www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Argentině se po ekonomicko-politické a sociální krizi na konci roku 2001 výrazně zhoršila, což souvisí se změnou životní úrovně mnoha Argentinců. Zejména v Buenos Aires a ve velkých městech a aglomeracích s velkou hustotou obyvatelstva se množí ozbrojená přepadení a loupeže. Vyskytly se i přepadení v restauracích nebo i přepadení dálkových autobusů. Vyskytují se také přepadení, kdy delikventi osobu donutí vybrat v bankovním automatu z platební karty veškerou možnou hotovost.
Obecně platí, že si turisté musí hlídat své osobní věci, nevystavovat na obdiv své peněženky, fotoaparáty a jiné cennosti. Nedoporučujeme pohybovat se v noci na odlehlých či opuštěných ulicích, navštěvovat riziková místa, zejména pak chudinské čtvrti.
V Buenos Aires a obecně v celé Argentině je rozvinut dobře fungující systém taxi služeb. Pro zvýšení bezpečnosti, zejména v nočních hodinách, doporučujeme upřednostňovat taxislužbu cestou hotelových služeb nebo využívat tzv. „radiotaxi Remiz“, než využívání náhodných taxi na ulici.

Časté jsou demonstrace na mnoha místech Argentiny, zvláště pak v Buenos Aires, kde jsou téměř na denním pořádku a značně blokují městskou dopravu. Není vyjímkou zablokování jediné příjezdové komunikace na mezinárodní letiště Ezeiza na dobu několika hodin a tím zabránění odletu plánovanou linkou. Doporučujeme vyhýbat se těmto protestním akcím, neboť bývají vyhledávaným prostorem pro kapesní zloděje.

Vzhledem k tomu, že situaci v zemi považujeme stále za nevyzpytatelnou, doporučujeme všem občanům ČR, aby se aktuálně informovali na Velvyslanectví ČR v Buenos Aires (buenosaires@embassy.mzv.cz).

Při cestách automobilem po Argentině je nutno brát v úvahu enormní vzdálenosti mezi jednotlivými městy a obydlenými prostory, které jsou mnohdy více než 500 km. Hlavní tahy, mimo velká města, tvoří převážně dvouproudé silnice s relativně dobrým povrchem a malou hustotou provozu. Vedlejší cesty a případné objížďky jsou většinou velmi prašné a v případě dešťů blátivé. Proto při plánování cestování automobilem po Argentině, doporučujeme plánovat přespání v hotelích a cestovat pouze ve dne. I když síť čerpacích stanic pohonných hmot je relativně dobrá, ne vždy dostanete koupit požadovaný druh pohonných hmot a tak doporučujeme řídit se zásadou „čerpat pohonné hmoty kdy mohu a ne kdy musím“.

Prodejní doba ve většině obchodů je od pondělí do soboty od 9:00 do 20:30 hodin. V neděli bývají menší obchody zavřené. Ve vnitrozemí je zvykem polední siesta mezi 13:00 a 16:00 hodinou. Velká nákupní střediska (shopping center Carefour, Jumbo, Dicso, Easy) mají otevřeno celý týden od 9.00 do 22.00 hodin.

Argentinská veřejnost je velmi citlivá na nadměrné požívání alkoholu, pití nadmíru je nepřijatelné.

V Argentině se lze setkat téměř se všemi klimatickými pásmy (od subtropického podnebí na severu až po subantarktické na jihu) a tomu je třeba přizpůsobit výběr oblečení. Též je třeba vzít v úvahu, že na jižní polokouli roční období neodpovídají s evropskými. Při návštěvě oblastí s extrémními podmínkami (např. pohoří And) je třeba důkladně zvážit vlastní schopnosti.
Náš zastupitelský úřad řešil již dva tragické případy spojené s výstupem na nejvyšší horu jižní Ameriky – Aconcagua (jeden případ zmizení a jeden případ úmrtí). Důrazně upozorňujeme, že klimatické podmínky srovnatelné s výstupem na horu Aconcagua nelze v Evropě simulovat - jde o horu vysokou 6.962 m n.m. Turisté se nechávají zlákat tím, že na vrchol hory lze vystoupit i bez použití horolezecké výstroje, avšak terén a klima je velmi zrádné. Důrazně doporučujeme, aby každý eventuální turista důkladně zvážil své fyzické schopnosti (problémy nastávají již v nadmořské výšce cca 3.000 m) a případný výstup prováděl vždy ve skupině a se zkušeným horským vůdcem.
Zdroj: MZV


Informace o Argentině lze nalézt rovněž na webových stránkách:
www.turismo.gov.ar
www.info.gov.ar
www.yahoo.com.ar
www.latinworld.com.sur/argentina

 

Důležitá telefonní čísla:  

 

Policie: 101

Záchranná služba: 107

Hasiči: 100

 

zpět


Lokace:

Argentina
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 31. 5. 2020
svátek:
dnes:
neděle 31.5.
13 °C
zítra:
pondělí 1.6.
12 °C