - bývalé město studentů - VIDEO
Publikováno: 25.10.2011
Nový Bydžov jsme navštívili ještě v parném létě, takže obrázky provázející tento článek mohou provokovat nebo zahřát. Záleží na vás. My bychom pro vás - naše čtenáře raději volili tu druhou variantu.

ČR, Humprecht: lovecký zámeček ve věži - VIDEO
Publikováno: 4.6.2013
Lovecký zámeček Humprecht stojí jen nedaleko města Sobotka. Vystavený na kopci, tudíž dobře viditelný z dálky, avšak obklopený hustým lesem, takže když se k němu člověk přiblíží, musí se pořádně zaklánět, aby si ho prohlédl.


Souvisejicí videa

ČR, Humprecht: lovecký zámeček ve věži
Kousek od Sobotky na hranici Českého ráje stojí lovecký zámeček Humprecht. Ze Sobotky tam vede př...

ČR, Kost: středověký krasavec
Kost – nejdochovalejší středověký hrad v Česku. V nezměněné podobě zůstal víc než půl tisíci...

ČR, Vesec u Sobotky: výprava do minulosti
Vesec u Sobotky – malebná, ale zato velmi fotogenická obec ležící na samotném kraji Českého ráje....

ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o staletí zpět
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem. Hlavní turistickou a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
27.9.2022
Podzimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s horským vůdcem a aktuálně ředitelem Horské záchrané služby Marekem Biskupičem, pozve vás přes kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajemství záhadných skalních hamburgrů a představí zručnosti syslů.
21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 29. 9. 2022
svátek:Michal
dnes:
čtvrtek 29.9.
5 °C
zítra:
pátek 30.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X