www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Turisté by měli - pokud možno pít - jen vodu z uzavřených plastikových lahví. Nápoje typu PEPSI, Cola, Sprite apod. je vhodné vypít ihned po otevření. Alkohol je v Bangladéši k dostání pouze v drahých (často hotelových) restauracích. Na veřejných místech je konzumace alkoholu zakázána.

Bangladéš patří mezi zdraví ohrožující oblasti. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A, poliomyelitidě, tetanu, břišnímu tyfu. V případě cest do Bangladéše v době od října do prosince nebo v období dešťů se doporučuje i očkování proti choleře. Při pobytu na venkově hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou. Při pobytu mimo Dháku existuje celoroční riziko nákazy malárií. Doporučuje se proto při kratším pobytu užívat preventivně antimalarika, při delším pobytu je třeba mít u sebe alespoň chlorochin a terapeutickou dávku meflochinu (Lariam), kterou je třeba užít při podezřelém horečnatém onemocnění jako pohotovostní samoléčení. V období od června do září se v Bangladéši vyskytují případy japonské encefalitidy. Ve venkovských oblastech je vysoká prevalence trachomu. Při pobytu v terénu hrozí uštknutí jedovatými hady. Do Bangladéše je nutno cestovat v dobrém zdravotním stavu. Je třeba nechat si zkontrolovat zejména chrup, neboť úroveň lékařské (resp. dentální) péče je v Bangladéši nesrovnatelná s úrovní, na kterou jsme zvyklí u nás. Na cestě je nutno ve zvýšené míře dodržovat základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu; u téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají vlivem nějaké tropické choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů.

Cestovní šeky znějící na jinou měnu než USD jsou de facto nesměnitelné. Získat na základě předložení cestovního šeku americké dolary v hotovosti je značně problematické, banky zpravidla šeky mění na místní měnu. Vyplatí se nechat si při vstupu potvrdit celní a devizové prohlášení. Jeho předložení totiž někdy vyžadují banky a směnárny, zejména při výměně většího množství valut. Pozor na případnou prohlídku na výstupu ze země! Množství vyvážených peněz nesmí být větší, ne kolik bylo deklarováno při vstupu minus vyměněné valuty (uschovat doklad o směně valut). Bangladéšskou měnu (takka) lze vyměnit na USD pouze při výjezdu ze země, a to u určené směnárny ve výši maximálně 500 takka. V případě potvrzeného celního a devizového prohlášení může být zpětně vyměněna částka až do výše jedné čtvrtiny z celkové při vstupu deklarované částky, maximálně však 6.000 takka. Ze zkušeností cestovatelů však vyplývá, že se na zpětný odkup bangladéšské měny nelze spoléhat, zejména ne v nočních hodinách, v pátek a sobotu.

Na mnoha místech Bangladéše nebyla doposud vůbec zavedena elektřina a tam kde je, dochází často k jejím výpadkům. Napětí je 220 voltů, často však kolísá.

Co se ubytování týče, místnost s větrákem, sítí proti komárům, WC, studenou sprchou a postelí lze v hlavním městě (např. ve čtvrti Islampur nebo Shalakdar) dostat od cca 500 takka na noc, mimo Dháku pak již od 100 takka. Některá zařízení odmítají ubytovat společně nemanželské páry, resp. páry s různým příjmením.

Telefonní linky jsou přetížené, ale při troše trpělivosti se lze dovolat. Vyplatí se faxovat (např. z hotelů nebo soukromých firem), neboť zaslání telegramu z Bangladéše do zahraničí zabere minimálně tři dny.

Letištní poplatek se platí při odletu. Rozumné je cestovat vlakem, příhodné jsou spoje InterCity (cenově i kvalitativně příznivá je 2. třída). Cestování vlastním či řízení vypůjčeného motorového vozidla se v žádném případě nedoporučuje.

Bangladéš je muslimskou zemí s politicky velmi aktivním obyvatelstvem. Časté jsou protestní stávky, které někdy přecházejí do násilností. Doporučuje se vyhýbat se veřejným shromážděním, být patřičně oblečen, nekonzumovat veřejně alkohol. Není vhodné pouštět se do náboženských diskusí s místními obyvateli.


Aktualizované informace jsou k dispozici na internetových stránkách ZÚ Dillí www.mzv.cz/newdelhi v sekci Vízové a konzulární informace.

 

Zdroj: MZV

zpět


Lokace:

Bangladéš
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X