www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Argentina se rozkládá na jihu kontinentu mezi 22o a 55o j.š.

Od severu k jihu je dlouhá 3 700km.

Na severu hraničí s Bolívií (800km), Paraguayí (1900km). Na východě s Brazílií (1200km), Uruguayí (580km) a - hranicí dlouhou cca 4 700km - s mělkým Atlantickým oceánem. Na jihu a západě sousedí v dlouhém Andském hřebenu s Chile (5200km), zde se nachází i Aconcagua (6 96 m.n.m.), nejvyšší bod obou Amerik.

 

Přírodní poměry

     Argentina se rozkládá na jihu Jižní Ameriky. Zde, na celém jihovýchodě státu se rozprostírá ohromná rovina, která se jmenuje Pampas a která se na jihu mění v suchou stepní Lamy na pampěPatagonskou tabulovou plošinu. Na pampě rostou lesíky i stromy. Čím více na jih, tak se jejich výška a četnost snižuje, až v Patogonii již roste jen tráva a porosty nízkých trnovitých keřů. Stromy zde lze najít pouze ve městech, kde jsou chráněny a slovo „dřevorubec“ je tak neznámé, že ztrácí význam. Zato tu fouká velmi silný a stálý vítr, nazývaný Pampero. Přivane od Tichého oceánu, zvedne se přes Andy a poté mu již nic nebrání v cestě ani v rozběhu východním směrem, přes rozlehlé pláně, zvolna se svažující k moří a pokračující, jako dno mělkého Atlantiku, podél celého západního pobřeží.

     Za Magalhaesovým průlivem v Ohňové zemi jsou však již zase neprostupné, listnaté lesy a vysoká pohoří And. Zvedají se přímo od mořské hladiny a přecházejí dále k jihu do oblasti N.P. Tiera del fuego - Ohňová zem - ArgentinaAntarktidy, kde mají již jen středohorské výšky a tvary.

     Andy, nazývané také Kordillery, se táhnou skoro přesně poledníkovým, severojižním směrem podél 70o západní délky. V oblasti Mendoza vystupují až do výše přes 6 000m a tím k nejvyššímu vrcholu obou Amerik - k sopce Aconcagua ( 6959m) a tvoří hranici s Chile.

     Na západě státu se rozkládá rozsáhlá Laplatská nížina rovná jako stůl při řekách Paraná a Urugvay a při jejich společném ústí do Atlantického oceánu, nazývané La Plata. Zde leží srdce Argentiny, hlavní město Buenos Aires, jehož nejvyšší bod měří 25m n.m. a zároveň je zde i hranice s UruguayíGran Chaco, společný region severu Argentiny, Bolívie a Paraguaye

     Na severu se rozprostírá suchá a rozlehlá plošina, ležící v Prales v oblasti Posadas - Misiones, ArgentinaAndském srážkovém stínu, Gran Chaco. Srážky jsou zde menší než 500 mm. I přesto, že se rozprostírá kolem obratníku Kozoroha a je tak vlastně v tropické oblasti. Tady po řece Paraguy prochází hranice se stejnojmenným státem. Než ale horské hřebeny spadnou do Gran Chaca, setkává se Argentina s Bolívií.

     Tropický deštní prales lze najít v oblasti Foz do Iguacu, na hranicích mezi Paraguaí, Brazílií a Argentinou.

 

 Svátky:

 

1.leden               Año Nuevo   Nový rok

březen - duben  Viernes Santo   Velikonoční Velký pátek

2.duben             Día de los caídos en Malvinas

     pocta padlým ve válce o Falklandské ostrovy (Malvíny)

1.květen            Día del Trabajador   Svátek práce

25.květen          Revolución de Mayo   Výročí první nezávislé vlády v B.A.

     V květnu 1810 obsadila revoluční armáda oblast Buenos Aires

3. pon. v červnu  Día de la Bandera   Den národní vlajky

     Výročí úmrtí Manuela Belgama, autora současné argentínské vlajky

9. červenec       Día de la Independencia.   Den národní nezávislosti

     Deklarace nezávislosti na Španělsku v roce 1816. 6 let po 25. květnu 1810.  Několik provincií, které dnes tvoří Argentinu, deklarovaly svou nezávislost na Španělsku

17. srpna         Día del Libertador José de San Martín                        výročí úmrtí generála José de San Martín,

     Připomíná úmrtí José de San Martín, nejdůležitějšího ze zakladatelů,  kteří osvobodili nejenom část Argentiny, ale pomohli osvobodit i Chile a Peru podél O'Higgins a Bolívar

11. září            Día del Maestro   Den učitelů

připomíná úmrtí D. F. Sarmienta

21. září            Día del Estudiante   Den studentů

12. října           Día de la Raza   Den rodu,   Den Kryštofa Kolumba

     Oslavu rozdílů mezi původními obyvateli a Evropany. Některé organizace označují  Kolumbův příchod jako začátek konce pro původní obyvatele Ameriky a příležitostně se v tento den objevují i demonstrace jako 11. říjen – „Poslední den svobody“

8. prosince      Día de la InmaculadaConcepción  Den neposkvrněného početí 

       (Panenský den)

24. prosince     Nochebuena   Štědrý večer

25. prosince     Día de Navidad   Vánoční den

 

Text: Oliver Kucka

Foto: Google

 

zpět

Lokace:

Argentina
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.6.2019
Výstava v sálech bývalé kočárovny vranovského zámku představí od 29. června do začátku září mistrovskou repliku nejhodnotnějšího českého pokladu. Expozice České korunovační klenoty na dosah / Život a dílo Karla IV. připomene život českého významného panovníka.
26.6.2019
Všichni, kteří mají rádi přírodu, dobrou hudbu a nevšední zážitky, by si neměli nechat ujít 9. ročník akce Zelená Modrá, která se uskuteční 29. a 30. června.
25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 27. 6. 2019
svátek: