www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Sitno – nejvyšší vrchol Štiavnických vrchů

Sitno – nejvyšší vrchol Štiavnických vrchů

Publikováno: 11.3.2010
Štiavnické vrchy jsou největší chráněná krajinná oblast Slovenské republiky, jež návštěvníky zaujme v každém ročním období. Rozlohou jsou Štiavnické vrchy největším vulkanickým pohořím Slovenska se zastoupením téměř všech fenoménů sopečného reliéfu, mají významnou biogeografickou polohu na rozhraní teplomilných panonských a chladnomilných karpatských horských druhů flóry a fauny.

V neposlední řadě se na Štiavnických vrších nachází množství historických a technických památek roztroušených ve volné krajině, ale zejména koncentrovaných v centrální části pohoří.

Nejvyšší částí Štiavnických vrchů je Sitnianska vrchovina s nejvyšším vrcholem Sitno s nadmořskou výškou 1009 metrů, čím výrazně vyčnívá nad okolní krajinu. Vrcholovou plošinu Sitna ze třech stran omezují skalnaté stěny místy vysoké až 80 metrů. Sitno představuje výraznou krajinnou dominantu. Z jeho vrcholu je široký kruhový výhled. Ve vrcholové části Sitnianského masívu a přilehlých svazích vrchu Sitno byla v roce 1951 vyhlášena Národní přírodní rezervace Sitno s rozlohou 93,68 ha. Na vrchol vede více turisticky značených chodníčků a také Naučný chodník Sitno, jenž začíná i končí na Tatárské louce pod Sitnem, asi 2 km od autobusové zastávky v rekreační oblasti Počúvadlo (Počúvadlo je jeden z nejznámějších tajchů - báňských vodních nádrží v Banskoštiavnické oblasti). Turista musí během ani ne dvouhodinové procházky po středně náročném naučném chodníku zdolat převýšení 150 metrů, projít délku 3 km a za odměnu se na 13 informačních zastávkách dozví mnohé zajímavosti.

Na vrcholu Sitna je od května do září otevřena rozhledna z 18. století, jež dnes plní zároveň funkci informačního střediska a slouží jako terénní základna Správy CHKO. V rozhledně je umístěna i miniexpozice státní ochrany přírody, jež je součástí naučného chodníku. Kromě rozhledny se na vrcholu nachází televizní vysílač a budova 2. TV programu. Oblast Sitna je považována za kolébku evropské turistiky ve středních polohách. První turistický spolek tu vznikl ještě v roce 1860. Navíc Sitno je jedinečná lokalita, na níž se v průběhu tří tisíciletí soustředilo množství archeologického materiálu, reprezentujícího období mladší doby bronzové, lužickou a kyjatickou kulturu i období středověku. To vše dává spolu s přilehlou historickou Banskou Štiavnicou a jejími technickými památkami ideální předpoklady na rozvoj různých druhů turistických aktivit.

Sitno tvoří zbytek lávového proudu tvořený andezitem, jenž se vylil do staré doliny, vytvořené ve měkčích tufech. Po tektonickém vyzdvihnutí území nastala eroze, přičemž lávová hornina zůstala ve vrcholové poloze, zatímco méně odolné tufy rychleji zvětraly. Takováto inverze reliéfu je charakteristická pro slovenská sopečná pohoří. Masív Sitna je postihnutý blokovým rozpadem, jenž podmínil i vznik skalního města ve vrcholové části. Území masívu Sitno se nachází v chladné klimatické oblasti. Sitno je charakteristické jedinečným střídáním panonské a karpatské flóry. Na teplých slunečných andezitových skalách s plytkou skeletovitou půdou se nacházejí prvky xerotermní flóry – kavyl, kukačka věnčitá, rozchodník prudký aj. Na některých stanovištích najdeme koniklec velkokvětý a šafrán různobarevný. Ze živočišstva jsou hojně zastoupeni ptáci jako orel křiklavý, káně lesní, sova obecná a mnoho druhů zpěvavých. Vyskytují se tu i vzácní masožravý savci – rys a kočka divoká. K nejnápadnějším druhům hmyzu patří motýli – otakárek feniklový a ovocný, žije tu rovněž vzácná kudlanka nábožná, roháč obecní a tesařík alpský. Sitno je s výjimkou východní části a nejvyššího bodu zalesněné. Pokrývají ho smíšené lesy. Představuje hornatinovou lesnatou krajinu s lesohospodářskou a turistickou funkcí.

