www.infoglobe.cz » Aktuality » Archeologický park Carnuntum

Archeologický park Carnuntum

Publikováno: 18.7.2010
Jen pár kilometrů od Bratislavy, u staré silnice do Vídně mezi městečky Bad Deutsch – Altenburg a Petronell Carnuntum, se rozkládá zajímavá turistická historická lokalita. Návštěvník se tu ocitá v prostředí římského města či legionářského vojenského tábora. Během léta se tu organizuje řada akcí, které připomínají život před dvěma tisícovkami let.

Archaeologischer Park CarnuntumHistorické město Carnuntum leželo na místě, kde Jantarová obchodní stezka od Baltského moře křižovala severní hranici Římské říše – slavné Limes romanus podél toku Dunaje. Současný Archeologický park Carnuntum připomíná nejstarší dějiny lokality, kde před dvěma tisíc lety (106 n. l.) v okolí původně vojenského tábora římských legií vzniklo hlavní město provincie Horní Panonie (Pannonia Superior). Zde se také v roce 308 n. l. setkali tři císaři, aby přijali rozhodnutí, jež nejenže ovlivnila brzký rozpad římské říše, ale například vedla k legalizaci a nástupu křesťanství v Evropě (Edikt milánský císaře Konstantina 313 n. l.). Archeologické vykopávky však potvrzují i keltské osídlení (například kmene Bójů, jejichž přítomnost sahala až na jihozápadní Slovensko a jejichž jméno se zvěčnilo v latinském názvu dnešních Čech – Bohemia). V lokalitě nadále probíhá archeologický průzkum a rekonstrukce nedávno objevených památek. V rámci některých programů je zde možné ochutnat například mulsum (medové víno) nebo speciality starořímské či pohanské kuchyně.Archaeologischer Park Carnuntum

Expozice Archeologického parku Carnutnum jsou pŕístupné začátkem jara (21. březen) a navštěvovat je můžete denně do konce října od 9. do 17. hodiny, římské Muzeum Carnuntium je otevřeno od ledna do konce října (budovu muzea ve stylu římské venkovské vily slavnostně v roce 1904 otevřel císař František Josef I.). Výklad průvodce si je možné předem objednat i ve slovenském jazyce, pravidelné prohlídky ve slovenštině bývají během květnových svátků a 15. září. Vstupné je 9 €, skupina od 15 osob zaplatí 7 €/osoba, děti do 10 let v doprovodu rodiče mají vstup zdarma.Archaeologischer Park Carnuntum

Během měsíců červenec – srpen se v prostorách parku odehrává mezinárodní divadelní festival Art Carnuntum (www.art-carnuntum.at), pouze o víkendu 21.-22. srpna ho vystřídají zápasy gladiátorů (www.carnuntum.co.at). Od 13. do 28. srpna zve na degustaci místních vín festival Carnutnum Experience (www.carnuntum-experience.at), Římská vinná cesta Carnuntum (Römerweinstrasse Carnuntum) je jednou z devíti rakouských vinařských oblastí, známá zejména výraznými červenými druhy vína.Kulturfabrik Hainburg

Do 26. října je možné navštívit i výstavu původních archeologických vykopávek pod názvem „Carnuntum – The making of“ v areálu bývalé tabákové továrny v městečku Hainburg, přebudované na umělecko-společenské centrum Kulturfabrik Hainburg (www.kulturfabrik-hainburg.at).

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Archäologicher Park Carnuntum, Kulturfabrik HainburgDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bratislava - hrad Děvín
Publikováno: 14.7.2011
Na okraji slovenské metropole leží národní kulturní památka, na kterou by se nemělo při návštěvě města zapomínat. Zejména v letních měsících se návštěvníkovi odmění mimořádnou vyhlídkou do širého okolí, i když nejvyšší část hradu je už několik let veřejnosti nepřístupná.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
11.11.2019
Vánoce jsou časem milých překvapení a malých zázraků. Krásné chvíle s rodinou a tu pravou sváteční atmosféru si můžete vychutnat i v malebném zámeckém komplexu Schloss Hof, který má právě v tento čas neopakovatelné kouzlo.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 13. 11. 2019
svátek:Tibor
dnes:
středa 13.11.
3 °C
zítra:
čtvrtek 14.11.
4 °C