Bratislava: památníky komunismu dnes

Objeví směs zajímavé komunistické a novodobé kapitalistické architektury. Nejkontroverznější stavbou v Bratislavě je Nový most (původně Most SNP), jemuž na přelomu 60. a 70. let 20. století padla za oběť velká část historického jádra a také židovská synagoga. Díky unikátní konstrukci a nadpozemské architektuře (restaurace Ufo a vyhlídka ve výšce 95 metrů nad hladinou řeky) byl most vyhlášen za stavbu 20. století.
Už neodmyslitelnou součástí panoramatu Bratislavy je monumentální památník sovětským vojákům, jako obětem osvobození města ve druhé světové válce Slavín. V šesti masových a 278 individuálních hrobech je tu pochovaných 6 845 vojáků Rudé armády. Zásluhou jedinečné polohy s výhledy na celou Bratislavu je Slavín oblíbeným místem turistů, ale též romanticky založeným párům.
Nejsocialističtějším náměstím v Bratislavě je Náměstí Slobody (předtím Gottwaldovo). Uprostřed náměstí, s rozměry 200 x 200 metrů, se nachází největší fontána ve městě Družba. Fontána je v současnosti bez vody a spolu s okolní architekturou tak zůstává už jen betonovou vzpomínkou na bývalý režim. Monumentální socha prvního československého dělnického prezidenta Gottwalda byla s velkou vášní demontována během Něžné revoluce.
Jednou z nejpozoruhodnějších staveb moderní Bratislavy je budova Slovenského rozhlasu. Její tvar obrácené pyramidy uchvacoval architekty ze Západu už v době svého vzniku (1983), mýty však živí dodnes. Trnavské mýto nabízí hned dva architektonické skvosty. Bývalý Dům odborů (dnešní Istropolis) stavěli 25 let a jeho majestátnost posilňuje pravý kubánský mramor, dar Fidela Castra. Nová tržnice je postavena ve stylu ideálů high-tech 80. let, její progresivní celoskleněný obvodový skelet odráží rušný život v jejím vnitřku.
Petržalka je největší jednolité panelové sídliště ve střední Evropě. Proměna původně venkovské obce byla totální. V roce 1967 byla vypsána nejvýznamnější slovenská urbanistická soutěž století. Z desítek ambiciózních až utopických návrhů z celého světa byl nakonec nedůsledně realizován návrh slovenských architektů. Petržalka je dnes místem, kde se nejvýrazněji projevuje míchání socialistické výstavby s novou architekturou. Příliv kapitálu, zejména po roce 2000, mění Bratislavu na ostrovy nablýskaných výkladných skříní v moři monofunkčních sídlišť.
Nadýchejte se autentické atmosféry na kultovém tržišti Miletičova. Ochutnejte kyselé zelí přímo ze sudu, seznamte se s vietnamskou komunitou a jejich nabídkou ponožek, potužte se štamprlí borovičky s místními. A vzápětí vklouzněte do nablýskaných prostor nákupního centra u Dunaje, kde hudba hraje i v podzemních garážích. Vychutnejte si globalizaci na břehu Dunaje, světové značky jsou pro všechny, kdo si to mohou dovolit. Zažijte kontrast, jenž tak charakterizuje jedno z nejmladších hlavních měst světa – neustále se měnící Bratislavu.
Exkurzi „Měnící se Bratislava“ nabízí incomingová cestovní kancelář Authentic Slovakia s.r.o.
Text: Braňo Chrenka
Foto: Peter Chrenka
Překlad: Jiří Výborný
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Romantika Malého Dunaje

SR: Bratislava - Stará radnice opět krásná jako zamlada

Slovensko: Bratislava z nadhledu

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhlídka na jeho vrcholu

SR: Bratislava - Přírodní zákoutí a zajímavosti Petržalky

SR, Bratislava – Hluboká cesta: Lurdská jeskyně

SR, Bratislava – kostel Panny Marie Sněžné

SR, Bratislava: Horský park - přírodní oáza klidu uprostřed města

Bratislava - hlavní město Slovenska

Slovensko: Vodní dílo Gabčíkovo

Bratislava: muzeum ve vojenském bunkru

SR: Bratislava – malé velké město – VIDEO
Souvisejicí fotogalerie

SR: Tatranský fotomaratón 2011

Slovensko: Bratislava stará a nová
Lokace:
