Trutnov

Publikováno: 18.1.2008
V Královehradeckém kraji, v podhůří Krkonoš, leží okresní město Trutnov. Město leží na řece Úpě a má necelých 32000 obyvatel. První zmínka o Trutnově pochází z roku 1260 a název pravděpodobně od německého truten ouwe- utěšená niva.

Trutnov, Krakonošova kašnaVe městě je zastoupen elektrotechnický, potravinářský, energetický, textilní a kožešnický průmysl. Co se týče dopravy,Trutnov je významným železničním a silničním uzlem. Do budoucna se také plánuje městem vést rychlostní komunikaci.

     Pomyslným středem starého města je Krakonošovo náměstí. V jeho východní části stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice se sousoším osmi světců z roku 1704. Z roku 1892 je Krakonošova kašna uprostřed náměstí. V roce 1990 byla část Vnitřní město s kostelem, radnicí, bývalým hradem a asi 150 Trutnov, Krakonošovo náměstíměšťanskými domy prohlášena městskou památkovou zónou.

     V okolí města můžete navštívit Teplické skály, Zoologickou zahradu se safari ve Dvoře Králové, státní zámek Kuks nebo Skalní města v Adršpachu a v Teplicích nad Metují. Město leží v blízkosti Krkonoš, v zimě tedy patří především milovníkům zimních sportů. V létě město nabízí několik cyklostezek, koupaliště a několik kulturních akcí.

 

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Radek Drlička, Koroner, č.2  

                                

                                            

zpět

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Největší pevnost v Česku
Publikováno: 12.6.2011
Zavítáme do největší pevnosti - dělostřelecké tvrze, jednoho z technických unikátů předválečného Ćeskoslovenska.

ČR, Broumov – kostely od Dientzenhoferů
Publikováno: 26.7.2018
Broumovsko nepatří mezi lokality, kam by se jezdilo za krásnými památkami. Turisticky velmi oblíbené jsou nedaleké Adršpašské skály, kde to ve dnech volna a za hezkého počasí praská ve švech, ale samotný Broumov má tak trochu pověst města na konci světa, kde dávají lišky dobrou noc. Již v darovací listině z roku 1213 je území charakterizováno jako „krajina děsná v širé pustině“ a věřím tomu, že leckdo by jej podobně popsal i dnes.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 7. 2020
svátek:Bohuslava
dnes:
úterý 7.7.
20 °C
zítra:
středa 8.7.
17 °C