 

Text/Foto: O. Kubáčková

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Banská Štiavnica na starých pohlednicích
Publikováno: 3.1.2018
Jedno z nejkrásnějších slovenských hornických měst – Banská Štiavnica – je unikátní nejen svou architekturou, historií, ale i neopakovatelnou atmosférou. Její romantické uličky a malebná zákoutí přímo lákají k objevování světa z dob dávno minulých.

SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region II
Publikováno: 4.4.2021
Po týdnu se opět vrátíme do Banskobystrického kraje. V následujících řádcích potěšíme všechny nadšence do cyklistiky, ale i historie či památek. Postupně se vydáme k Pustému hradu, do obce Špania Dolina a na kole se dostaneme až k tajchům.

Banská Štiavnica: Haraburdy 2020 + pozvánka na Salamandrové dny
Publikováno: 9.9.2020
Máte doma fůru nepotřebných věcí? Tak je přineste na bazar Haraburdy 2020, který se uskuteční 11. a 12. září v banskoštiavnickém Kammerhofu – Dílničky.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi IV
Publikováno: 5.7.2020
Středoslovenská důlní města vzkvétala díky těžbě drahých kovů. Nabyla značný majetek, což se podepsalo i na jejich architektuře. Období poznamenaná morovou epidemií přinesla na jejich náměstí morové sloupy jako symboly díků. Na jejich výstavbě se vůbec nešetřilo, díky čemuž jsou tak monumentální. Dnes se vydáme po městech, v jejichž útrobách byla skryta ložiska stříbra i zlata.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější pěší přechody
Publikováno: 15.6.2014
Zajímavá knižní edice s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama systematicky mapuje ty nejkrásnější a nejzajímavější trasy a místa, která rozhodně stojí za to navštívit. Minulý týden jsme si představili Cykloprůvodce Nejkrásnější cyklovrcholy a dnes si přiblížíme další letošní novinku, a to knížku Nejkrásnější pěší přechody, kterou vyhraje jeden z vás.

Štiavnické vrchy: Oprava chodníku na vrcholu Sitno
Publikováno: 13.4.2012
Výstup na nejvyšší vrchol Štiavnických vrchů Sitno by měl být bezpečnější. Sdružení turismu Banská Štiavnica získalo na opravy dva tisíce eur z grantového programu Zelené oázy Nadace Ekopolis.

SR: Banskoštiavnické vodní nádrže – tajchy
Publikováno: 15.4.2010
Pokud se zeptáte, co to jsou tajchy (tajch – odvozeno z německého teich = rybník), potom asi většina lidí jen pokrčí rameny a neví, o co se jedná. Jde o unikátní díla techniky, jež se rozhodlo chránit i mezinárodní společenství, když v roce 1993 zapsalo Banskou Štiavnici s jejími technickými památkami do seznamu UNESCO.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Revištské Podzámčí – pohádkový Zvěropark
Nedaleko města Žarnovica se na ploše 23 hektarů nachází oddechový Zvěropark nabízející zajímavá z...

Metamorfóza ledu – neznámý pohled
V dnešní fotogalerii vás zavedeme do fascinujícího světa ledu. Nahlédnete na různorodosti, svéráz...

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, k...

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných ...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...

Štiavnické vrchy na podzim
Štiavnické vrchy jsou největší sopečné pohoří Západních Karpat, a za chráněnou krajinnou oblast b...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 4. 2024
svátek:Irena
dnes:
úterý 16.4.
5 °C
zítra:
středa 17.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X